Naplno sa venujete práci, deťom, domácnosti. Nemáte vôbec čas urobiť si voľno, oddýchnuť si alebo sa venovať svojim koníčkom či nebodaj sama sebe. Všimli ste si však, že by sa niekedy sťažoval váš partner, že nemá na seba čas? To vy ste urobili pár chybných krokov, po ktorých ste sa ocitli vo vlastnej pasci obetovania sa pre rodinu a túžby po dokonalosti. Dobrovoľne ste sa tiež odrezali od toho, čo vám kedysi robilo radosť a bavilo vás. Čakáte, že vás za to manžel ocení alebo že aj on urobí to isté? Mýlite sa. Na svoju pohodu si nedá siahnuť. Rozumný chlap...

Emancipovaná a vyčerpaná

On chodí každý piatok von s kamarátmi. Víkendy zase najradšej trávi na rybách či na pretekoch motoriek. Párkrát do roka dokonca podnikne viacdenný výlet s kamarátmi z detstva, lebo sa tak málo vidia. Doma sedí za počítačom alebo niečo robí v pivnici. Keď to komentujete, že vy ste o svoj voľný čas a koníčky, na rozdiel od neho, celkom ukrátená, povie: „Však si dopraj oddych aj ty!“ No kde si ho máte ukradnúť? Ženy sa stali emancipovanými, vzdelávajú sa, pracujú, no stále pretrváva verejná mienka, že okrem toho majú povinnosť postarať sa o domácnosť a deti. „Dokonca aj ženy samotné tento stereotyp preberajú a naďalej živia. Že to mnohým mužom vyhovuje, tomu sa nemôžeme čudovať. Veď sú živiteľmi rodiny, tvrdo pracujú, o to ostatné sa má postarať ich žena. Že aj žena pracuje? „Ona sa tak nenarobí!“ – aj takúto ,múdrosť‘ niekedy počuť... Pripustiť si sebectvo a nespravodlivosť voči žene nie je ľahké,“ poukazuje na kameň úrazu odborníčka.

Niekde je chyba...

Keď svojej polovičke prízvukujete, že by vám mala pomôcť, či nebodaj navrhnete deľbu domácich prác, tvári sa, že nepočuje. Manželovo správanie vás preto právom rozčuľuje. „Aby som však bola k mužom spravodlivá, niektorí z nich chceli po svadbe doma pomáhať. V tom čase ste sa však ako mladomanželka možno chceli ukázať ako schopná žena aj sa trochu blysnúť pred svokrou, nuž ste túto pomoc odmietali. Neskôr, keď prišli deti, vám povinností len pribúdalo. Keď ste už mali na svojich pleciach okrem detí a domácnosti aj povinnosti v zamestnaní, buď ste nežiadali o podelenie povinností dôrazne, alebo muž nepočul vaše ponosy,“ upozorňuje psychologička na ďalší dôvod, prečo vám dnes nemá kto pomôcť.

Podeľte sa!

Bez rozdelenia zodpovednosti za chod domácnosti však čas pre seba nezískate. Spíšte si, čo všetko je na vašich pleciach. Premyslite si, ktoré činnosti by zastali aj vaše deti alebo manžel. Oznámte im, že ak chcú mať usmiatu a pohodovú mamu, musia vás odbremeniť. Odmenou vám všetkým bude, že sa budete spolu cítiť príjemne, rovnocenne, prestanú mnohé hádky a uvedomíte si, akí ste jeden pre druhého dôležití. Súhlasí aj naša odborníčka. „Aby sa dali veci stíhať a zvládať bez extrémneho preťaženia, treba si povinnosti podeliť. V ideálnom prípade spravodlivo alebo aspoň primeranejšie, ak by to fi fty-fi fty nešlo,“ konštatuje Mária Chaloupková.

Manželstvo ako pasca?

Mnoho žien doslova zahodí svoje koníčky a záujmy hneď po tom, ako sa vydajú. Je to aj váš prípad? Očakávate, že váš partner a rodina vás urobia šťastnou a budú vás napĺňať, preto všetok čas a sily venujete im. No okrem toho, že ste partnerkou a mamou, ste aj ženou a niekde v hĺbke duše aj tvorivým dieťaťom a s tým súvisia vaše osobné potreby, ktoré ste však potlačili. Váš manžel si ich prirodzene napĺňa, pri posedení na pive sa opäť stáva chalanom. A v pivnici pri výrobe poličky je z neho na chvíľu tvorca. Aj vy sa potrebujete realizovať a čerpať energiu aj z iného zdroja, ako je udržiavanie „ohňa v kozube“. Môže to byť šport, koníčky, priatelia, vlastný voľný čas. Deti aj domácnosť si síce vyžadujú „údržbu“, ale nepotrebujú, aby ste v pohotovosti strávili celý deň. „Okrem osobného voľna chcete určite tráviť čas aj so svojou rodinou. Čo by ste povedali na aktívny pohyb v prírode? Alebo večer vypnite televízor, pustite si obľúbenú hudbu a sadnite si spolu k spoločenským hrám. Ako odmenu za to, že nám ostatní doma tiež aktívne pomáhajú,“ navrhuje odborníčka.

Aj deti vám pomôžu

  • od veku päť rokov rovnako chlapci ako dievčatá dokážu utrieť prach a poliať kvety, stačí, keď im ukážete, ako na to 
  • osemročné a staršie deti zvládnu umyť riad, urobiť menší nákup 
  • v desiatich už zvládnu obsluhu práčky, vysávanie, umývanie podláh

Som stále v práci

Častou výhovorkou, prečo nestíhate, nemôžete ísť na kávu alebo do kina, je, že máte veľa pracovných povinností. Netrávte v práci viac času, ako je potrebné, pracujte efektívnejšie. Za rovnaký čas by ste mohli stihnúť viac a potom si vychutnať zaslúžený oddych.

Ako na to?

  • Ujasnite si, čo vás v práci najviac oberá o čas. Je to kolegyňa, ktorá na seba neustále obracia pozornosť, alebo skypovanie s priateľmi, pridlhé obedovanie či zdĺhavé a neužitočné porady? 
  • Plánujte si striktne nielen začiatok, ale aj koniec každého pracovného stretnutia. 
  • Zrušte si permanentné pripojenie na sociálne siete. 
  • Určte si poradie dôležitosti úloh, ktoré máte splniť, a riešte ich podľa poradia, vždy sa sama seba opýtajte, čo sa stane, ak niektorú úlohu nesplníte hneď, ale až popoludní či zajtra. 
  • Uvedomte si, v ktorej časti dňa ste najvýkonnejšia a na tento čas si, podľa možností, naplánujte najdôležitejšie povinnosti.

Výhovorky, výhovorky

Je tiež možné, že vám takáto situácia vyhovuje. Možno sa cítite užitočná a dôležitejšia, keď môžete každému povedať, že nemáte čas a že všetko leží iba na vašich pleciach. „Obávam sa, že veľa žien zareaguje odpoveďou, že čas sa nedá nájsť, pretože všetko musím zvládnuť sama. No naozaj musí?“ zamýšľa sa psychologička

Náš tip

Dohodnite sa so svojou polovičkou na konkrétnych dňoch a hodinách, ktoré budete mať sama pre seba. Môže ich využiť podľa svojej vôle.