Ešte nedávno bolo medzi vami všetko v poriadku, či skôr bez mimoriadnych prekvapení. Zrazu akoby niekto vášho partnera vymenil a vy neviete, či sa máte smiať, alebo plakať. Váš chlap sa správa, ako keby sa doteraz vo vzťahu s vami dusil a na prahu päťdesiatky začína lapať po dychu...

Spája vás ešte niečo?

Nie je to síce všeobecný jav, ale je pomerne častý. „Dlhodobý, dve či tri desaťročia monotónne idúci systém života v rodine s partnerkou môže u muža vyvolať túžbu a chuť dokázať v živote ešte niečo iné,“ podotýka psychológ Tibor Hrozáň z Bratislavy. Navyše, ak cíti, že už je pre partnerku neatraktívny alebo o ňu záujem stratil on, len ťažko sa vyhne vážnemu životnému zakolísaniu. Skrátka, je viac ako isté, že ak vás vo vzťahu už nič nespája a roky predtým ste sa sústredili len na povinnosti, majetok a deti, ten aktívnejší z vás bude hľadať dobrodružstvo mimo spoločného hniezda.

Vzbura

Bojíte sa, že podobne uvažuje aj ten váš? Možno by ste si ho mali viac všímať. Necíti sa náhodou iba ako nástroj na splodenie potomka a neskôr ako zdroj, ktorý musí zabezpečiť potreby svojej rodiny? Trpená súčasť vašej domácnosti, ktorá musí rozumieť tomu, že vás bolí hlava, brucho, žalúdok, deti v škôlke nezjedli obed alebo doniesli horšiu známku ako dvojku? Spoznali ste sa v týchto situáciách? Pozor, potom váš chlap patrí medzi adeptov, ktorí sa okolo päťdesiatky vzbúria. Nie je to útok proti vám a mnohí z tých, ktorí podobnou krízou prešli, priznávajú, že partnerke nemali v podstate čo vyčítať, lenže snaha mať dobrý pocit zo seba samého, hľadanie slobody a túžba naplniť potrebu samostatného a nezávislého rozhodovania bola silnejšia.

Dáte mu ešte šancu?

Ak podobný stav mysle váš partner nedokázal predýchať a v návale emócií buchol za sebou dvermi, je pravdepodobné, že skôr či neskôr sa v nich znovu objaví. Aj odborníci potvrdzujú, že stále partnerky majú pred milenkami, hoci často oveľa mladšími, prevahu. A potom je len na vás, či „hriešnika“ prijmete späť, alebo mu tie dvere zabuchnete pred nosom raz a navždy. Pretože, niekedy môže byť koniec, hoci dlhoročného vzťahu, rozumnejším riešením ako jeho opätovné zliepanie.

Čo sa to s ním deje?

Radí Tibor Hrozáň, klinický psychológ

Ak chlapovi chýba vo vzťahu ocenenie, obdiv, nadšenie a spokojnosť zo seba samého, môže sa stať, že sa tieto „zdroje“ rozhodne hľadať niekde inde. „Mali by ste sa snažiť žiť so svojím partnerom aktívne, vedieť ho oceniť. Vyhľadávajte viacero spoločných aktivít a ak máte rozdielne záujmy, dovoľte partnerovi, aby svoje koníčky realizoval. Neútočte pre to na neho a nevyčítajte mu, že netrávi čas len s vami,“ radí psychológ. Pokúste sa partnerovi venovať viac pozornosti, akceptujte jeho záujmy a potreby. Nezabudnite ho pochváliť, hoci aj za drobnosť – veď muži sú trochu samoľúbi a pár slov obdivu s nimi dokáže zázraky. O pár rokov nebude mať váš partner snahu dokazovať si vlastnú hodnotu a nezávislosť a púšťať sa do aj tak nezmyselného vzťahu s oveľa mladšou slečnou.