Týždeň 1

Postmenštruačná letargia

Uf, menštruáciu máte za sebou a myslíte si, že by ste konečne mohli byť nabitá energiou. Aký omyl. Práve máte najnižšiu hladinu estrogénu a progesterónu, čo sa prejavuje únavou. Podpisuje sa pod ňu nielen nízka hladina progesterónu, ale aj nízka hladina železa v krvi – stratili ste ho spolu s menštruačnou krvou, najmä ak krvácate silnejšie alebo dlho. Nízka hladina estrogénu zase môže za to, že väčšina žien má v tomto období najnižšie libido – teda chuť na sex. Výnimkou sú ženy krátko pred menopauzou.

Krátko po menštruácii sa im vylučuje zvýšené množstvo estrogénu, v krajinách hovoriacich po anglicky sa dokonca hovorí o „estrogénovom kúpeli“. Takže zatiaľ čo ich mladšie sestry sa večer vyhovárajú na bolesti hlavy, ženy pred menopauzou sa práve po menštruácii premieňajú na zvodkyne.

Ako s hormónmi vybabrať: Väčšina žien má pocit, že po svojich dňoch by to mala dohnať v spálni, v posilňovni, dokončiť pracovný projekt a umyť okná. Z celého mesiaca však máte práve teraz najnižšiu výkonnosť, takže s prepínaním v práci a so športovými výkonmi v telocvični alebo v domácnosti počkajte. Naopak, doprajte si dostatok spánku a po večeroch pokojne leňošte pred televízorom. Ak na posteľné dobrodružstvá nemáte chuť, v žiadnom prípade sa nesiľte s pocitom, že to partnerovi „dlhujete“. Prvý týždeň po menštruácii je skvelé obdobie na obnovenie sexuálnej energie a spojenia dvojice dotykmi, bozkmi a láskaním, tak počkajte, kým sa vaše libido dostane na obvyklú úroveň.

Týždeň 2

Ovulácia na spadnutie

Pomaly sa vám zvyšuje hladina estrogénu. Začínate pociťovať viac energie a zobúdza sa sexuálna žiadostivosť. Mnohé ženy v tomto týždni pravidelne pozorujú číry, hustejší vaginálny výtok bez zápachu. Je to dobré znamenie, pretože „tam dolu“ ste teraz najlepšie pripravená na sex. Lekársky vysvetlené, chémia vo vašom tele sa pripravuje na rozmnožovanie a vy sa podľa toho aj cítite. Už vám lepšie fungujú zmysly – maximálne výkonný je napríklad čuch. Uvažujete triezvo a mnohé ženy priznávajú, že v tejto fáze cyklu podávajú najlepšie fyzické aj duševné výkony.

Jedinou nepríjemnosťou týždňa 2 je, že ste taká žiadostivá a energická, až sa z toho môžete „vyhádzať“. Inými slovami, krátko pred ovuláciou a počas nej sa aj ženám, čo už majú pubertu dávno za sebou, môže pravidelne vyhodiť akné – obyčajne na rovnakých miestach.

Ako s hormónmi vybabrať: Nijako. Práve za vás strieľajú góly a treba ich využiť. Najlepší možný čas vôbec na záverečné a prijímacie skúšky, pracovný pohovor, zabehnutie maratónu, dôležité rozhodnutia či romantický víkend s partnerom alebo medové týždne. Na prípadné vyrážky použite bežné prípravky proti akné, tinktúru z čajovníka alebo sa len jednoducho vyhýbajte mastným jedlám, plnotučným mliečnym výrobkom a cukru. Inak ste silná, presná a sebavedomá ako riadená strela, tak si to vychutnajte!

Týždeň 3

Postovulačná mizéria

Je vám teplo? Alebo máte dokonca pocit, že vám vyskočila teplota? Aj v tom majú prsty hormóny. Konkrétne stúpajúca hladina progesterónu. Ten má totiž okrem menštruácie vplyv aj na tú časť vášho mozgu, ktorá reguluje telesnú teplotu. Je celkom prirodzené, ak sa vám teplota zvýši o celý jeden stupeň. Progesterón zároveň uvoľňuje svalstvo maternice, žlčníka a čriev, takže môžete vyzerať a cítiť sa nafúknutá. Nepomer v hladine estrogénu a progesterónu môže v tejto fáze nepriaznivo ovplyvniť hladinu sérotonínu – hormónu šťastia.

Výsledkom je chlapmi obávaný PMS – predmenštruačný syndróm so všetkými jeho prejavmi ako depresívne stavy, úzkosť, podráždenosť a výkyvy nálad. Znie to možno neuveriteľne, ale vplyv hormónov na chémiu v mozgu je v tejto fáze taký silný, že môžete zažiť veľmi živé alebo čudné sny. V snahe vášho tela zvýšiť hladinu hormónu šťastia môžete trpieť nekontrolovateľnými chuťami na sladké alebo karbohydráty. Summa summarum, cítite sa „úplne mimo“. Dobrá správa pre ženy v prechode: mizéria týždňa 3 sa vás netýka, keďže progesterón postupne strácate a to, ako sa cítite, riadi len estrogén. A ten v tejto fáze obyčajne nezlostí.

