Vo vzťahu prechádzate viacerými etapami. Od zamilovanosti až po bilancovanie, ktoré sa môže skončiť rozchodom alebo novým začiatkom. Kde sa nachádzate vy?

Po uši zamilovaná

1. rok

Konečne ste stretli toho pravého. Vznášate sa v oblakoch, na nose máte nasadené extra silné ružové okuliare a pri každej myšlienke na neho máte v bruchu motýle. Žiarite. Pri ňom ste zabudli na svoj predchádzajúci nevydarený vzťah, on je stredobodom vášho sveta a pokusy iných mužov o zoznámenie ignorujete. Vidíte len to, čo vidieť chcete, realita vám uniká. Neviete sa nabažiť vzájomnej prítomnosti, dotykov a spoločných nocí. Cítite, že ste našli svoju chýbajúcu polovicu.

Naša rada

Práve prežívate najkrajšie obdobie vášho vzťahu, tak si ho poriadne vychutnajte.

Návrat do reality

2. až 3. rok

Búšenie srdca pomaly ustáva, motýliky sa tiež ozývajú čoraz zriedkavejšie. Vaše ružové okuliare už trochu vybledli. Na svojom partnerovi si začínate všímať už aj tie horšie stránky. Zrazu vám prekáža jeho obľúbené tričko alebo to, že zabúda zatvoriť zubnú pastu. Máte za sebou prvé nedorozumenia a hádky. Vaše spoločné chvíle sú však stále krásne, milujete vzájomné dotyky a hoci sa už na seba nevrháte pri každej príležitosti a aj sex už nie je záležitosťou celej noci, ste spokojná a šťastná.

Naša rada

Zmierte sa s tým, že každý má svoje chyby. Veď ani vy nie ste dokonalá.

Prvé pochybnosti

4. až 6. rok

V tomto období zvyčajne väčšina párov rieši otázku svadby - a mnoho z nich už má tento životný krok za sebou. Mnohí sa však rozchádzajú. Aj podľa odborníkov je štvrtý rok prvým kritickým obdobím vo vzťahu. Romantiku a motýliky v bruchu totiž vystriedali všedné dni, s ktorými prišli aj prvé pochybnosti. Koľkokrát ste sa sama seba pýtali, či naozaj žijete s tým správnym chlapom? Vzrušujúca príťažlivosť vyhasla a človek, ktorý do vášho života kedysi zapadol ako chýbajúci dielik puzzle, je chvíľami na príťaž. Občas vám chýba sloboda a nezávislosť.

Naša rada

Venujte sa svojim koníčkom osobitne a doprajte si jeden deň v týždni každý podľa seba.

Deti verzus kariéra

7. až 20. rok

Siedmy rok je druhým ťažkým obdobím v živote dvojice. Nie nadarmo sa vraví, že buď sa vezmete, alebo rozídete. Ak už svoji ste, pravdepodobne vychovávate jedno či viac detí. Vaše koníčky a potreby ustúpili povinnostiam, vašu kariéru na čas nahradila rodina a starostlivosť o ňu. Namiesto novej kabelky zháňate topánky pre syna a trikot na tanečný krúžok pre dcéru. Viac vás zaujíma to, či vaše dieťa zjedlo v škôlke obed, ako to, že ste už rok neboli u kaderníčky a prehliadate signály, ktorými sa hlási o pozornosť váš muž.

Naša rada

Nezabúdajte na svojho partnera. Ak sa budete sústrediť len na deti a povinnosti, ľahko sa jeden druhému odcudzíte. Ste predsa tím a spolu zvládnete aj menej príjemné dni.

Koniec alebo nový začiatok

21. rok a viac...

Vaše deti prežívajú svoje prvé lásky, pomaly si budujú vlastné hniezda a odchádzajú z domu – to je posledná zaťažkávacia skúška pre vašu lásku. Ak ste ju celé tie roky nepestovali, možno zrazu zistíte, že s človekom, ktorého ste sa pred rokmi nevedeli nabažiť, si už nemáte čo povedať. Nič však nie je stratené, ak vám na vašom vzťahu záleží, určite si dokážete k sebe nájsť cestu. Veď máte konečne kopu času len pre seba aj sex vo vyššom veku je oveľa intenzívnejší. Veľa manželstiev sa však práve v tomto období končí. Muž nájde útechu u inej, spravidla mladšej ženy a vy sa budete dlho zmierovať s tým, že vás po rokoch, ktoré ste obetovali jeho pohodliu a rodine, opustil.

Naša rada

Nájdite veci a situácie, ktoré vás spájajú, spomeňte si na svoje prvé roky. Organizujte si voľný čas, chodievajte na výlety a dovolenky. Nezabúdajte ani na seba, starajte sa o to, ako vyzeráte.