Partnerské problémy dokážu poriadne potrápiť nejednu dvojicu, pričom každá z nich to rieši svojským spôsobom. Niektorí jedinci, a nie je ich málo, však pristupujú k prípadným problémom tým najhorším spôsobom - neverou. Oficiálne štatistiky hovoria, že tak urobia asi dve tretiny ženatých alebo zadaných mužov a približne dve pätiny vydatých či zadaných žien. Nevera je spolu s alkoholizmom druhým najčastejším dôvodom rozvodu, pričom rozvodom sa skončí takmer každé druhé manželstvo na Slovensku. Podobne ako u chorých, keď im lekár oznámi vážnu diagnózu, i po odhalení nevery sa u podvedeného najprv dostaví psychický šok. Podľa niektorých taký silný a bolestivý ako v prípade, keď vám oznámia, že trpíte onkologickým ochorením.

Vyrážky a impotencia

„Klamal vždy, keď mi hovoril, že ma miluje?“ „Odkedy to bola pretvárka?“ „Ako som mohol byť taký naivný a slepý?“ Sebaobviňovanie, depresívne reakcie, sklamanie, poníženie, ale i prejavy nepriateľstva a agresie. S tým všetkým sa odborníci stretávajú u pacientov zasiahnutých „rakovinou“ zvanou nevera. „Podvedení partneri sa často cítia ako pacienti, ktorým stanovili vážnu diagnózu. Zasiahne ich ľútosť, trýznivá bolesť i nekonečný strach. Ich sny a plány sa zrútia, zrazu nevedia, ako to všetko prežijú a budú pokračovať ďalej,“ potvrdzuje psychologička a sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov. Upozorňuje, že psychický šok, ktorý partneri neverníkov utrpia, je často spojený s extrémnou životnou záťažou. A na tú telo, pochopiteľne, reaguje. „Partnerova nevera ľudí paralyzuje, v extrémnych prípadoch nie sú schopní nič robiť. Prežívajú beznádej a duševnú bolesť,“ dodáva. Častou reakciou nasledujúcou po „prevalení“ nevery je únik do pasivity a intenzívne prežívanie samoty vrátane hľadania ďalšieho zmyslu života alebo, naopak, agresívne správanie. Podvedení partneri často cítia ostrú bolesť pri srdci, srdce nepravidelne búši, horšie sa im dýcha, akoby im na hrudi ležal balvan. Ďalším sprievodným znakom môžu byť nepríjemné vyrážky, zvýšené vypadávanie vlasov alebo časté nutkanie na močenie. U žien môže dôjsť aj k nepravidelnosti menštruačného cyklu, poklesu sexuálnej túžby až frigidite.

Nevera ako norma

Zatiaľ čo muži sú podľa Janáčkovej neverní hlavne kvôli sexu, ženy zo zamilovanosti. „Muži túžia po väčšej variabilite partneriek. Je to dané tým, že majú milióny spermií a môžu nimi plytvať. Monogamia je tak pre nich, najmä v dnešnej modernej dobe, často prežitkom,“ hovorí. Ženy majú len niekoľko sto vajíčok za život a musia si ich „chrániť“ či, presnejšie, dobre investovať. Aj preto nie je u nich rozhodujúcim faktorom túžba po pikantnom milostnom dobrodružstve. Ženy sú podľa sexuologičky neverné až vo chvíli, keď im v partnerstve chýba niečo podstatné - za ich neverou môže byť nedostatok pozornosti zo strany partnera, jeho emocionálny chlad, osamelosť vo vzťahu. Na druhej strane však platí, že nevera ženy je pre partnerstvo „vážnejším“ problémom, ako keď je neverný muž. „Keď je neverný muž, tak môže byť neverný len kvôli sexu, no nemusí chcieť partnerku hneď opustiť,“ upozorňuje Janáčková. Muž je tak často neverný i s menej atraktívnou, so staršou alebo s povahovo horšou ženou, než má doma. „Keď je neverná žena, tak je vždy neverná akoby z genetického alebo evolučného pohľadu s kvalitnejším partnerom, než akého má doma. To potom súvisí s tým, že manžela opúšťa,“ približuje Janáčková motiváciu žien schopných opustiť nielen manžela, ale i deti.

Čas je najlepší liek

Racionálne vysvetlenie a pochopenie príčin nevery podvedenej strane nepomáha. Aj v tomto prípade platí, že najlepším liekom je čas. Koľko ho človek potrebuje na to, aby sa vnútorne vyrovnal s neverou, je individuálne a ovplyvňujú to viaceré faktory. Patrí k nim napríklad dĺžka spoločne prežitého života, intenzita vzťahu, deti či ekonomická situácia páru, respektíve rodiny. „Vo všeobecnosti možno povedať, že najkritickejšie sú pre podvedeného prvé tri mesiace po zistení nevery a následne obdobie jedného roka, počas ktorého dochádza k viac či menej úspešným pokusom o adaptáciu,“ hovorí Janáčková. Ak sa s partnerovou neverou nedokážeme sami vyrovnať, dobré je navštíviť odborníka. V prípade, že to nie je až také vážne, povzbudiť môže napríklad aj obyčajná čokoláda. „Tá obsahuje fenyletylamín, ktorý sa v našom tele tvorí napríklad aj vtedy, keď sme zamilovaní, a pôsobí podobne povzbudivým účinkom ako drogy,“ poznamenáva. Znakom toho, že sa človek vyrovnal s problémom, je pomalý návrat k normálnemu životu a adaptácia na novú situáciu. „Pre ženy, ktoré prežijú partnerovu neveru, je prvým signálom blížiacich sa lepších časov túžba po zmene,“ približuje sexulogička. Dotyčné dámy zmenia účes, imidž a veľmi často i šatník, prípadne držia diéty, začnú navštevovať posilňovňu a majú snahu zdokonaliť sa. Nezriedka sa vracajú k svojim dávno zabudnutým koníčkom a záľubám. „Súčasťou adaptácie je aj zvýšenie pracovného výkonu,“ hovorí psychologička.

Čo pomôže? 

  • Hovorte o svojich problémoch - najlepšie s blízkou, empatickou osobou, ktorá vás vypočuje, preberie s vami vaše starosti, ale nebude vás direktívne nútiť do riešenia, ktoré sama považuje za najlepšie.
  • Uvoľnite sa - napríklad pomocou uvoľňujúcich masáží, relaxačných techník, meditácie.
  • Pokúste sa o sebareflexiu, odložte strach a vymaňte sa z roly obete. Nerezignujte ani na sexuálny život. V prípade potreby treba využiť odbornú pomoc.