Radí Jana Zvarová, psychologička a psychoterapeutka, psychologická ambulancia, Zdravotné stredisko Medicentrum, Bratislava

Pre väčšinu žien sú v živote najdôležitejšie dve veci, nájsť si ideálneho partnera a plánovať potomstvo. Nejako to vyplýva zo ženskej prirodzenosti, že po dovŕšení dospelosti sa práve tieto dve témy stávajú stredobodom vesmíru. No keďže sa rozpadá každé druhé manželstvo a čakárne na klinikách asistovanej reprodukcie sú plné, rozhodli sme sa pátrať, v čom je problém.

Syndróm prázdnej postele

Každá žena má o svojom budúcom partnerovi vlastné predstavy, hoci každá hľadá k sebe náprotivok, ktorý jej dá pocit istoty, bezpečia a bude jej oporou. Súdiac podľa počtu rozvodov a podľa počtu osamelých žien na zoznamovacích fórach to vyzerá tak, že sa len máloktorej podarí nájsť toho pravého. Väčšina žien teda prechádza z jedného vzťahu do druhého alebo zotrváva v neuspokojivom zväzku. Tento neúspech je preto celkom vážnou traumou, niekedy aj na celý život. Psychológovia pomenovali túto situáciu ako syndróm prázdnej postele.

Riešenie: Buďte sama sebou

Podľa psychologičky môže byť za neúspechom pri hľadaní toho pravého aj to, že si príliš uvedomujete tento neúspech a jeho dôsledky v každodennom živote. „Enormná túžba po partnerovi totiž spravidla vyvoláva neprirodzené správanie, chýba vám uvoľnenosť a neviete byť sama sebou. Alebo máte obavy pred potenciálnym partnerom sa duševne otvoriť. Potenciálnemu partnerovi tým však vysielate zmätočné alebo nepravdivé signály o tom, kto ste a čo hľadáte,“ upozorňuje odborníčka. Potom sa stáva, že ste si síce pritiahli skvelého milenca, ktorý je však trochu prelietavý, no vy ste vlastne túžili nájsť spoľahlivého a zodpovedného chlapa, ktorý by mohol byť raz otcom vašich detí. Keď už medzi vami vznikne vzťah a vy sa po čase psychicky uvoľníte, začnete byť sama sebou, naraz zistíte, že sa k sebe nehodíte, ste rozdielni a každý vlastne hľadal niečo iné. A prichádza sklamanie, ktoré naozaj bolí.

Túžim po dieťati

Deti a materstvo sú tiež témou, s ktorou sa vyrovnáva každá žena. Aké je ťažké dať odpoveď na otázku, kedy je ideálny čas mať deti, v akom veku a koľko potomkov vlastne chcete a dokážete uživiť! Novodobým a častým problémom je, ak veľmi túžite po dieťati, ale nedarí sa vám počať ho. To trápi každý šiesty pár. Svedčia o tom aj kliniky asistovanej reprodukcie, ktoré majú plné čakárne nešťastných či zúfalých dvojíc. Vynechajme fyziologické príčiny, ktoré stoja v ceste vášmu otehotneniu. Stres z toho, že niečo bráni naplneniu vašich predstáv a snov, je rovnako traumou, ktorú ešte zosilňuje okolie aj spoločnosť, ktorá od ženy očakáva, že sa stane matkou.

Riešenie: Žite tým, čo máte

„V prvom rade je dobré si uvedomiť, že byť rodičom nie je povinnosť, je to voľba, možnosť. Môj názor je taký, že priveľká túžba môže vyvolávať nadmerný stres a váš organizmus paradoxne zablokovať proti počatiu. Vaše telo akoby vyhodnotilo, že nie je v optimálnom nastavení na to, aby donosilo dieťa,“ myslí si Jana Zvarová. Riešením tohto ťaživého problému môže byť obrátenie pozornosti iným smerom, uvoľnenie a užívanie tých stránok života, ktoré sa vám núkajú. To môže celú situáciu upokojiť a vy získate potrebný odstup, čo môže v konečnom dôsledku predsa len priniesť vytúžené bábätko.

