Ja už žiadneho chlapa nechcem vidieť. Nikdy! Týmto vyhlásením uzavrela svoj trojhodinový monológ kamarátka Miša, keď sa mi po dvoch stiahnutých fľašiach frankovky vyplakala na pleci. Miša sa práve lieči z bolestného rozchodu. Lebo kým ona už okukávala v klenotníctvach obrúčky a u gynekológa si nechávala testovať svoju plodnosť, jej chlap ju poslal k vode. A to spolu štyri roky spávali a tri roky žili v jednom byte! K tvrdým kopačkám súcitne pridal bláboly o tom, že potrebuje dýchať a že sa ešte nechce viazať. „Toto ti povie chlap po štyroch rokoch vzťahu? Chápeš?" Nechápala som. A ani ona nie.

Prvé týždne chodila ako bez duše. Potom nadávala na celé mužské pokolenie a svojho ex prezývala pomenovaniami, aké sa v slušnom časopise nedajú publikovať. A nakoniec sa s výrazom Bohyne pomsty zaprisahala, že si viac žiadneho chlapa k telu nepustí. Definitívne. O to viac ma šokovalo, keď mi pred pár dňami do telefónu štebotala, že má pre mňa novinu. Vlastne, nového frajera. „Minulý štvrtok sme boli vonku a dnes mi zavolal zase. Asi s ním vypadnem niekde na víkend," žiarila nadšením tá istá ženská, ktorá sa len pred mesiacom zaprisahávala, že má chlapov po krk. „Aspoň rýchlejšie zabudnem na toho kreténa!“ Miša našla svojho prevádzača.

Náplasť na ranu

Len na vysvetlenie, nie je to ten prevádzač, ktorý dovlečie Pakistancov za hrču dolárov niekam na západ. Ide o osobu, ktorá pomáha zabudnúť na starú lásku a vyliečiť sa zo životného sklamania. Na pohlaví nezáleží, takže v pozícii citového prevádzača sa môže ocitnúť muž aj žena. Jedno však majú spoločné. Smolu. Najmä ak o svojej úlohe netušia. „Ak sa žena práve spamätáva zo skrachovaného vzťahu, cíti sa osamelá a nový partner jej načas môže nahradiť prázdne miesto po tom prechádzajúcom. Pre ňu vzťah na dobu určitú môže byť výhodný, ale pre druhú stranu to nie je celkom fér. Ten človek totiž vstupuje do partnerstva s očakávaniami, môže sa citovo angažovať dokonca aj zamilovať a často ani nevie, že mu prischla akási úloha utešiteľa,“ myslí si psychologička Elena Brozmanová. A je vraj úplne jedno, či sa citovým prevádzačom stal úplne nový muž, ktorého ste práve spoznali a zafungovala medzi vami chémia alebo iba nejaký trpezlivý kamarát, ktorý vás najskôr ochotne počúval pri víne a potom ste zrazu skončili v posteli.

Psychológovia v tom majú jasno. Pravidlo, že klin sa klinom vybíja, v láske nezaberá, pretože sklamanie či smútok zo skončeného vzťahu si treba odžiť a odplakať. „Samozrejme, sú typy žien, ktoré sa po rozchode rýchlo otrasú a povedia si – to nič, ide sa ďalej, ale aj tie prelietavé povahy, ktoré partnerov striedajú, by si mali dopriať čas, aby v nich spomienky na minulý vzťah odzneli. Každý človek v takomto období potrebuje akúsi citovú očistu,“ pokračuje odborníčka a na toto prechodné štádium odporúča radšej pár týždňov či mesiacov samoty. „Tie muž aj žena potrebujú, aby v nich emócie dozneli, aby sa od starej lásky postupne citovo odstrihli. Nie je od veci trošku bilancovať a porozmýšľať tým, čo sme robili nesprávne. A to sa dá len vtedy, keď si doprajeme samotu.“

Klin sa klinom (ne)vybíja: Nehľadajte si náhradu za svojho ex!

