Nehovoríme, že sa vaša drahá polovička stopercentne urazí, ak sa na Sviatok zamilovaných vykašlete a poviete si, že tento americký nezmysel treba bojkotovať a na hromadnom šialenstve sa nezúčastniť. Existujú však minimálne tri argumenty, prečo to tento rok spraviť inak. V prvom rade, niet nad to, keď niekoho potešíte. Po druhé: Je zábavné sledovať údiv, keď blízku dušu fakt prekvapíte. A najmä – prečo si neozvláštniť stereotypnú všednosť zimných dní? Valentín je celkom dobrá zámienka, dôvod prežiť malú oslavu alebo aspoň iný deň. Tak prečo to nevyužiť?

V tejto chvíli sa vám zrejme v hlave vyrojilo desať výhovoriek, prečo sa to nedá. Dá. Nechceme predsa od vás kreativitu typu „postele plnej ruží“. Vezmite to ako mechanickú počítačovú hru a vyberte si náročnosť. Pozor, smerodajné nie sú ani tak financie, ako úroveň partneriek a čas, ktorý ste ochotní im venovať.

Prvý level – Maličkosť

Zabitý čas – max. 15 minút

Premisa: Neverte ženám, ktoré tvrdia, že na Valentína nič nechcú. Je to len spôsob, ako sa vyrovnať s realitou a vyhnúť sa sklamaniu, keď nič nedostanú.

Kolegyňa Katarína tvrdí, že na Valentína si nepotrpí. Prejde ním, akoby ani nebol. Napriek tomu som presvedčená, že keby dostala hoci len malú horkú čokoládu za päťdesiatsedem centov, potešila by sa. Videla som totiž, ako jej žiarili oči, keď dostala na narodeniny krásnu kyticu, aj keď len tri minúty predtým tvrdila, že narodeniny neoslavuje. Tento typ žien, takzvané valentínske panny, prekvapíte aj detailom. Kašlite na myšlienky, že budete gýčoví – aj bonboniéra v tvare srdiečka je okej, verte nám. A čokoľvek, čo nájdete v oddelení cukroviniek. Alebo čokoľvek, čo nájdete na internete, keď si do vyhľadávača zadáte „darčeky Valentín“! Nejde totiž o vec, ale o gesto. Veď je to po prvý raz.

Upozornenie: Rátajte s tým, že budúci rok to už päťdesiat gramov želé hadíkov nespraví. Bude sa od vás očakávať minimálne ovocná kytica. Najlacnejšia stojí tuším devätnásť eur. Berte to aj ako tip, keby ste chceli preskočiť jeden level.

Druhý level – Ojedinelý darček

Zabitý čas – 2 hodiny až celý večer

Premisa: „Moment prekvapenia je jeden z kľúčových taktických prvkov. Spočíva v tom, že jedna strana urobí niečo, čo protivník neočakáva a nie je na to pripravený. Získať na svoju stranu moment prekvapenia môže byť pre vývoj bitky rozhodujúce.“

„Isteže očakávam darček. Už ráno som naštvaná, že žiaden nedostanem. A aj keď dostanem nejakú maličkosť, som sklamaná, čo som to dostala za hlúposť. Ja som predsa chcela LEN niečo malé z platiny,“ smeje sa Ivana. Hovorí sa však, že v každom žarte je kúsok pravdy... Túto ženu neodbavíte srdiečkovou bonboniérou. Bohužiaľ, ani hrnčekom s vlastným vymysleným nápisom, ktorý dáte vyrobiť na mieru. (Dva za cenu jedného – 10,50 E, no nekúp to.) Ten venujte radšej svojej mame, tá to ocení.

Musí ísť o niečo sofistikovanejšie. Musí z toho cítiť váš osobný vklad a námahu. Odpoveď je šperk. Isteže. Ale pozor – ojedinelý, najlepšie slušný dizajnérsky kus.

A nemožno jej ho položiť v kuchyni na stôl a zmiznúť k televízoru. Odporúčame prísť domov skôr, umyť riad, postaviť na stôl sedmičku dobrého vína s magickou škatuľkou a čakať. Pri vypnutom televízore!

Zabitý čas obsahuje aj príprava ľahkého monológu o jedinečnosti šperku, o dilemách výberu, o tom, že „keď som ho zbadal, vedel som, že je pre teba“. Nebojte sa fráz, celý Valentín je predsa gýč a aj keď vás vaša drahá odbije ironickým komentárom, dostali ste ju.

Upozornenie: Cenu spomínať netreba. Nehodí sa to. Ak je bystrá, nájde si ju na internete aj sama.

Tretí level – Zážitok

Zabitý čas – celý večer až celý víkend

Premisa: „Medzi bežným dobrodružstvom a večnou láskou je ten rozdiel, že bežné dobrodružstvo trvá o niečo dlhšie.“ George Bernard Shaw

„Môj valentínsky sen? Jednoznačne niečo zažiť, s partnerom niekam ísť, niečo vidieť, získať nový spoločný pocit do života,“ tvrdí Lea. Túto ženu nezaujímajú cukrovinky ani šperky, hoci, ak hráme Valentína ako počítačovú hru a toto je tretí level, pokojne tam tie dva predchádzajúce možno zaradiť. Najpodstatnejšie je však niečo iné. A to niečo vyžaduje prípravu a logistiku.

Jedným z variantov je „uniesť“ partnerku z roboty rovno na večerné lyžovanie – skipasy sú zhruba o polovicu lacnejšie. Napríklad na Donovaloch stojí skipas na bežný deň 26 eur, večerný 14. Na Pezinskej Babe zaplatíte od 17. hod. do 21. hod. 11 eur. Alebo by dala prednosť skôr wellnessu? Luxusné rakúske kúpele pri Frauenkirchene chcú za večernú kartu od 19. hod. 10 eur plus 4, ak chcete využiť aj saunový svet. Exkluzívne vnútorné termálne bazény s masážnymi dýzami a nápojovými barmi v Poprade zas stoja večer 15,50 eura. Nebudeme tu rozpisovať všetko. Od vás sa žiada sadnúť k internetu, nájsť v blízkosti vášho bydliska svah, bazén alebo aspoň saunu. Prípadne začať útok na zľavové portály, kde kúpite povedzme valentínsku masáž pre dvoch už za 16 eur alebo trojchodové valentínske menu aj o polovicu lacnejšie.

A potom už „len“ umiestniť deti (ak nejaké máte), priebežne cez deň kontrolovať náladu svojej partnerky. Vysondovať, či nemá pred menštruáciou, či ju nebolí hlava, kto a prečo ju naštval, či neplánuje iný program... Odísť skôr z práce, zbaliť veci, počkať ju pred robotou, „uniesť“ a nevysvetľovať. Veď je to prekvapenie, nie?

Pre menej adrenalínové typy, ktoré majú viac času, odporúčame celý víkendový pobyt. Na Valentína je ich nespočetne veľa. Lyžovačka na Martinkách, welcome drink, raňajky, valentínska večera, fľaša sektu a skipas na tri dni za 122 eur pre oboch. Alebo penzión v Nízkych Tatrách na dve noci s polpenziou, masážou, romantickou večerou, so saunou a s darčekom za 115 eur. Skrátka, hľadajte, výber je obrovský a času stále dosť. Ako sa tam predvediete, to je už na vás...

Upozornenie: Neodbavte túto ženu poukážkou na celotelový píling, ktorý má absolvovať sama! Ide jej o váš SPOLOČNÝ zážitok!