Radí: profesorka mágie Sonia Guerrera

www.santeria.sk

V každom páre sú určité nezlučiteľné rozdiely a odlišnosti dvoch ľudí. „Niektoré sa časom stratia, iné nezmiznú nikdy,“ podotýka profesorka mágie Sonia Guerrera. Dobrá správa je, že hoci sa s partnerom nemusíte zhodovať v celoživotnej filozofii, napriek tomu môže vaša láska trvať desaťročia.

Viac je my ako ja

Základ je, aby ste prijali toho druhého ako súčasť seba samého. „Ak to nedokážete, nebudete si schopní vyjsť v ústrety ani robiť kompromisy,“ vysvetľuje Sonia. Obaja budete potom v neustálom súboji – vy pod tlakom zmeniť partnera, on v protitlaku chrániť svoju osobnosť. Alebo naopak. Nesnažte sa presadiť svoje, ale aktívne sa usilujte o kompromis.

Nebuďte pri rozhodovaní bezohľadné a nerobte svojvoľné rozhodnutia, s ktorými by váš partner nesúhlasil – hľadajte radšej cestu zhody prijateľnej pre oboch. „Uprednostňujte my pred ja. V požiadavke partnera sa vždy dá nájsť niečo, čomu sa dá vyhovieť,“ odporúča Sonia Guerrera.
Vaša spokojnosť so vzťahom úzko súvisí aj s tým, čo prežíva váš partner. Len sebec dokáže byť šťastný z toho, čo inému spôsobuje negatívne pocity. Vo všetkom ide o vzájomné dávanie. Ako na to?

1 Naučte sa kormidlovať

Ak používate kritiku, útok či sarkazmus, vytvárate v partnerovi negatívny a obranný postoj. „Odpisujete sa z jeho srdca. A preto, aby sa necítil zranený, bude sa od vás emočne dištancovať. Ani sa nenazdáte a zrazu vás nebude ľúbiť,“ varuje profesorka mágie.
Máte k partnerovi nejaké výhrady? Diskusia by mala viesť k ich vyriešeniu, nie k tomu, aby ste sa ešte väčšmi pohádali. Pomyselné víťazstvo za cenu poníženia a zničenia toho druhého je hanba.

Ak nedokážete harmóniu vo vzťahu udržať, mali by ste ju vedieť aspoň obnoviť. Aktívne pracujte na pokusoch o nápravu. Vaším hlavným cieľom by malo byť, aby ste sa vo vyhrotenej situácii naučili stočiť kormidlo a šliapnuť na brzdu, ak by sa konflikt stupňoval. Nejde o to, prečo sa hádate, ale ako. Skúste použiť humor a empatiu, s partnerom sa zhovárajte s úctou a so sympatiou.

2 Myslite na seba navzájom

Myslite na seba často a v dobrom. Nezaoberajte sa tým, čo je zlé alebo nefunguje, lebo vás zvalcujú negatívne emócie. Prestanete vnímať pozitíva. Nepovažujte úspechy za bezvýznamné. Spomeňte si na to, v čom je váš partner výnimočný, nevnímajte jeho dobré vlastnosti ako samozrejmosť a dajte mu pocítiť, že si ich ceníte. „Kohokoľvek vpustíte do svojho srdca, vždy mu podľa vás budú nejaké vlastnosti či zvyky chýbať,“ hovorí profesorka mágie. Myslite na to skôr, než odkopnete niekoho, kto môže byť významnou súčasťou vášho života.

3 Opätujte si náklonnosť

Buďte k sebe vľúdni. Prejavujte si sympatie, obdiv a uznanie. Nezabúdajte na bozky, objatie či chytenie ruky. „Je takmer nemožné, aby sa medzi dvoch, ktorí si prejavujú náklonnosť, votrel niekto tretí,“ podotýka Sonia Guerrera.
Nezabúdajte na dva každodenné, veľmi dôležité momenty – lúčenie a zvítanie. Prezradia, koľko túžby k sebe prechovávate. Lúčte sa tak, aby ste svojmu partnerovi naznačili, že vám bude chýbať, budete na neho myslieť a že má vašu podporu. A pri zvítaní nech mu je jasné, že sa tešíte z jeho návratu. Pridajte aspoň krátky rozhovor o prežitom dni, prejavte záujem o jeho pocity.
Ak to tak nerobíte, začnite. Pozitívna reakcia na seba nenechá dlho čakať a doslova tým preveríte svoj vzťah.

4 Stojte pri sebe

Zapamätajte si – my je vždy viac ako ja. Akékoľvek zásadné rozhodnutie, pri ktorom obídete svojho partnera, je citová zrada, ktorá vynuluje dôveru a pocit bezpečia vo vašom vzťahu. „Držte stranu partnerovi, aj keď by ste neboli presvedčená o jeho pravde. Ak sa pridáte k protistrane, ponížite ho,“ upozorňuje profesorka. Všetkým tak ukážete, že váš vzťah pre vás nie je až taký dôležitý.
Nezľahčujte partnerove pocity, neobchádzajte jeho požiadavky pre iných ľudí. Nezrádzajte vaše spoločné sny, ktorým veríte. Ako partneri ste tu jeden pre druhého a ako dvojica proti celému svetu.

5 Spoločné chvíle

Pestujte si spoločné návyky. Veď, ako sa vraví, zvyk je železná košeľa. Vneste do svojho vzťahu udalosti, na ktoré sa budete môcť vždy spoľahnúť. „Napríklad jednu stredu v mesiaci si vyčleňte na návštevu kina alebo si niečo spoločne uvarte a pozerajte filmy,“ radí Sonia Guerrera. Vymyslieť môžete veľa variácií, je to len na vás. Spoločné pravidelné prechádzky, sobotné posedenia v kaviarni – nech sa pre vás stanú zvykom, ktorý nezmeníte, ani keby sa vo vašom vzťahu zmrákalo. Práve to môže znamenať most ponad priepasť, ktorý zabráni vášmu odcudzeniu.

Dobrá rada nad zlato

„Nezabúdajte na partnerove meniny, narodeniny, vaše výročia či iné sviatky. Je jedno, či ich schvaľujete, alebo nie, rozhodne sú to však dni, o ktoré sa môžete oprieť a pripísať nejaké body navyše na spoločné konto lásky,“ radí Sonia Guerrera.