Radí Zdenko Zamboj, plastický chirurg

Tak, ako neexistujú dvaja ľudia s rovnakými odtlačkami prstov, neexistujú ani dve ženy s identickým vzhľadom či tvarom genitálií. Líšia sa veľkosťou, rozdielnym tvarom, ale napríklad aj sfarbením kože. Nie ste spokojná so vzhľadom svojich najintímnejších partií? Estetická a plastická chirurgia vám pomôže vyriešiť aj tento problém.

Namiesto skalpela laser

Problém s malými pyskami ohanbia nastáva práve vtedy, ak vám ich abnormálna veľkosť či dĺžka prekážajú v bežnom živote, napríklad pri hygiene, športe, a spôsobujú vám nepríjemné pocity pri nosení spodnej bielizne. Alebo vám uberajú sebavedomie a znepríjemňujú aj sexuálny život? Ich úprava, takzvaná labioplastika, vám pomôže, aby ste sa opäť cítili sebavedome aj „tam dole“. Novinkou v tejto oblasti je to, že operácia sa môže zaobísť aj bez skalpela a namiesto neho sa na úpravu malých pyskov použije laser.

Rýchlejšie a menej bolestivé

Hoci podľa plastického chirurga Zdenka Zamboja z Trnavy vo všeobecnosti neexistuje žiadne objektívne kritérium, podľa ktorého by sa dalo jednoznačne a objektívne zhodnotiť, že zákrok potrebujete, ide predovšetkým o váš osobný pocit a postoj. „Len vy sama dokážete zhodnotiť, či takúto operáciu chcete, alebo potrebujete. Pri konzultácii s lekárom sa dozviete, či vám operácia pomôže dosiahnuť efekt, ktorý očakávate,“ upresňuje lekár.

Labioplastika sa najnovšie dá urobiť pomocou CO2 lasera. Je to pomerne nová metóda s množstvom výhod oproti klasickému postupu. „Operácia prebieha rýchlejšie, zákrok je šetrnejší k tkanivám, rany sa ľahšie hoja, zotavovanie po takejto labioplastike je kratšie a menej bolestivé,“ vyratúva doktor Zamboj.

 

Foto: Profimedia.sk

A cena?

Za labioplastiku zaplatíte približne 500 až 600 eur bez ohľadu na to, či dáte prednosť laseru alebo klasickému postupu.

Čo vás čaká?

  • Zákrok sa bežne vykonáva v lokálnom znecitlivení, ale ak by ste chceli, môžete požiadať aj o celkovú anestéziu, podľa lekára to však nie je potrebné, pretože pred operáciou dostanete tabletky, ktoré vám pomôžu odbúrať predoperačný stres a upokoja vás.
  • Operácia prebieha v gynekologickej polohe a jediným nepríjemným momentom môže byť aplikácia lokálnej anestézie. „Potom už nič necítite,“ podotýka chirurg.
  • Po zákroku musíte dôkladne dodržiavať hygienu, aby sa u vás neobjavila infekcia, a po toalete umývať rany dezinfekčným roztokom. Mali by ste dostať aj antibiotiká.
  • Počas prvých siedmich dní bude tkanivo výrazne opuchnuté, základná rekonvalescencia trvá dva týždne.
  • Rany sa úplne zahoja približne po mesiaci, dovtedy nesmiete športovať ani mať sex.

Zriedkavé komplikácie

Každá operácia má svoje riziká, a hoci pri labioplastike bývajú komplikácie ojedinelé, mali by ste vedieť, že po zákroku sa rany môžu ťažšie hojiť, ostanú vám viditeľné jazvy alebo vás môže potrápiť infekcia. Ani konečný výsledok nemusí byť úplne podľa vašich predstáv. „Operované tkanivo môže byť mierne znecitlivené, pretože v tejto oblasti je množstvo nervových zakončení. Vo všeobecnosti je však výsledný efekt pozitívny,“ dodáva Zdenko Zamboj.