Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Tak to s nami ľuďmi je, že môžeme mat protichodné chúťky a prežívanie súčasne. Aj ste sa v priateľovi sklamali, aj mu veríte, ste spolu, aj nie ste. Prešľapujete na jednom mieste, ale existuje šanca, aby ste si spolu založili rodinu. On zahýba, ale je aj milý a snaží sa. Chcete s ním rozprávať aj nechcete, on sa aj pýta na dôvody vašej mizernej nálady a zároveň na vás kričí... Doplňte si, Magda, svoje priority a skóre do tejto tabuľky a získate lepší prehľad, ako to s vami vyzerá v každodennom spolunažívaní. Ak by vám po tejto vysokej matematike graf ukázal, že máte zhruba 30 percent negatívnych skúseností a 70 percent pozitívnych, dalo by sa zjednodušene vyvodzovať, že máte tri dôvody odísť a sedem zostať. Čo štatisticky vychádza na tú druhú možnosť.

Lenže ani to nie je celkom pravda, lebo nie každý dôvod za alebo proti vzťahu má rovnakú váhu. Viem o páre, ktorý mal tisíc dobrých dôvodov spolu zostať, ale v istom bode ich vzťahu manželka chcela dieťa a manžel nie, tak sa rozviedli. Nezachránil ich ani pomer 1/1 000, lebo pre ženu mala potreba stať sa matkou prioritu 1 plus a váhu milión. A potom sú páry, kde nikto nevie, prečo sú spolu, keď sa stále len doberajú, urážajú, hádajú a dobre, že sa nepobijú. Keď ich však zastihnete v zriedkavej mierumilovnej chvíli, ona povie: „Dýchala by som zaňho!“ a on: „To, že s nou nesúhlasím, nadávam jej a vytáča ma do nepríčetnosti, nič nemení na fakte, že by som nechcel žiadnu inú...“ A viete, ako spieva Elán o láske: „Psychológ sa v nej nevyzná, veď nie je hlúpa!“ No nesúhlasím, že „aj keď je lásky stále viac, na cene stúpa“. Láska vždy mala a bude mat tú najvyššiu hodnotu!

Aké je vaše skóre?

Nedá sa v tom vyznať – v zmysle racionálne to uchopiť, rozanalyzovať a urobiť jedno – to „správne“ rozhodnutie. Vzťahy sa nedajú takto skúmať. Vždy v nich totiž hrá rolu ich iracionálna zložka – emócie. Na tie sa je najlepšie spoliehať, ak máte odvahu pozrieť sa pravde do očí, ako to s vami naozaj je. Lebo tie vyššie zmienené protikladné zážitky sú v reálnom živote zastúpené v nejakom pomere. Napríklad:

  • skóre sklamanie/dôvera... napríklad 30/70
  • skóre nezáujem/sedem rokov spolu... napríklad 10/90 alebo 80/20?
  • skóre stagnácia/svadba a deti...?