Romantická láska je veľmi jednoduchá. Je plná emócií. Cítite z nej eufóriu, máte kopec energie, na svet sa pozeráte srdcom. Zo všetkých pohárov v práci je najkrajší ten, z ktorého pije váš vysnívaný muž. Najdokonalejšia košeľa je tá, v ktorej prišiel. Milujete to, čo miluje on. Žiarite šťastím, no stačí, že vám nezdvihne telefón a upadnete do beznádeje. Kedy sa však naozaj zaľúbite?

Bambusový koberček

 Helen Fisher je antropologička z Colorada. Takmer pol storočia profesionálne skúma ľudí, ktorí zažili lásku na prvý pohľad. Aby pochopila konanie zaľúbených, čítala milostné básne z celého sveta. V jednej z nich chlapec nedokázal odložiť bambusový koberček.

Iný stred

„Len preto, lebo videl ako ho jeho dievča pri prvom stretnutí vybalilo,“ podotýka Helen. „Raz mi vodič kamiónu povedal, že stretol Mary Anne a zakrútila sa mu hlava. Roky bol šťastne ženatý, no jeho rutinný svet mal zrazu iný stred. Tým stredom bola ona,“ hovorí.

Stávame sa majetkom

Ak sa s niekým vyspíte náhodou, nezaujíma vás, či má manžela. V momente, kedy sa do neho zamilujete, stávate sa extrémne sexuálne majetnícki. „Máme to v génoch. Podstatou prírody je pritiahnuť k sebe dvoch ľudí dostatočne silno na to, aby začali spolu vychovávať deti,“ uzatvára Helen. A je po romantike...