Najprísnejšie tresty v stredoveku hrozili za neveru vydatým ženám. Čím bola jej rodina bohatšia a váženejšia, tým prísnejšie postihy pre ne spoločnosť žiadala: aj preto, že šľachtici si chceli byť istí, či sú narodené deti naozaj ich a či sa do rodu nemieša cudzia krv!

Ženy bez privilégií

Hoci v stredoveku sa manželstvo uzatváralo na celý život, v sedemnástom storočí v Levoči riešili aj žiadosti o rozvod. Pred cirkevnú radu predstúpili tiež kupec Jakub Hertel a jeho manželka Anna. Žena uviedla, že jej manžel je impotentný a päť rokov si neplní manželské povinnosti.

Na snímke ľudoprázdne Námestie Majstra Pavla v Levoči s historickou radnicou počas opatrení kvôli pandémii nového koronavírusu a ochoreniu Covid-19.
Na snímke ľudoprázdne Námestie Majstra Pavla v Levoči s historickou radnicou počas opatrení kvôli pandémii nového koronavírusu a ochoreniu Covid-19.
Zdroj: TASR

Cirkevná rada najskôr obom dala podmienku:  manželia si musia vzájomne odpustiť, svedomite sa modliť a chodiť do kostola. Muž mal pravidelne užívať lieky, ktoré mu odporučil doktor a pokúsiť sa naplniť to, čo sa od vzťahu muža a ženy očakáva.  Nič nepomohlo.  Jakub Hertel si počas ďalších troch rokov ani raz nesplnil manželskú povinnosť, súd ich preto rozviedol. Kým Anna sa ešte mohla vydať za iného muža, Jakub sa už oženiť nesmel.

Až do novoveku v strednej Európe platilo, že ak muž pri nevere pristihol manželku, mal právo oboch milencov zabiť a nebyť súdený. Ženy toto privilégium nemali.

 

V stredoveku sa súdy s nikým nemaznali.
V stredoveku sa súdy s nikým nemaznali.
Zdroj: Shutterstock

Biznis pre kata

Levoča v stredoveku patrila k vychyteným metropolám strednej Európy, hriechy sa ale nevyhýbali ani jej.  V klietke hanby často končili ženy, ktoré sa previnili voči dobrým mravom. Traduje sa, že na ne okoloidúci mohli pľuvať.

Za sťatie vlastným mečom si levočský kat účtoval dva zlaté, rovnako za obesenie. Za utopenie  bral jeden zlatý, za vypichnutie očí päťdesiat päť denárov. Ak  sa aj pri poprave našiel niekto, kto sa za chudáka zaručil, kat dostal rovnaký honorár. Biznis je biznis...