Častokrát je pre nás jednoduchšie byť v úlohe obete - situácie, iných ľudí, okolností. Môžeme sa vyhovoriť: „Ja za to predsa nemôžem.“ Aj v knihe Sama za seba od spisovateľky Kataríny Mayer je hlavná hrdinka Lena v roli obete. Svoj život obetuje pre blaho dcéry. Všetko, čo sa jej v živote udialo, spôsobili vonkajšie okolnosti a strach z nich ovplyvnil jej rozhodnutia, ktoré sa časom neukázali ako správne. Naše rozhodnutie ovplyvňujú nielen vonkajšie okolnosti, ale aj to, aký máme vzťah k sebe. Ako sa mať  o trochu viac rada?

Sebaláskou si vytvárame vzťah k druhým

„Na základe toho, aký máme vzťah k sebe, si vytvárame vzťahy k druhým ľuďom. Aj druhí ľudia sa k nám budú správať len tak, ako im dovolíme. Kvalitný partnerský vzťah má šancu preklenúť aj to, že sme nedostali v detstve toľko lásky, koľko by sme potrebovali. Niekedy, keď to nejde ani týmto smerom, hľadáme lásku inde. V konečnom dôsledku zase v sebe. Zdrojov zvonku môže byť veľa, ale nikdy to nebude také, aké by to bolo od rodičov,“ hovorí psychológ Martin Miler. Znamená to, že si musíme uvedomiť vzťah k sebe samému a vedieť, že sme hodnotní a láskyhodní ľudia.

Anketa
Máte rada samú seba a poznáte svoju hodnotu?
  • 78%
  • 22%

 Aj introvert môže žiariť

Pri nedostatku sebalásky zohrávajú veľkú úlohu aj médiá, pretože nastavujú určitý štandard. S tým súvisí aj postavenie v spoločnosti introvertov a extrovertov. „Ak by sme sa pozreli do viktoriánskej doby, introverti mali vyhrané. Vtedy sa očakávalo, že budú hovoriť len ľudia, ktorí budú vyzvaní. Extroverti boli vtedy nepohodlní a nevhodní. A dnes je to presne naopak. Ak niekto nie je extrovert, má smolu, pretože sa treba vedieť pretŕčať, prezentovať a byť otvorený. A pritom pomer extrovertov a introvertov je v populácií stále rovnaký, a obvykle majú tieto polohy svoj význam, avšak v dnešnej dobe to majú ťažšie introverti,“ hovorí Martin Miler.

Nespoliehajte sa na muža

Môže muž pomôcť žene dokázať  vnímať svoju vnútornú krásu? Psychológ hovorí, že áno, najmä ak bude mať rád svoju ženu takú, aká je, lenže je tu isté ALE...  „Aj z osobnej skúsenosti viem, že to nie je pre ženu jednoduché. Ona sa potrebuje mať sama rada a otázne je, ako má nastavené svoje štandardy. Muž ju môže milovať takú aká je, avšak, ak sa ona nebude mať rada, nebude to fungovať. Toto za nás nikto iný neurobí, musí to každý urobiť sám za seba,“ hovorí psychológ.

Odovzdajte lásku deťom

Prečo ženy nemajú dostatok sebalásky? Martin Miler hovorí, že aj to, že za posledné roky psychoterapeuti a psychológia riešia veci, ktoré po stáročia ľudia neriešili, tak je to celé výsledkom modernej doby a priemyselnej revolúcie, ktorá rozdelila rodiny, lebo muži chodili pracovať do fabrík a ženy zostávali doma. „A zrejme aj to, ako sa matky mali alebo nemali rady, tak to odovzdali v nejakej podobe svojim dcéram. Aj pohľad ženy samej na seba prekonal obrovský vývoj, pretože to, čo dnes je dôležité, pred sto rokmi neexistovalo. Vždy dobré, prináša aj niečo zlé. To je asi dôsledok toho, čo sme zažili za posledných sto rokov.“

Urobte niečo pre seba - len tak

Je to dôležité!  Urobiť niečo len tak, bez toho, aby sme tým niekoho iného potešili, len pre to, že nám to urobí radosť. Skúste krátke ranné afirmácie, cestou do práce si trochu poskočte, oslaďte si kávu, meditujte, vyskúšajte nové cvičenie, prečítajte si knihu... A vytvorte si z toho zvyk. Čím častejšie si budete robiť malé radosti, tým častejšie sa budete cítiť spokojne.