Hľadám otca pre svoje dieťa s dokonalými spermiami a dokonalým genetickým základom, ustupujúcim agresívnym správaním a nulovým výskytom demencie v rodine. Umelecký genotyp je vítaný – inzerát v priam odbornom znení mi vyhodil google po zadaní vety Hľadám darcu spermií. Ale aj: Som pomerne úspešná a inteligentná dvadsiatnička. Hľadám otca pre svoje dieťa, ale nechcem s ním žiť. Mám na to svoje dôvody, tak ma nesúďte. Mal by byť zdravý, bez komplexov, zabezpečený, inteligentný a športový typ...

Pošlem fotky od detstva

A ponuky sa objavili, aj keď som do vyhľadávača naťukala darujem spermie. Dvadsaťtriročný vysokoškolák ponúka túto vzácnu tekutinu na predaj, na cene je ochotný sa dohodnúť. Tvrdí, že je vo výbornej fyzickej kondícii, nefajčiar, športovec, dobre vyzerá, čo môže potvrdiť aj zaslaním fotografií od detstva až po súčasnosť. A čo je dôležité, je ochotný podstúpiť aj všetky potrebné zdravotné testy a vyšetrenia. Ďalší muž píše, že sto percent svojej sexuálnej energie využíva na produkciu ejakulátu pre bezdetné páry.

Ďalej o sebe prezrádza len toľko, že má rád análny, orálny, skupinový sex, voyeurizmus, swingers párty, sex na verejnosti, sexi bielizeň a vysoké podpätky. Podobných inzerátov na slovenskom internete som našla päť – tri od žien, dva od mužov. V Česku je z oboch druhov oznamov približne dvakrát toľko a medzi dámami prevládajú ženy, ktoré priznávajú, že žijú v lesbickom vzťahu.

Darcu chce poznať

Na rozhovor sa mi podarilo presvedčiť Slovenku, ktorá sa po niekoľkých neúspešných vzťahoch rozhodla zaobstarať si dieťa inak. „Určite by som si otca svojho dieťaťa nevybrala len na základe pár úsečných informácií o vzdelaní, farbe očí, výške, hmotnosti... Musím byť o kvalitách darcu presvedčená na vlastné oči a ide mi skôr o jeho vnútro ako vonkajšok.“ Keďže chce ostať v anonymite, volajme ju Lenka. Má tridsaťsedem rokov a homosexuálneho kamaráta Mateja, ktorého o darcovstvo spermií požiadala pred mesiacom. Nechal si čas na rozmyslenie, tak Lenka trpezlivo čaká.

Intimita vzťahy komplikuje

Prečo si vybrala práve jeho? „Po skúsenostiach s vlastnými partnerskými vzťahmi som sa dopracovala k poznaniu, že Matej je jediný človek mužského pohlavia, na ktorého sa môžem kedykoľvek spoľahnúť. Poznáme sa pätnásť rokov a neopustil ma ani v tých najväčších problémoch. Priateľstvo s ním kladiem na jednu rovinu s láskou, i keď medzi nami nie je zamilovanosť. Jej absenciu vlastne vnímam ako veľkú výhodu. Pri blízkom spolužití sa ľudia po istom čase začnú nenávidieť. Intimita vzťahy komplikuje a zožiera.“ A ona ju v tomto prípade nevyžaduje ani pre akt oplodnenia. Pokojne by ho podstúpila v niektorom centre asistovanej reprodukcie, čo je celkom reálne, keďže slovenské zákony v tomto smere slobodné ženy neobmedzujú.

Priateľstvo namiesto rodiny

Netrápilo by ju, že dieťa bude vyrastať v neúplnej rodine? „Ako poznám Mateja, mal by oň prirodzený záujem. Naše dieťa by nemalo klasickú rodinu, ale žilo by v spoločenstve krásnych, duchovne bohatých ľudí, ktorí sa stretávajú už roky a o ich hodnotách som presvedčená. Ktorá funkčná rodina môže s istotou tvrdiť, že bude funkčná, až kým dieťa nevyrastie? Veď každé druhé manželstvo sa rozpadá,“ argumentuje Lenka, ktorá, paradoxne, pochádza z fungujúcej rodiny, kde majú rodičia rozdelené roly podľa tradičného vzoru a dokopy päť detí. Proti jej rozhodnutiu nenamietajú. Jedine babka ju varuje, že ako osamelá matka bude navždy diskriminovaná a nikdy si nenájde partnera. „Ale nemyslím si, že to je pravda. Vzťahy už dávno nefungujú ako v časoch babkinej mladosti.“

