"Partnerovu neveru prežívame ako zradu.  V duši zanecháva hlbokú stopu, zneisťuje základy nášho zväzku," cituje psychoanalytika Roberta Neuburgera portál psychologies.ru.

Jednorázová nevera sa podľa odborníka, ktorému prešlo cez ambulanciu stovky párov, dá ustáť jednoduchšie ako dlhodobé podvádzanie. Najhoršou variantou je, ak si niektorý z dvojice začal s niekým zo spoločných známych. Napriek všetkému sa vzťah dá zachrániť. Podmienkou je nestvrdnúť v pozícii obete a začať znova. Psychoanalytik navrhuje urobiť tieto kroky:

1. Rozprávajte sa, ale s mierou


Preberte váš vzťah cez prizmu spoločných záujmov a obojstranného priania ostať spolu. Treba si priznať, že obaja musíte trochu zmeniť svoje správanie. Ten, kto bol oklamaný, by nemal vystupovať ako svätec bez chýb. Nevera je vždy výsledkom toho, že vzťah celkom nefunguje, hoci sme si to ani nevšimli. Zhovárať sa, neznamená donekončena sa trápiť tou istou bolesťou, chce to len rozobrať situáciu a viac sa k nej nevracať. Rozhovor je úspešný vtedy, keď na konci partneri pocítia niečo ako úľavu.

2. Obráťte sa na psychoterapeuta


Ak sa pozhovárate s odborníkom, je pravdepodobné, že sa nedostanete do fázy boja. U psychoterapeuta ste na neutrálnej pôde, navyše obaja máte pocit, že budete vypočutí a vaše slová budú mať váhu. V konečnom dôsledku pocítite k sebe blízkosť. 

3. Trávte spolu čas


Pri budovaní nového začiatku by ste mali tráviť spolu viac času. Ale pozor na hádky a skladanie účtov - namiesto reštaurácie sa vyberte do kina alebo na prechádzku. Nekomentujte vašu krízu pred priateľmi a okolím, týka sa iba vás. Hlavne nezaťahujte do konfrontácií deti, ktoré aj tak vidia a cítia, že sa niečo deje - že je mama uplakaná alebo si rodičia ledva vymenili pár slov. Môžete im povedať niečo v tomto duchu: Mali sme problémy, ale už sa ukončili. Teraz budeme všetci tráviť spolu viac času.
A nezabúdajte na to, že sa trápite obaja - nie je tu monštrum a nevinná obeť - ale dvaja dospelí ľudia, ktorých postretol ťažký moment v živote.


4. Žite ďalej vo dvojici a nie v trojici


Oklamaný partner sa nezriedka púšťa do otázok, či ten, s kým bol podvedený je krajší, múdrejší, príťažlivejší. Neverník by sa mal zdržať podrobností - každá vypovedaná hoci aj maličkosť provokuje k ďalším otázkam o intímnych detailoch. Stráňte sa toho, aby sa vklinil medzi  vás prízrak tretieho - držte ho ďalej od vás.

5.  Nešpehujte


Prinavrátiť dôveru nie je jednoduché, hlavne v dobe mobilov a počítačov, ktoré nás lákajú aby sme do nich nahliadli. Niet nič horšie - kontrolujúceho to vyčerpáva a kontrolovaný má pocit, že aj tak nikdy neuspokojí spojho partnera. Podozrievavosť otravuje vzťah. Treba pochopiť, že čas beží pre neverníka a podvedeného inak - ten, kto klamal, ale už s mimomanželským vzťahom skončil, vníma všetko čo sa stalo ako minulosť. Dobrodružstvo sa skrátka skončilo. Ale oklamaný partner cíti zranenie z nevery ako prítomnosť.

6. Pomôže symbolický akt


Po čase sa vzťah môže obnoviť. Oživte ho, pridajte mu nový impulz trebárs tým, že sa opäť symbolicky zosobášite. Môžete sa tiež presťahovať alebo sa vybrať na dovolenku. Každý si môže nájsť svoj spôsob.
 Najlepšou terapiou ostáva podľa Roberta Neuburgera aj tak toto: "Dvakrát si rozmyslite, kým budete neverní. Ak sa vám aj tak nepodarí vyhnúť pokušeniu, mlčte a nenúťte partnera niesť ťažobu vašej viny."