Kedy je veľa skutočne primnoho? Niekoľkokrát mesačne, týždenne alebo denne? Je „normálne“, že vaša partnerka túži milovať sa od rána do večera, chce prežívať stále nové orgazmy a nedokáže sa zastaviť? Vybočenie z vychodených koľají sivého priemeru takmer vždy komplikuje život. V partnerských vzťahoch to majú obzvlášť ťažké ženy „posadnuté“ sexom - nymfomanky.

Utrpenie

„Ak nemám dosť sexu, budím sa s orgazmom. Jazda v aute alebo vo vlaku je pre mňa veľký problém. Som čím ďalej, tým nenásytnejšia, hoci niekoľkokrát denne masturbujem,“ zverila sa na internete tridsaťpäťročná Adela. Jej „problém“ však nie je ojedinelý. Z času sa čas sa v médiách objavia správy o nenásytných nymfách, ktoré verejne priznávajú závislosť od sexu i stovky milencov. Patrí k nim aj sexi Britka Nikki Leeová - o panenstvo vraj prišla v šestnástich rokoch a odvtedy, čo bolo v čase jej výpovede takmer jedenásť rokov, údajne vyskúšala sexuálne zručnosti viac ako päťtisíc mužov. O čosi dramatickejší priebeh malo stretnutie tridsaťjedenročného Afričana so štyridsaťsedemročnou Mníchovčankou, s ktorou sa zoznámil v autobuse. Spoločné rande sa pre mladíka skončilo poldruhahodinovým „sexuálnym otroctvom“, na konci ktorého bola stále neukojená partnerka. Príbehy o hypersexuálnych ženách zrejme pohoršia konzervatívnu časť verejnosti a v nejednom mužovi vyvolajú túžbu. Kým muži so zvýšenou potrebou sexu sú v našom zemepisnom pásme považovaní za sukničkárov, ženy zvyčajne skončia s nelichotivou nálepkou „ľahkonohej nymfy“. Navyše, väčšina príslušníkov silnejšieho pohlavia ich trápenie zľahčuje. „Kým s nymfomankou nežijú, hovoria o kontakte s ňou ako o splnení najtajnejšieho sna. Prebudenie však býva nepríjemné,“ varuje sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov. Hypersexuálne ženy myslia na sex stále. „Sú permanentne v napätí, čo ich fyzicky i psychicky vysiľuje. Sex ich uspokojí len na chvíľu, potom to chcú zas.“ Slová odborníčky potvrdzujú i samotní partneri hypersexuálnych žien. Niektorí z nich sú na dne, vyčerpaní a sex s náruživou družkou je pre nich doslova nočnou morou. „Ich partnerka má síce za minútu aj tri orgazmy a oni si spočiatku pripadajú ako sexuálni bohovia, ale postupne zisťujú, že na nich absolútne nezáleží, že sú v podstate iba štatistami. Sekundujú tomu, čo žena prežíva sama,“ vysvetľuje Janáčková. A pripája i výstižný aforizmus - Sex s nymfomankou je dlhodobo nemožný: vás to prestane baviť, jej to prestane stačiť.

Liečba športom

Zvýšená potreba sexu sa môže objaviť v každom veku. Niektoré dámy sa už s hypersexualitou narodia, iné sa nymfomankami stanú neskôr. Ak k tomu dôjde, spravidla vraj ide o celoživotný údel. Naše sexuálne založenie sa totiž dá meniť iba minimálne. Zásadnú úlohu hrá v tomto smere aj sexuálny partner nymfomanky. „Pravda je, že málokto je schopný s dotyčnou dámou objavovať a rozvíjať všetky jej erotické rezervy. Sexuálne nároky nymfomaniek by sa však tlmiť nemali. V ideálnom prípade ich treba využiť a naplno prežiť,“ odporúča Janáčková. Útlm sexuálnych chúťok prostredníctvom liekov sa podľa nej využíva len v patologických prípadoch. Liečba prebieha podobne ako pri akomkoľvek inom nutkavom správaní, ako je napríklad vášnivé a neovládateľné nakupovanie. „Spočíva v psychoterapii, ktorú možno doplniť farmakoterapiou. Vtedy pacient užíva antidepresíva,“ približuje odborníčka. Pripomína, že existujú i voľnopredajné prípravky, ktoré fungujú ako prírodné „sedatíva“. Ona sama však hypersexuálnym ženám odporúča športové aktivity. „Môže ísť o čokoľvek, čo z tela odbúra agresivitu, ako je napríklad box, tenis či squash.“

Masturbácia

Rozdielna chuť na sex je podľa Janáčkovej bežná a musí sa s ňou vyrovnať takmer každý pár. Často sa stáva, že kým jeden z partnerov by sa miloval najradšej každý deň, druhému by stačil sex raz za dva týždne i menej často. Ak je rozdiel príliš veľký, kompromis sa hľadá ťažko. „Všestranne najvýhodnejším riešením neohrozujúcim vzťah je masturbácia sexuálne náruživejšieho partnera,“ radí Janáčková. Zdôrazňuje, že asistencia pri masturbácii je vždy lepším riešením ako následná nevera. V niektorých prípadoch však nepomôže ani to. Sexuálne neukojené a v podstate ani neukojiteľné nymfomanky neodolajú a podľahnú náhodnému „cudzincovi“. Psychologička Janáčková v tejto súvislosti pripomína, že stratégiu sexuálneho správania si každý volí sám. O tom, či bude neverný, sa nikto nerozhoduje v „bezvedomí“. „Človek - napriek všetkým pudom a potrebám - je zodpovedný za svoje správanie a jeho dôsledky. Vždy má na výber, či bude nasledovať inštinkt, alebo dodrží slovo a bude verný,“ uzatvára Janáčková.