Ako s hormónmi vybabrať: Väčšina lekárov by dala dušu za to, že ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu netrpia PMS, vlčím hladom ani nafukovaním. Vďaka antikoncepčným tabletkám sa totiž hormonálna štruktúra nemení náhle a ostro, ale plynulo. Ak antikoncepcia nie je vaša šálka kávy, vyhýbajte sa aspoň slaným pokrmom, ktoré prispievajú k zadržiavaniu vody, a teda aj pocitom nafúknutia. A cukru! Hoci vaše chute vám rozkazujú pravý opak. Meniaca sa hladina cukru v krvi totiž len prispieva k chaosu vo vašich pocitoch, o ktorý sa už postarali hormóny. A určite sa nevykašlite na fitko, aj keď naň nemáte ani najmenšiu chuť. Stačí 45 minút miernej záťaže denne – chôdze, plávania a z tela sa vám dostane zadržaná voda a stúpne hladina sérotonínu, teda aj pocitu šťastia.

Týždeň 4

Uvoľnenie Tak ste „to“ dostali.

Pokles hladiny estrogénu a progesterónu spôsobí uvoľnenie sliznice maternice, začnete krvácať spolu s krvou sa z tela dostane aj neoplodnené vajíčko. Začiatok menštruácie je zároveň začiatkom takzvanej folikulárnej fázy, keď hypofýza vysiela signál vaječníkom, aby začali produkovať nové vajíčko. Áno, krvácate a možno vás trápia kŕče, ale hladina hormónov je na nule a vy ste opäť pokojná, bojovná amazonka sa premení na poddajnú žienku. Môžete zažívať pozitívne emócie ako úľavu, eufóriu, pocit nového začiatku, spojenia s prírodou, kreatívnu energiu až rozjarenosť.

Dokonca aj zvýšenú chuť na sex – a ak s tým váš partner nemá problém a dodržíte hygienické opatrenia, nemusíte sa krotiť. Čo je normálny menzes? Každá žena krváca inak a každý menštruačný cyklus je neopakovateľný akt a v priebehu života sa mení. Zatiaľ čo niektoré ženy krvácajú tri dni, iné sedem. Niektoré len špinia, iné behajú v maxi vložkách. Väčšina žien aspoň z času na čas podstúpi určitý stupeň bolesti, menštruačných kŕčov – od celkom miernych po naozaj bolestivé. Na vine je prostaglandín – zloženina podobná hormónom, ktorá spôsobuje sťahy maternice.

Platí však, že všetko medzi troma a siedmimi dňami, jedným tampónom za deň a niekoľkými premočenými vložkami je v norme. Ak ste mimo tohto rámca, navštívte lekára, lebo vaše menštruačné problémy môžu spôsobovať fibroidy, endometrióza alebo iné chorobné stavy.

Ako s hormónmi vybabrať: S menštruačnými nepríjemnosťami ako kŕče a silné krvácanie si môžete poradiť vegetariánskou stravou a pomôže aj vynechanie potravín s vysokým obsahom estrogénu. Teda žiadne červené mäso, plnotučné mliečne výrobky a sója. Kŕče zmierňuje aj fyzický pohyb, zaberajú tiež horúce obklady a niektoré homeopatiká. Vyskúšajte, čo sadne vám, a tešte sa, že ste práve na vrchole svojej psychickej pohody – využite ju na štúdium, súťaže, dôležité rozhovory, rodinnú zábavu. Menzes je výborným obdobím na kreatívne projekty.

PMS je sexistický nezmysel!

Tvdrí gynekológ Richard McLukas z kliniky plánovaného rodičovstva v Tampe na Floride: „Hormóny vplývajú na ľudskú psychiku, a teda aj ovplyvňujú ľudské správanie. U žien sa tieto vplyvy ľahko pozorujú, lebo sa odohrávajú na mesačnej báze, v pravidelných cykloch. To však neznamená, že aj muži nie sú „otrokmi“ mužských hormónov, aj s nimi si robia, čo chcú. Na rozdiel od žien sa však hladina mužských hormónov nemení v pravidelných intervaloch, väčšina mužov zažíva hormonálnu horskú dráhu každý deň. Ráno sú muži nabití testosterónom, preto sú ako divé kance a podráždení.

Večer je hladina testosterónu nízka, sú teda letargickí a len tak vylihujú na gauči. Aj my sme vďaka našim hormónom často neznesiteľní – náladoví, podráždení až agresívni. Preto ma rozčuľuje, ak sa z PMS vyrába aféra, priam psychiatrická diagnóza. V určitej fáze menštruačného cyklu je síce žena podráždenejšia a náladovejšia, ale to je prirodzené. Možno si len konečne dupne a nazbiera odvahu nahlas kritizovať to, čo ju rozčuľuje už celý mesiac. Alebo celý život.“