Prečo sa vám nedarí?

Psychologička Jana Zvarová konštatuje, že sa so svojimi klientkami najčastejšie dopátra k tomu, že ich aktuálne problémy súvisia s ich raným vývinom v detstve. Aj problémy v partnerskom vzťahu či nenaplnená túžba po dieťati môžu mať svoj počiatok vo vašom detstve. „Napríklad, keď príde ku mne do ambulancie žena a povie, že ju trápia problémy vo vzťahu, spolu hľadáme, aké vzorce správania v tom vzťahu fungujú. Keď sa ona sama správa a reaguje určitým spôsobom, kde k nemu prišla, niekde sa ho musela naučiť. Takto často objavíme súvis medzi tým, čo prežila v detstve a tým, čo sa deje teraz,“ vysvetľuje odborníčka a dodáva: „Mnohokrát sú to skutočne veľmi hlboké veci, základy pre všetko zásadné v živote vložili vaši rodičia do vás v detstve do troch rokov veku.“

V spletitých súvislostiach sa dokáže orientovať práve psychológ. Jeho pomoc spočíva v tom, že vám pomáha nájsť spôsob, ako robiť veci inak, po novom a lepšie. „To, čo ste sa naučili, sa totiž dá aj odnaučiť a naučiť sa namiesto toho niečo nové, prospešnejšie. Vyžaduje si to prácu na sebe, čo určitý čas trvá, ale ak máte motiváciu, ide to veľmi dobre a rýchlo a je veľmi veľká šanca, že sa svojej traumy zbavíte,“ vysvetľuje odborníčka.

Za všetkým hľadaj rodičov

Vaše detstvo teda môže byť kľúčom k vašej súčasnej situácii, pátrajte. Ako dieťa ste naberali prvé skúsenosti najprv prostredníctvom svojej matky a neskôr aj vďaka otcovi. Obaja, otec aj matka, boli vaše prvotné vzory, vďaka ktorým ste sa spoznávali, zisťovali, ako funguje svet a učili ste sa. A to bezprostredným napodobňovaním aj cez ich usmernenia a rady. „Vaše väzby k rodičom mohli mať rôzny charakter, mohli byť zdravé, pripútavajúce alebo, naopak, nezdravé, odmietavé. Alebo také, že vás rodičia raz priam vynášali do neba a inokedy hanili a ponižovali a v tom mohlo byť pre vás ako dieťa ťažké vyznať sa. Aj neprítomnosť jedného z rodičov v detstve, pre rozvod či úmrtie zanecháva v detskej duši stopy, a to aj vtedy, ak ste dostali pozornosť a lásku od niekoho iného,“ hovorí psychologička.

Pre ženu je zvlášť dôležitý otec, je to prvý muž, ktorý vám ukázal, ako by sa mali, respektíve nemali, správať muži. „Cez správanie otca ste sa učili, ako by ste sa mali pozerať na seba, ako na budúcu ženu. Na otcovi ste si skúšali, či ste dosť pekná, múdra, zaujímavá. Ak vám otec dával najavo, že vás oceňuje, stali ste sa postupne istá sama sebou a vnútorne ste rástli. Potom dokážete byť sebavedomá aj vo vzťahoch, viete, že máte očakávať úctu, rešpekt,“ prezrádza odborníčka zaujímavé súvislosti. Nasýtenie vašej potreby a túžby po rodičovskej láske a pozornosti je základom, na ktorom môžete ďalej budovať a vďaka ktorému viete prirodzene vytvárať vyrovnané a zdravé vzťahy s mužmi a dokážete sa prirodzene postaviť k svojej materskej úlohe a rozhodovať sa o nej.

Čo ešte ohrozuje vaše šťastie?

  • ak túžite po pomste, živíte v sebe hnev či pocit krivdy, nedokážete odpustiť 
  • ak žijete život podľa predstáv niekoho iného, nie podľa svojich vlastných túžob a potrieb
  • ak sa zbavujete zodpovednosti za vlastný život, obviňujete iných z vlastných problémov