Nepriateľom posteľných radovánok je nuda, dojčenie aj únava z množstva povinností.

Nuda vo vzťahu

Ešte nedávno ste nezaspali bez toho, aby ste sa s partnerom nemilovali a zobúdzali ste sa v objatí. Mali ste na seba chuť pri každej príležitosti, no rokmi vaše vzrušenie vyprchalo. Je prirodzené, že po určitom čase váš vzťah akoby stratil čaro vzájomnej príťažlivosti a sex už nie je na dennom poriadku. Posteľné radovánky vystriedalo spoločné sledovanie televízie a stohy časopisov pri posteli.

Čo s tým?

Ak vám na vzťahu a partnerovi stále záleží, bojujte proti nude. Vyrazte na neplánovaný víkend, prekvapte ho v sexi negližé, dajte si rande počas obednej pauzy a skúste milovanie na nezvyčajných miestach. Určite prídete na to, ako váš vzťah okoreniť.

Pôrod

Podľa odborníkov sa prvé pokusy o obnovenie sexuálneho života začínajú približne dva mesiace po pôrode. Skôr ako po šiestich týždňoch to lekári zo zdravotného hľadiska a pre riziko prípadných infekcií ani neodporúčajú. Vaše dieťa však už oslávilo prvé narodeniny a vás to k spoločným intímnym radovánkam s manželom stále neťahá? Možno je za tým dojčenie. Podľa sexuológov, čím častejšie dojčíte, tým je vaša sexuálna túžba utlmenejšia. V tele sa totiž počas dojčenia vylučuje viac hormónu prolaktínu, ktorý tlmí sexuálnu túžbu. Naopak, hladina estrogénu, ktorý ju podporuje, je veľmi nízka.

Čo s tým?

Neodopierajte si nežnosti, aj keď nemusí ísť hneď o sex. Snažte sa, aby sa medzi vami a partnerom nestratila intimita a neodvrhujte jeho snahu o dotyk či o milovanie – inak sa navzájom odcudzíte a opätovné naštartovanie sexuálneho života bude ťažké. Ak s tým máte aj niekoľko mesiacov po pôrode problém, zaveďte si kalendár sexuálnych radovánok a dodržiavajte ho.

Samé povinnosti

Ráno vstávate o hodinu skôr ako ostatní, aby ste pripravili raňajky, manželovi ožehlili košeľu a skontrolovali, či majú deti do školy všetko pripravené. Potom treba umyť riad, cestou z práce nakúpiť, uvariť, utrieť prach, pozametať rozbitý pohár, oprať zašpinené tričká... a večer zaspávate už v sprche. Nie div, že jediné, na čo sa neraz večer v posteli zmôžete, je letmá pusa na partnerovo líce.

Čo s tým?

Nestresujte sa. Nemusíte mať každý deň vydrhnuté podlahy a na večeru rodine servírovať trojchodové menu. Zvážte, s ktorými povinnosťami vám môžu pomôcť deti a do starostlivosti o rodinu zapojte aj partnera. Potom budete mať na seba navzájom viac času.

Zmenili ste sa?

Za posledné roky ste pribrali pár kíl, vaše prsia stratili pevnosť, pokožka pružnosť a vašej pleti chýba jas? Nikto nebude večne mladý, prestaňte byť k sebe prehnane kritická. Veď ani váš partner už nevyzerá ako na svadobnej fotografii.

Čo s tým?

Buďte pokojná, váš partner zmeny na vašom tele určite nevníma tak tragicky, ako si myslíte. Krásna môžete byť aj s nejakým tým kilom navyše, k ladným krivkám vám pomôže správna bielizeň. Vašu pleť a pokožku oživí zase správne vybraná kozmetika a starostlivosť.

Nevera

Možno ste to dlho tušili, ale nechceli ste robiť zbytočnú paniku. No konfrontácia s realitou, že váš partner má milenku, zamáva s celým vaším svetom, nielen so sexuálnym životom. Aj keď partner svoj románik ukončí a rozhodne sa ostať s vami, je prirodzené, že sa na neho v posteli hneď vášnivo nevrhnete. Kým sa s jeho „pošmyknutím“ dokážete vyrovnať, odstrániť v sebe blok, môžu prejsť dlhé týždne až mesiace.

Čo s tým?

Doprajte si čas a to, že ho potrebujete, by mal pochopiť aj váš partner. To, ako rýchlo sa dokážete so situáciou vyrovnať, záleží na vašej motivácii pokračovať vo vzťahu. Ak si so svojimi pocitmi neviete poradiť sama, navštívte psychológa.