Krátke sukne s odhalenými nohami, väčšie výstrihy dávajúce priestor fantázii i sporé tielka ukazujúce plecia sú v lete výzvou. Obzri si ma a túž po mne. Teraz sme všetky lákadlá schovali pod svetre a kabáty. Zdalo by sa, že s chladom jesene príde aj chlad do našich postelí. Omyl. Podľa významnej americkej antropologičky Helen Fisherovej práve jeseň najviac praje sexuálnemu apetítu. Ak, samozrejme, nie ste práve v búrlivom rozvodovom konaní alebo ťažko chorí. Jej teóriu sme skonfrontovali s názorom našej poprednej psychiatričky a sexuologičky MUDr. Danice Caisovej. Čítajte a súhlaste alebo nie...

Poháňa nás dopamín

Logika profesorky na Rutgers University v New Jersey, ktorá skúma medziľudské vzťahy viac ako tridsať rokov, je jasná – na jeseň sa vraciame do svojich zabehaných koľají a trávime oveľa viac času vnútri. Sťahujeme sa do klubov, reštaurácií, posilňovní, kín a divadiel, viac vyhľadávame diskotéky a večierky. „Oživujeme staré väzby a rozširujeme sieť kontaktov,“ píše. A práve všetky zmeny, neošúchané aktivity a nové zážitky, ktoré nesie so sebou ďalšie ročné obdobie, s nami chemicky zamávajú. Telo tvorí viac dopamínu, udivujúcej molekuly, ktorá zvyšuje nielen zvedavosť, kreativitu, fantáziu, eufóriu, ale aj sexuálny apetít.

MUDr. Caisová: „Knižky profesorky Fisherovej sú veľmi čítavé a ukazujú, že sme spojení s prírodou viac, ako si uvedomujeme. Aj jelenia ruja je na jeseň... Pre ľudí by však mal byť sex hlavne zdrojom radosti pre oboch partnerov. S teóriou o tom, že máme viac intímneho priestoru na zoznamovanie, súhlasím.“

Ďalšou kvapkou priliatou do mora túžob je testosterón, ktorý majú aj ženy. Ale hlavne muži sú vďaka nemu plní síl a sebavedomia. Jeho hladina sa mierne zvýši po milovaní. Profesorka Fisherová tiež tvrdí, že hladina tohto hormónu klesá na jar, ale stúpa na jeseň, hlavne v novembri.

MUDr. Caisová: „Hladina testosterónu kolíše. U mužov je napríklad najvyššia ráno, preto sa vtedy najradšej milujú. Ak ho majú nedostatok, sú bez energie, a teda aj chuť na milovanie klesá. Ale myslím si, že zmeny hladín medzi jarným a jesenným obdobím nie sú veľmi výrazné.“

Posledným argumentom na podporu teórie o silných jesenných túžbach je podľa antropologičky fakt, že na konci novembra a začiatku decembra majú muži najviac spermií. Príroda nás priam pobáda milovať sa. Nielen pre dobitie energie počas pochmúrnych dní, ale aj preto, aby sa naši potomkovia narodili v lete a do zimy stihli zosilnieť. Ženy na severnej pologuli, mimochodom, rodia častejšie v lete.

MUDr. Caisová: „Podľa štatistík, ak má ísť o dlhodobý párový vzťah, ľudia sa do postele neponáhľajú. V teplých mesiacoch, keď chodíme sporo oblečení, si jeden druhého vyhliadnu a potom nejaký čas testujú, či sú pre seba atraktívni aj inak. Zbližovanie môže potom vyvrcholiť v novembri, keď počnú dieťa. Aj keď máme dnes strechu nad hlavou, teplé oblečenie a jedlo, stále si nesieme so sebou pud jaskynných predkov s ich inštinktmi, ktoré boli riadené prírodou.“

Nechuť ako znak depresie

Na jeseň je ambulancia MUDr. Danice Caisovej zvlášť nabitá ľuďmi. Na jednej strane je to dobre, pretože je to znak, že sme vôbec ochotní riešiť problémy, a dokonca s odborníkom a nie s internetom alebo priateľmi. Na druhej strane je to signál, že tieto mesiace treba byť naozaj v strehu. Napriek teórii o tom, že príroda nás práve teraz obdarúva sexuálnou túžbou, civilizácia ju dokáže prehlušiť. Kým ženy trpia skôr ľahšími a stredne ťažkými depresiami, mužov valcujú viac tie ťažšie. Nebezpečenstvo je v tom, že z rôznych dôvodov ešte stále často obchádzajú lekára.

Plnia tak tragické štatistiky dokonaných samovrážd. „Práve nie zlá nálada, ale nechuť na sex a jeho odmietanie sú často jediným znakom začínajúcej sa depresie, pri ktorej v tele klesá hladina dopamínu,“ upozorňuje odborníčka. „Neskôr sa môže pridružiť zlý spánok alebo skoré ranné budenie. Človeka nič nebaví, stráca záujem aj o svoje koníčky, je nevšedne mĺkvy,“ dodáva. Riešenie pritom nebolí. Antidepresíva ho vrátia do života a potom sa môže vrátiť aj libido.

Pomocníci túžby

Pomocníci túžby Aj keď sme veľké individuality a zázračný liek na zvýšenie túžby neexistuje, pomôcť vraj môžu niektoré potraviny. Ak nepomôžu, rozhodne neuškodia:

 • čokoláda aj kvalitný tvrdý syr – obsahujú fenyletamín
 • vanilka, škorica, sladké drievko – povzbudzuje už len ich vôňa 
 • ustrice – zlepšujú lubrikáciu, ukrývajú arginín
 • ryby – majú fosfor, jód, železo a vitamíny B
 • zeler, petržlen – obsahujú veľa horčíka
 • tekvicové semienka, lieskové orechy, para orechy lieskovce, mandle, pistácie – sú dobrý zdroj afrodiziakálneho zinku. Je však aj vo vajíčkach a v hydine.
 • čili papričky, zázvor, feferónky, cesnak – prekrvia telo 
 • datle, figy, maliny, ananás, hrozno alebo jahody
 • ovsené vločky, celozrnné obilniny, kvasnice, strukoviny – obsahujú vitamíny B
 • ženšenový čaj
 • med