Foto: Shutterstock

Keď nás chytá panika

Lenže ako si zo dňa na deň zvyknúť na to, že sa nám zo života vyparila láska? Ak si touto situáciou prejde dvadsiatnička, bolí ju to rovnako ako v tridsiatke či tridsaťpäťke, lenže ženy vo vyššom veku obvykle chytí panika, že zostanú samy. A tak to riešia svojsky. Narýchlo „zbúchaným“ vzťahom na dobu určitú s nálepkou – uvidíme, čo z toho bude. Presne ako kamoška Miša. „No a čo sa ešte nepoznáme? Možno si budeme rozumieť,“ bránila svoje rozhodnutie lízať si rany v inom mužskom náručí. Ibaže toto núdzové riešenie má svoje riziko. Mnohé ženy sa v tomto dočasnom vzťahu často zaseknú. Aj keď rýchlo zistia, že ich nový partner nie je to pravé orechové a že im vôbec nevyhovuje, nechcú to ukončiť, lebo majú strach zo samoty. „V duchu sa síce presviedčajú, že to urobia, ak stretnú niekoho lepšieho, ale to je omyl. Ak máte nejakého muža v rezerve, len ťažko sa otvoríte niekomu novému, “ varuje doktorka Brozmanová. Podľa nej je skôr pravdepodobné, že takýto citový prevádzač sa zamiluje, chce sa k novej partnerke nasťahovať alebo s ňou plánuje budúcnosť. A to už je problém, z ktorého sa len tak ľahko nevyvlečiete.

Iba náhradníčka?

A čo v prípade, ak ste na opačnej strane barikády? A v úlohe prevádzačky ste sa ocitli vy? Bývalá kolegyňa Simona má na kategóriu mužov, ktorí si práve liečia porozchodové traumy, jedinú radu - ruky preč. A to vedela, do čoho ide, lebo chlapi v takýchto situáciách hrajú férovejšiu hru. Bez problémov vyložia karty na stôl a priznajú - prepáč, práve som sa rozviedol, ešte sa nechcem viazať. Alebo - len nedávno som sa rozišiel s frajerkou a potrebujem sa z toho dostať. Takéto reči počúvala aj Simona a nenechala sa nimi odradiť. „Mne sa to zdalo sexi. Páčilo sa mi, že Stano je ku mne úprimný a nič mi nesľuboval. Začali sme sa stretávať a ja som dúfala, že pri mne ho ten smútok prejde.“

Ak si práve klopete na čelo, že ako mohla byť taká hlúpa, asi by ste mali vedieť, že podobných prípadov ako Simona chodia po svete tisícky. „My ženy rady pomáhame, lebo vtedy sa cítime dôležité a teší nás, keď sa môžeme o niekoho starať. Súcit máme naprogramovaný v génoch, aj preto nás takíto muži priťahujú. Sú plní citov, ktoré nemajú komu odovzdať, a prebudia v nás materské a ochraniteľské pudy,“ vysvetľuje psychologička dôvody, prečo takýmto chlapom ochotne sadáme na lep. A prečo sa tak ochotne hráme na liečiteľky zlomených sŕdc. Myslíme si, že keď budeme chápavé aj trpezlivé, on zabudne na starú lásku a na jej miesto sa dostaneme my. „Netvrdím, že je to pravidlo, ale takéto vzťahy nemajú veľkú budúcnosť. Aj preto nie je rozumné nadväzovať vzťah s mužom, ktorý je čerstvo po rozchode a už vôbec nie vtedy, ak koniec navrhla žena. Taký chlap má ešte veľmi silné väzby na svoju predchádzajúcu partnerku,“ varuje odborníčka a upozorňuje na signály, podľa ktorých sa dá spoznať, že chlap sa od svojej ex ešte neodstrihol. Stále ju spomína, porovnáva s ňou iné ženy, prípadne o nej nehovorí v dobrom. A ak sa téme spoločnej budúcnosti sa vyhýba ako čert krížu, malo by vám byť jasné, že ste z pozície citovej prevádzačky stále nepostúpili.

Simona to takto vydržala vyše pol roka. „Fakt som si myslela, že sa z toho dostane, veď nie je jediný chlap na svete, s ktorým sa žena rozviedla. Keď v telke dávali Priateľov a on pripomenul, že ich mala rada jeho Janka, len som chápavo prikývla. Keď som s ním chcela ísť na dovolenku do Chorvátska, odmietol, lebo tam vraj chodievali s Jankou, tak som sa prispôsobila a išli sme do Tatier.“ Lenže aj Simonina trpezlivosť má svoje hranice a keď jej raz Stano v posteli povedal Janulka, došlo jej, že ju aj po pol roku považuje len za náhradníčku. Po tejto podpásovke odišla a viac mu nezdvihla telefón.

„Ktosi raz povedal, že si v sebe nosíme čosi ako cintorín všetkých partnerov, ktorých sme milovali. Po každom v nás kúsok zostane,“ upozorňuje doktorka Brozmanová. Práve preto sú pocity smútku po nevydarenom vzťahu úplne normálne a nie je správne prebíjať ich partnerstvom bez budúcnosti a na dobu určitú. To síce môže zo začiatku fungovať ako rýchla náplasť na boliestku, no každý lekár vie, že rana prelepená obväzom sa lieči oveľa pomalšie. Radšej ju treba nechať „dýchať“ a počkať, kým sa zahojí. A to platí aj pri zraneniach spôsobených láskou.