V práci strávite viac času než s vlastnou rodinou a priateľmi. Preto nie je výnimkou, keď medzi kolegami preskočí iskra. Pracovisko je dokonca lepšie ako zoznamovacia agentúra – s kolegom sa zvyčajne poznáte skôr, ako sa do seba zamilujete, preto viete, do čoho idete. A preto je ľahko možné, že z lásky na pracovisku sa zrodí vzťah na celý život...

Je mi sympatický

Nie ste si istá, ako vás váš objekt záujmu vníma? Pokúste sa tráviť v jeho blízkosti viac času. Zistíte, ako reaguje na vašu prítomnosť, zároveň „omrknete“ okruh jeho blízkych kolegov a lepšie ho spoznáte. Požiadajte ho napríklad o pomoc s počítačom, s riešením pracovnej úlohy či s prenesením ťažkej škatule. Opýtajte sa ho na jeho názor na nového kolegu, šéfa či na nový film v kine. Požičajte si od neho odborný časopis, knihu alebo kancelárske spinky.

„Pri vznikajúcom partnerskom vzťahu na pracovisku si uvedomte, aké následky ponesiete v prípade, že vám to nevyjde, a odpovedzte si aj na otázku, či by ste boli ochotná vzdať sa pracovného miesta, ak by to bolo potrebné. Ujasnite si, či vzťah chcete skôr ako zábavu, osvieženie, dobrodružstvo, alebo plánujete v tomto smere aj niečo dlhodobejšie,“ radí odborníčka.

Zlaté pravidlo

Aby ste raz stáli spokojná pred oltárom po boku skvelého muža, hneď od začiatku sa držte zlatého pravidla, ktoré hovorí, že lásku a prácu treba oddeľovať. Iba tak je šanca, že vám vzťah aj pracovné miesto vydržia. Žiadne pusinkovanie za škatuľami či maznanie počas porady! Vám sa to síce môže zdať milé či vzrušujúce, ale kto z vašich kolegov má chuť na erotikou nabité scény v priamom prenose? Váš zamestnávateľ určite nie. „To býva často problém. Láska a práca sa niekedy ťažko zlaďujú, lebo do hry vstupujú emócie. Tie robia ťažkosti aj neskôr, napríklad v prípade osobného konfliktu sa partneri musia stretávať v práci a snažiť sa bez emócií riešiť vážne pracovné úlohy,“ upozorňuje psychologička.

Udržujte si priateľstvá aj s ľuďmi mimo svojho pracoviska, inak sa nebudete mať s kým porozprávať o problémoch v práci, o kolegoch ani o nedorozumení s partnerom. Ak by vám v práci každý „videl do hrncov“, boli by ste ľahkým terčom klebiet a intrigovania.

Ako sa zachovať?

Nadriadený a podriadená

Jeden z partnerov by sa mal dať preložiť na iné oddelenie. „Tu vstupuje do hry mocenská pozícia nadriadeného a v prípade nevydareného vzťahu sa naozaj často objavuje zosobňovanie problémov jedného či druhého z nich, keďže ich nedokážu oddeliť od práce. Nadriadený využije svoju mocenskú pozíciu a prepustí zamestnankyňu pre nevydarený vzťah,“ upozorňuje psychologička.

Po rozchode

Ak vám vaša bývalá láska či dokonca vaši kolegovia strpčujú po rozchode život, nedajte si ubližovať a nájdite si iné miesto. „Je dôležitá miera slušnosti a serióznosti každého z partnerov, aby sa predišlo zbytočnému osočovaniu a ponižovaniu, je vhodné čo najviac obmedziť kontakt, prípadne zmeniť pracovné miesto,“ odporúča odborníčka.

Výhody

  • Neriešite otázku hľadania spoločného času, máte šancu vidieť sa častejšie, ako keby ste pracovali každý inde.
  • Vzťah na pracovisku môže byť motivujúci, keďže práve kvôli láske sa do práce tešíte oveľa väčšmi než kolegovia.

Nevýhody

  • Problémy spôsobuje prílišné prenášanie pracovnej problematiky do súkromia alebo riešenie súkromia na úkor práce, zahlcovanie kolegov detailami z vášho súkromia.
  • Sú typy ľudí, ktorým neprekáža permanentná prítomnosť partnera, iní zase podliehajú „ponorkovej chorobe“ a takýto vzťah by nevydržali.

Dotieravý kolega

Sú vám nepríjemné dvojzmyselné reči a tľapkanie po zadku? Takéto správanie je na pracovisku neprípustné, považuje sa za sexuálne obťažovanie. „Preto je potrebné veľmi zvažovať na pracovisku aj akýkoľvek náznak flirtovania,“ radí odborníčka. „Krátke sukne a prihlboké výstrihy, žiaľ, nie sú iba vašou osobnou vecou, pre muža je to jasný súhlasný signál na flirt.“