Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Dovolenka zvyčajne posilní to, č o je prítomné v každodennom živote partnerov. Ak je vzťah zdravý, môže byť nezabudnuteľným zážitkom. Takých klientov by si želala každá cestovka! Ak je však vzťah problémový, ani najidylickejšia destinácia to zvyčajne nezachráni. Ako hovorí jedno anglické príslo vie: „Kamkoľvek ideš, seba si berieš so sebou.“

Hovorím, čo si myslím

Keď povie chlap: „Jasné, choď s kamoškami a uži si to!“– môže to znamenať rôzne veci. Aj to, že vás má rád z hĺbky srdca a dopraje vám oddych a zábavu. To, že vám verí a je presvedčený o tom, že v jeho neprítomnosti nebudete robiť nič, čo by narúšalo manželskú dôveru. Rovnako, ako to môže byť prejav nezáujmu, pričom v hlave mu prebleskne myšlienka: „Ako dobre, že zmizneš a bude pokoj.“ Za vypovedanou vetou môžu byť skutočne najrôznejšie protichodné úmysly, motivácie, pocity. Vo všeobecnosti však v partnerskom poradenstve odporúčam nešpekulovať príliš o pohnútkach toho druhého. Prečo hovorí to, čo hovorí, nie je také dôležité ako to, čo reálne robí. Nikdy totiž nemôžete presne vedieť, čo prežíva druhý človek, a preto je prílišné analyzovanie a hranie sa na domácich psychológov väčšinou na škodu veci.

Nenechajte sa mátať nedôverou

Betka, neskúmajte, čo je za manželovým súhlasom. Verte, že má dobré úmysly. Ak vám šiesty zmysel našepkáva, že by ste mu nemali celkom dôverovať, odsuňte to na inokedy a ne pokazte si negatívnymi myšlienkami peknú dovolenku s kamarátkami. Vzťah je totiž beh na dlhú trať. Je poverou, že na záchranu vzťahu a odvrátenie katastrofy existujú len špeciálne momenty a jednorazové šance. Keď sa vrátite z dovolenky, budete mať dostatok času všímať si partnera, zamerať sa na fungovanie spoločného vzťahu a zisťovať, čo treba vylepšiť, aby vás nemátala nedôvera.

Ako by to bolo ideálne?

Keď sme boli malé deti, tak sme si mysleli, že ak niečo nevidno, tak to ani neexistuje. V dospelosti považujeme, naopak, za realitu iba to, čo momentálne vidíme a vieme uchopiť. Ak by ste chceli, v súvislosti s načrtnutým „cestovateľským“ problémom, nájsť vo svojom vzťahu harmóniu, pokúste sa priblížiť k nasledovnému vnímaniu reality:

● Budeš mi chýbať, ale želám ti na tvojej ceste veľa šťastia, lebo viem, že je to pre teba dôležité.

● Vzájomne si dôverujeme, lebo obaja vieme, že náš spoločný vzťah je pre nás najvyššou hodnotou.

● Dávame si navzájom dostatok slobody, aby sme si realizovali individuálne potreby. Preto ak jeden z nás odchádza či, naopak, zostáva, je to s požehnaním toho druhého.

● Kamkoľvek ideme, či spolu, alebo osobitne, správame sa tak, ako keby sme toho druhého mali pri sebe a držali ho za ruku.