Radí Mária Kubišová, poradkyňa pre vzťahy a partnerstvo

Mávate pocit, že vás život iba unáša a neriadi sa tým, čo by ste chceli? Že žijete tak, ako ste vôbec neplánovali? Pôvodne ste možno chceli písať detské knihy, no zakotvili ste v učtárni, lebo vám rodičia prízvukovali, že ekonómia vás uživí, ale písanie nie... Možno aj muž po vašom boku je niekto, koho vám schválili rodičia, no nie vaše srdce.

Alebo ste túžili po krásnej rodine, no zostali ste slobodná. „To, že si uvedomíte, že nežijete svoj vysnívaný život, môže byť aj pozitívnym momentom, môže sa stať začiatkom zmeny,“ hovorí odborníčka.

Čo by povedali rodičia

Psychológovia hovoria, že ľudia svojím životom často napĺňajú predstavy iných, najčastejšie svojich rodičov. No prečo sa váš život riadi želaniami iných? Lebo v sebe máte zakorenenú slušnosť a potrebu vyhovieť iným. Ste presvedčená, že spokojná so sebou môžete byť len vtedy, ak sú s vami spokojní všetci ostatní. Preto sa sústreďujete na to, ako pôsobíte na druhých a či ste ich nesklamali.

Potláčate to, čo chcete skutočne povedať alebo urobiť. Niekedy to vyzerá ako náhoda, niekedy je to vlastná pohodlnosť či nedostatok odvahy, ktoré vás odradia od úmyslu riadiť si sama svoj život a mať šťastie vo vlastných rukách. Ustúpite od napĺňania vlastných potrieb. „Po takomto zistení obyčajne stojíte na prahu životnej krízy. Ak sa rozhodnete pre zásadnú zmenu, pripravte sa na veľkú záťaž. Ak však v sebe nájdete odvahu, je to z môjho pohľadu ten lepší prípad. Nemusí to byť ľahká cesta, ale určite bude zmysluplná,“ konštatuje poradkyňa pre vzťahy a partnerstvo.

Vítaná kríza

Pochybnosti o vlastnej spokojnosti s tým, akým smerom sa uberá život, sa objavujú z času na čas u každého. Ak však vaše sklamanie pretrváva, je načase porozmýšľať o vážnej zmene. Neuviaznite iba v lamentovaní nad nešťastným životom, ale prijmite výzvu naštartovať zmenu a niečo konkrétne zlepšiť.

„Mnohé ženy sa však rozhodnú zotrvať v už začatom spôsobe života, zostať v nefunkčnom vzťahu a rezignujú. Radšej ustúpia od napĺňania vlastných potrieb. V mene obetovania sa napríklad deťom alebo z obavy, že niekoho blízkeho rania alebo sklamú, teda aj ďalej žijú život, ktorý nechcú, ktorý sa im nepáči. Myslím si, že každý má právo hľadať svoje miesto v živote, môžete to nazvať aj hľadaním šťastia, ak chcete,“ uvádza Mária Kubišová.

Ale ja som matka!

Samozrejme, málokto má odvahu a môže si dovoliť úplne zanechať doterajší život a odísť za svojimi snami. Cítia to tak najmä ženy s deťmi. Nedokážu len tak odísť od rodiny, začať behať po svete a stať sa cestovateľkou a dopisovateľkou.

„To, či máte deti, alebo nie, s tým až tak nesúvisí. Aj keď často môže byť v tejto životnej etape cesta hľadania svojho šťastia ťažšia, pretože vtedy máte okrem zodpovednosti voči sebe aj zodpovednosť voči deťom. To však neznamená, že by ste sa mali kvôli nim vzdávať svojich vlastných predstáv o živote, pretože ani deti nemôžu byť spokojné, keď nemajú spokojných rodičov. Už veľmi malé deti totiž dokážu vnímať, že doma niečo nie je v poriadku, aj keď to zatiaľ nedokážu pomenovať,“ upozorňuje poradkyňa.

Neviete, ako ďalej?

Možno stojíte na križovatke, cítite veľkú nespokojnosť s tým, kam ste sa v živote dostali, no netušíte, ktorým smerom ísť ďalej. Sama presne neviete, čo je pre vás dôležité, čo vám dáva zmysel. Určite vám pomôže, ak si dáte svoje predstavy a sny na papier. Zamyslite sa nad tým, čo vás robí naozaj šťastnou, v hĺbke srdca. A aké sú vaše priority a hodnoty, na čo máte talent. Pri hľadaní odpovedí vám pomôže dobrá priateľka, partner, mama či sestra. „Som presvedčená, že každý človek vie, čo je pre neho dobré, len sa k tej informácii, ktorú nosí v sebe, potrebuje dostať. Preto má veľký význam zvyšovať mieru sebapoznania a porozumenia sebe, aby ste dokázali prijímať správne rozhodnutia, také, ktoré vám v konečnom dôsledku prinášajú spokojnosť. Možností, ako to urobiť, je veľa, hľadajte takú, aká vám najlepšie vyhovuje. Mojím typom je takzvaná encounterová skupina, kde sa ľudia spolu učia porozumieť sebe a iným a navzájom si v tom pomáhajú,“ odporúča odborníčka.

Medzi tridsiatkou a štyridsiatkou často prichádza udalosť, ktorá vám ukáže váš život v inom svetle. Môže to byť narodenie dieťaťa, výpoveď v práci, rozvod, vážna choroba či úmrtie rodiča.

Vzdušné zámky

„Stáva sa, že si vytvoríte nereálne očakávania, ktoré nie je možné v skutočnom živote naplniť a potom sa umárate trápením, že ste nedosiahli to, čo ste chceli. Často ide len o naháňanie ilúzie. Takéto zotrvávanie v snení býva zvyčajne vyvolané aj mediálne podsúvanou predstavou ideálneho romantického života, ktorý s tým každodenným nemáva veľa spoločného. Alebo sa porovnávate s okolím, čoho výsledkom je obyčajne len frustrácia, a konštatovanie, že tí druhí sa majú akosi lepšie než ja,“ zamýšľa sa odborníčka.

Takto to urobili známe Slovenky

Nebáli sa ísť do rizika a dnes sú vďaka svojej práci slávne a uznávané:

speváčka Marcela Laiferová (67), ktorej popularita dosiahla vrchol v 70. a 80. rokoch, je pôvodným povolaním lekárka. Dodnes sa tejto profesii aspoň čiastočne venuje v rámci svojho centra.

herečka Oľga Belešová (47) vyštudovala žurnalistiku a živila sa ako novinárka, dnes býva objektom pre médiá ona sama. Od roku 1989 sa presadila ako herečka.

podnikateľka Ivana Christová (42) je pôvodne absolventkou Strednej priemyselnej školy stavebnej v Prešove. Po víťazstve na súťaži Miss v roku 1989 sa stala modelkou, neskôr aj speváčkou, teraz sa venuje dobročinnosti a kozmetike.