Radí Mária Chaloupková, psychologička:

Neberte to však osobne. Nejde o to, že ste boli vo vzťahu zlou partnerkou, matkou, gazdinkou či milenkou. S vami to nemá nič spoločné. Človek je tvor sebecký a pohodlný a o chlapovi to v tomto prípade platí dvojnásobne. Pocit, že má doma niekoho, koho zaujíma jeho život, radosti aj problémy, kto je rád, keď ho vidí, je totiž pre väčšinu mužov na nezaplatenie. A priznajte si, to je to, čo aj vám po rozchode chýba. Ak vás teda muž stratil, celkom prozaicky hľadá, či sa na obzore objaví nejaká ďalšia osudová alebo aspoň ochotná žena, ktorá ho prichýli...

Samotu si vychutnajte

Výskumy hovoria, že ženy sa dokážu s rozchodom či rozvodom vyrovnať lepšie. Spravidla si liečia dušu prehnanou aktivitou a množstvom koníčkov. Skontaktovali ste sa so „starými“ kamarátkami? Robíte si kurz angličtiny? Konečne ste začali chodiť cvičiť? Možno ste sa dokonca pristihli pri myšlienke, že ste si život nemohli lepšie zariadiť. Odpadlo vám niekoľko povinností, pocit, že máte pri sebe len ďalšie dospelé dieťa, že vás muž stále kontroluje a je aj koniec žiarlivým scénam. „Môžeme sa čudovať, že spolužitie vo dvojici je pre muža atraktívnejšie než pre ženu? Žena je samostatnejšia a na starostlivosti od muža získava menej... Konečne je sama sebe paňou! Tak načo a kam sa ponáhľať?“ zamýšľa sa odborníčka na vzťahy.

Ak ste ostali s deťmi, k činorodosti vás iste donúti aj každodenný život, v ktorom treba chodiť do práce, variť, písať domáce úlohy. Naopak, muža vo väčšine prípadov samota úplne vykoľají.

Žena po rozpade vzťahu:

- stráca spoločenský status zadanej či vydatej

- zvýšia sa jej životné náklady

- ak vo vzťahu nemala dieťa, má pocit, že už ho nestihne mať

- je často sama na výchovu detí aj na všetky starosti

- keď ju prebolí šok z rozchodu, začne si užívať život

- samotu znáša lepšie ako muž, niekedy ju dokonca uprednostní pred ďalším vzťahom

- prehodnotí svoju spokojnosť v práci

- hľadá si nové ciele v živote

- dopraje si čas na regeneráciu síl

- znova vyhľadáva priateľky

- venuje sa koníčkom, navštevuje kurzy, športuje

Kto sa v tom má vyznať?

Kým vy sa dokážete popasovať s novou situáciou, s osamelosťou, ľahšie, muž je na tom horšie. Bol zvyknutý, že sa o domácnosť niekto staral a zrazu musí sám nakupovať či prať. Táto situácia je pre neho nepríjemná a nevie si rady. Preto sa snaží opäť získať či vytvoriť si zázemie. „Rozvedený muž niekedy hľadá to pohodlie, ktoré doma mával, a ktoré si možno ani nevážil. Ak preskakuje do domácnosti svojej milenky, je to jasné. Základy tohto vzťahu boli už dávno založené,“ hovorí psychologička.

Ani nezáväzné radovánky so ženami, zábava s kamarátmi, či budovanie kariéry nemajú pre bežného muža také čaro, ako „bezpečný prístav“, teplá večera a vyžehlená čistá košeľa. „Ak ho opustila žena, lebo ju zunovalo len sa tak starať a nič na revanš nedostávať, niet sa čo čudovať. Až po jej odchode zistil, že sa veci „samy neurobia“. Treba navariť, lebo jedlo po reštauráciách nechutí a rýchlo sa zunuje, ale najmä ide do peňazí. Ako to, že sa tie peniaze tak rýchlo rozkotúľajú? Bielizeň treba správne roztriediť do práčky, vyprať vo vhodnom programe a napokon rovno vyvesiť. Kto sa má v tom vyznať?“ vykresľuje častý chlapský problém Mária Chaloupková.

Rozchod chlapa stresuje

- má pocit duševnej prázdnoty, smútku, citového nenaplnenia

- cíti sa opustený, bezradný, bez zázemia

- uvedomuje si vlastné chyby, ktoré urobil vo vzťahu

- má problémy s organizáciou každodenného života

- nezvláda domácnosť

- hrozí mu riziko zdravotných problémov a depresií

- zhoršuje sa jeho pracovná výkonnosť

Podľa štatistík samota skracuje človeku život. Najlepším liekom na ňu je stretávať sa s ľuďmi a pestovať si pekné príbuzenské vzťahy. Alebo chovať psíka, mačku či papagája, ktorí sú podľa výskumov najlepšími spoločníkmi pre osamelých.

Keď muž ovdovie

V takomto prípade je odchod manželky viac-menej nečakaný, ak nesúvisí so zhoršujúcou sa chorobou so zlou prognózou. Vtedy samota bolí o to viac. „Čím bol muž vdovec v manželstve šťastnejší, tým skôr si hľadá náhradu za svoju milovanú. Jeho rodina mu to často zazlieva, nerozumie, prečo chce takú skvelú ženu, ako bola mamička, tak skoro nahradiť inou,“ hovorí psychologička a dodáva: „Okrem istého sebectva zo strany detí tu ide najmä o nepochopenie otcovej situácie. On ako osamelý muž sa cíti neúplný a tak strašne sám. Doma mu chýba to teplo, čo domovu dávala jeho žena. Túži sa k niekomu pritúliť, dostať na tanieri tú skvelú nedeľnú polievku a čerstvý rezeň. Potrebuje sa niekomu požalovať, dať sa opatriť pri ochorení, nemusieť sa orientovať vo svete nákupov... Deti prídu, prinesú trochu jedla, niektoré možno upracú, no to nie je všetko. Teplo inej ľudskej bytosti chýba,“ dodáva odborníčka.