Rozmarné leto je pre mnohých vyťažených jedincov jedinou príležitosťou, ako spoznať nových ľudí a prípadne nadviazať hlbší vzťah. Pre iných je tradičným časom pikantných dobrodružstiev a horúcich vzplanutí. Zatiaľ čo jedni sa zamilujú až po uši, druhí si nezáväzne a bez väčších emócií užívajú horúce telá letom „opitých“ turistiek. Horúce slnko zohrieva nielen vodu a vzduch, ale rozpaľuje i srdcia. Ženy vyťahujú sexi šaty, sukne a hlboké výstrihy, muži „brúsia“ pomyselné zbrane. Výsledkom vášnivých nocí však nemusia byť len zranené city. Pre obe skupiny je preto dôležité pamätať na možné riziká náhodných vzplanutí v podobe neželaného tehotenstva a sexuálne prenosných chorôb. Za zvýšenú sexuálnu aktivitu počas leta môže podľa sexuológa Ivana Kubiša viacero faktorov. „Dostatok svetelných podnetov zvyšuje aktivitu ľudí podobne ako vyššia teplota prostredia. Blahodarný vplyv na sexualitu má aj rafinované letné oblečenie,“ tvrdí. Na výletoch a v prímorských destináciách stretávame mnoho nových, atraktívnych ľudí. Nemalú úlohu zohráva čaro neobvyklého, nového, exotického. Kubiš nevylučuje, že v záplave podenkových letných vzťahov sa môžu nájsť aj tie perspektívne a zmysluplné. Na to sa však obvykle príde až po dlhšom čase, nie na dovolenke.

Iný kraj, iný mrav

Skôr ako si niečo začneme s charizmatickým cudzincom, treba pamätať na spoločenské, náboženské a kultúrne pravidlá danej krajiny. Sexuológ pripomína, že spoločensky prijateľné oblečenie v našich končinách môžu v niektorých arabských štátoch považovať za výzvu alebo znak ženy ľahkých mravov. Pred cestou na dovolenku sa preto treba informovať o zvyklostiach panujúcich v cieľovej dovolenkovej destinácii. Napríklad na Bali nemajú veľmi radi prejavy lásky na verejnosti a vášnivé bozky i dotyky vyvolávajú u domácich pohoršenie. Za neprípustné sa údajne považuje aj obyčajné držanie za ruku. Prejavy náklonnosti na verejnosti nie sú vítané ani v Thajsku, známom lacným a ľahko dostupným sexom. Na Maldivách si treba uvedomiť, že ide o prevažne moslimskú krajinu, a podľa toho sa správať. Nahota na verejnosti je poburujúca a príliš sexi a priehľadné oblečenie je tabu. Aj v Maroku sa odporúča konzervatívnejší dovolenkový outfit.

Rizikové leto

Hovorí sa, že kto je pripravený, nebýva prekvapený. O bezstarostnom letnom sexe to platí dvojnásobne, keďže jeho výsledkom môžu byť mnohé komplikácie. Potvrdzuje to aj Kubiš, podľa ktorého je leto obdobím všeobecného vzostupu výskytu sexuálne prenosných chorôb od najbanálnejšej kvapavky až po AIDS. „Hoci väčšina našincov vie, ako predchádzať sexuálne prenosným chorobám, mnohí stále nie sú ochotní rešpektovať zásady bezpečného sexu. S ťažko pochopiteľnou vierou, že práve ich sa hygienické riziká sexu netýkajú,“ upozorňuje. V lete, v čase ľahkého oblečenia, je náhodné milostné dobrodružstvo bez náležitej prípravy v improvizovaných podmienkach neporovnateľne častejším javom ako v chladných mesiacoch. Aj preto je sex viac rizikový ako obvykle. Kubiš pripomína, že piesok, kamienky či rôzny hmyz sú nepríjemné v každom telesnom otvore. Aj keď je sex obvykle príjemná aktivita, v záchvate vášne môže dôjsť k úrazom, pričom nejde len o neželané tehotenstvo alebo zranenia pri sadomasochistických praktikách. Sexuológovia sa stretávajú s prípadmi zraneného penisu, trhlinkami na pohlavnom úde a podobne. Najčastejším zdrojom krvácania u mužov pri pohlavnom styku je roztrhnutá uzdička. Poškodenie penisu je zriedkavejšie, zvyčajne k nemu dochádza v polohe, keď je žena hore a muž leží na chrbte. „Príčinou je nešetrné nasadnutie partnerky, často pri nedostatočnej lubrikácii,“ vysvetľuje Kubiš. Ranky môže spôsobiť partnerkino vášnivé „hryzenie“, škrabanie i silné stláčanie semenníkov. „Penis je citlivý orgán, skôr si zaslúži hladenie a jemnejšie zaobchádzanie,“ zdôrazňuje.

Najčastejšie choroby

Odborník potvrdzuje, že práve v lete prichádza do ambulancií i viac pacientov so sexuálne prenosnými chorobami. „Najčastejšie ide o trichomonádové a chlamýdiové infekcie, hoci toto leto má akosi viac mužov problém s kvapavkou a dokonca pozitívnym syfilisom,“ hovorí Kubiš. Netreba pritom zabúdať, že kvapavkou sa možno nakaziť aj pri orálnom styku. V tomto prípade sa ochorenie prejavuje ako nevýrazný, mierny zápal nosohltana alebo ústnej a nosovej dutiny. Komplikáciou neliečenej alebo nedostatočne liečenej kvapavky býva u mužov zápal prostaty a nadsemenníka, u žien zápal maternice, vajcovodov a malej panvy. Syfilis je smrteľne nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť až po rokoch a spôsobiť vážne orgánové zmeny. Prenáša sa nechráneným stykom, kontaktom so syfilitickou vyrážkou na tele chorého či používaním spoločného príboru alebo injekčnej ihly. Na bezpečný sex však treba myslieť hlavne v súvislosti s rizikom AIDS. Pozor si treba dávať na rizikové osoby, ktorými sú narkomani, prostitútky a prostitúti. Najnebezpečnejšími transportnými tekutinami vírusu HIV sú krv a ejakulát, menej nebezpečné, ale možné sú sliny, pošvový sekrét a pot. Každý kontakt transportných tekutín so sliznicami, oderkami alebo akýmikoľvek krvnými poraneniami je možná cesta prenosu vírusu. Ak nemáte istotu o partnerovej HIV negativite, nesmiete pripustiť styk bez prezervatívu. Čo sa týka bozkov, obyčajná „suchá“ pusa na pery alebo tvár nie je nebezpečná. Vlhký bozk s kontaktom slizníc, takzvaný francúzsky, je rizikový a rozhodne by sa nemal poskytovať pri bežnom stretnutí. Vlhko, chlad a nedostatočná hygiena môžu spôsobiť zápaly močovo- pohlavného ústrojenstva. Preto je vhodné prezliecť sa včas do suchých plaviek a dbať na zvýšenú hygienu najmä v prostredí, kde nie je obvyklý komfort. Opatrní musíme byť aj pri opaľovaní, aby sme si spálením nielen intímnych miest nepokazili horúce letné chvíle.