Dokážu prežiť

To je pravda. Je to už skoro štvrťstoročie, čo slobodné matky prestali mať spoločensky znevýhodňujúcu nálepku „prespanky“. Ale pravda je aj to, že pred štvrťstoročím sa toľko manželstiev nerozpadalo. No je otázne, či preto, že to v nich klapalo, alebo preto, že osamelé matky s deťmi mali malú šancu dôstojne prežiť, a tak radšej trpeli v nešťastných zväzkoch. Dnes väčšina žien dokáže utiahnuť starostlivosť o seba a jedno dieťa, čo tomuto trendu nahráva. V USA, v Európskej únii, a platí to aj pre Slovensko, sa každé tretie dieťa narodí mimo manželstva. Koľko z nich má matku, ktorá si našla darcu spermií, to známe nie je. Sociológovia však tvrdia, že ich počet sa rozrastá najmä v strednej vrstve ekonomicky vyspelejších krajín a hovoria im neochotné revolucionárky. Revolucionárky preto, že menia tradičný model rodiny a neochotné preto, že to odmietajú priznať.

Vplyv uvidíme neskôr

Názory na to, ako nový model rodiny bez otca ovplyvní psychiku detí, sa v odborných kruhoch rôznia. Časť psychológov upozorňuje, že deti, ktoré žijú len s matkou, sú psychicky labilnejšie, neistejšie a majú zmätok v sexuálnych rolách. Druhá časť tvrdí, že neprítomnosť otca nepredurčuje na tieto problémy, oveľa viac psychiku detí ovplyvňuje konflikt medzi rodičmi, ekonomická núdza a nízke vzdelanie. Ako sa rozpad tradičných vzťahov odzrkadlí v spoločnosti, to však budeme môcť zhodnotiť až z odstupu niekoľkých desaťročí.

Najznámejší darca spermií

Slovenskí darcovia spermií sa v tlači prezentovať nechcú. Holandský historik Ed Houben, mediálne najznámejší darca spermií na svete, však o svojich pohnútkach rozpráva rád. Darcovstvo spermií berie ako svoje životné poslanie. Splodil už osemdesiatdva detí a desať ďalších je práve na ceste. Ed chce potenciálne matky svojich detí poznať a želá si, aby aj ony boli presvedčené, že chcú ako otca svojho dieťaťa práve jeho. „Aby sme nášmu potomkovi mohli obaja lepšie vysvetliť, prečo sme sa rozhodli pre takúto nezvyčajnú formu rodiny,“ vysvetľuje muž, ktorý sa časopisu Der Spiegel pochválil, že má navyše výborný spermiogram – sto až stodesať miliónov spermií na mililiter ejakulátu.

Odhaduje, že to znamená osemdesiatpercentnú úspešnosť pri oplodnení. Hans od žien, ktoré žiadajú jeho služby, nechce peniaze, dáva si iba preplatiť cestovné náklady. Prezentuje sa aj vždy aktuálnymi výsledkami zdravotných testov a vyžaduje, aby aj budúce matky jeho dieťaťa boli zdravé, neboli drogovo závislé, nakazené HIV ani inými sexuálne prenosnými chorobami a žltačkou typu B a C. Musia mu aj sľúbiť, že od neho nebudú žiadať alimenty, jednoducho preto, že Ed na toľko detí peniaze nemá. Na revanš priznáva otcovstvo, lebo dieťa má podľa neho právo poznať ho a s matkami a deťmi, ktoré si to želajú, udržuje kontakt. Väčšina z nich s tým súhlasí.

Posielajú mu listy a pohľadnice, i keď Ted neodpovedá, lebo je to preňho príliš nákladné. Žijú totiž po celom svete – v Nemecku, Holandsku, Belgicku, Taliansku, Španielsku aj na Novom Zélande. Raz ročne však prenajme reštauráciu a všetkých potomkov pozve na večeru – celkom štyridsaťpäť dcér, tridsaťpäť synov. U dvoch detí pohlavie nepozná, lebo ich matky si to neželali a on to akceptoval. Na posledné stretnutie prišlo štrnásť Edových detí