Britskí vedci sa pokúsili takmer o nemožné - stanoviť ideálny čas na milovanie. Z prieskumu vyplynulo, že ten najlepší čas na pikantné hry je pol ôsmej ráno. Dôvod? Obaja partneri sú oddýchnutí, všetky zmysly sú citlivejšie a telo najlepšie reaguje na sexuálne podnety. Ráno je v tele vysoká hladina pohlavných hormónov i adrenalínu, človek je najvýkonnejší a horúce chvíle si tak vychutná najlepšie. Zistenia britských vedcov nepriamo potvrdzujú aj skoršie výskumy ich talianskych kolegov, podľa ktorých dosiahne orgazmus najviac ľudí práve o 7.30 ráno. Ženám, ktoré majú s orgazmom problém, by tak mohol ranný sex priniesť viac rozkoše. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na to, že ranný sex môže urobiť krásnym i ponuré pondelkové ráno, keď sa pre väčšinu z nás začína ďalší pracovný týždeň a nálada klesá na bod mrazu. Krajšie môžu byť i piatky pred poradou či soboty nabité pracovnými a rodinnými povinnosťami. Ako je totiž známe, pri milostných hrách sa v tele uvoľňujú endorfíny - „hormóny blaženosti a šťastia“. Estrogén uvoľňujúci sa pri orgazme zas prospieva pleti i vlasom a môže ochrániť pred prípadnými bolesťami hlavy.

Ideál verzus realita

Pokusy nájsť ideálny čas na erotické hry hodnotí sexuológ Ivan Kubiš so značnou dávkou nadhľadu. Pripomína, že ideálny čas na sex v skutočnosti neexistuje. „Najlepšie je milovať sa vtedy, keď na to majú obaja partneri chuť, čas a miesto,“ zdôrazňuje. A práve s chuťou a časom môže byť najmä u žien v prípade ranného sexu problém.

Zvyčajne sú to práve príslušníčky nežného pohlavia, ktoré musia každé ráno vypraviť okrem seba aj deti do školy, postarať sa o raňajky pre celú rodinu, nachystať desiatu a nezabudnúť na celý rad drobností, ako je čistý futbalový úbor pre syna či vyžehlené šaty na dcérinu tanečnú. Spravidla totiž platí, že kým muži môžu takmer vždy, v prípade žien je to predsa len o čosi komplikovanejšie. Ani ranný sex však nemusí byť až taký neriešiteľný problém. Stačí, aby príslušníci silnejšieho pohlavia pomohli s prípravami na druhý deň už večer a po vášnivom ráne sa postarali o raňajky a vypravili ratolesti do školy.

Krajší deň

Hoci teda platí, že každý z nás má ten svoj ideálny čas na sex, ráno okorenené milostnou pikantériou môže výrazne zmierniť negatívne účinky začínajúceho sa pracovného dňa. Kubiš pripomína, že pri sexe sa uvoľňujú endorfíny, označované za „hormóny blaženosti“. „S tým súvisí psychická pohoda žien spokojných so svojím intímnym životom, vďaka čomu sú aj krajšie a pôvabnejšie,“ hovorí. Pozitívne sú tiež účinky ženského hormónu estrogénu, ktorý sa pri sexuálnych aktivitách produkuje vo zvýšenej miere a zlepšuje kvalitu vlasov i pleti. Podľa Kubiša netreba zabúdať ani na to, že pravidelný a kvalitný milostný život bez ohľadu na dennú alebo nočnú hodinu zlepšuje náladu, je účinným antidepresívom a má pozitívny vplyv na duševný stav.

„Úspešný intímny život odstraňuje pocity menejcennosti, zvyšuje pocit sebavedomia, zmierňuje mnohé neurózy, ktoré nám strpčujú život. Jednoducho, erotika pomáha, aby bol náš život bohatší, spokojnejší a šťastnejší,“ hovorí odborník. Aj keď uvedené pozitíva sexu platia bez ohľadu na to, či ide o ranný, poludňajší, alebo nočný sex, otázka je, prečo nevyužiť šancu a nespríjemniť si vďaka nim celý deň. Ak by ste si dokázali urobiť z ranného milovania pravidelný rituál, priaznivé účinky sexu by sa mohli postarať nielen o to, že do práce budete odchádzať s lepšou náladou, ale i so žiarivejšou pleťou a vlasmi.

Ranný testosterón

Rannému sexu nahráva i fakt, že hladina testosterónu povzbudzujúceho primárne mužskú sexuálnu túžbu a v menšej miere i ženský sexuálny pud sú najvyššie práve ráno. Sexuológ Kubiš vysvetľuje, že hladiny testosterónu v krvi sa menia v priebehu dňa i noci. „Maximálne sú medzi štvrtou a deviatou hodinou ráno, minimálne sú medzi osemnástou a dvadsiatou druhou hodinou večer. Takže keby sme chceli, určité medicínske zdôvodnenie ranného sexu by sme našli...“ dodáva. V zásade však platí, že priaznivý vplyv na celkový zdravotný stav má pravidelný, intenzívny a kvalitný intímny život.

„Za pravidelný a uspokujúci sex však nemožno považovať pravidelné milovanie raz za rok na Vianoce,“ upozorňuje s úsmevom Kubiš. Dôležitá preto nie je hodina, kedy sa tak bude diať, ale pravidelnosť, vyhovujúca v čo najväčšej miere naturelu oboch partnerov. „Zo sexuologickej praxe môžem potvrdiť, že niektoré dvojice si sex skutočne plánujú, napríklad každú stredu večer alebo sobotu ráno, a skutočne im to funguje. Majú čas dopredu sa tešiť a pomerne vysokú šancu, že ich partner neodmietne,“ dodáva odborník. Jedno je teda isté - sexovať treba bez ohľadu na čas, ale s ohľadom na temperament a potreby muža i ženy. Kľúčová je pravidelnosť. „Pravidelný sex pomáha udržiavať celkovú telesnú aj duševnú kondíciu, upevňuje zdravie a dokonca pomáha v prevencii niektorých chorôb,“ prízvukuje Kubiš. Je dobrým pomocníkom v boji s nadváhou, migrénou či vysokým krvným tlakom, prospieva imunite, zlepšuje trávenie, látkovú premenu a podobne. „Dôležité je, samozrejme, odstrániť aj rizikové faktory ako zlé stravovanie, fajčenie a stres,“ uzatvára Kubiš.