Ak ste s deťmi osameli, okolnosti vás rýchlo donútia, aby ste čo najskôr prevzali zodpovednosť za prísun peňazí na chod domácnosti. Práve tie treba na zabezpečenie vašej existencie i detí, na zaplatenie nájmu a energií, na chlieb aj na školu či škôlku. Ste však naďalej aj gazdinou, ktorá dookola perie, varí, žehlí a pokúša sa zvládnuť časové rozloženie povinností. Je smutné, že keď by ste mali začať „fungovať“ ako mama, ste zväčša pre veľkú vyťaženosť so silami na konci... Je to aj váš prípad? Vyhľadajte psychológa! „Účinne pomôže vám aj vašim deťom formou podpornej terapie s výchovnými aj osobnými problémami,“ radí odborníčka.

Na tomto ušetríte!

Náklady na stravu, cestovné a rôzne pravidelné výdavky sa veľmi nedajú „skresať“. No za lacný peniaz môžete nakúpiť šatstvo pre deti aj pre seba. Nezabúdajte, že existujú aj charitatívne organizácie pre ľudí v sociálnej núdzi. Za mierny poplatok si tam môžete kúpiť nábytok, kuchynský riad, hračky aj oblečenie. „Možnosť nakupovať z druhej ruky a využívať pomoc charitatívnych inštitúcií je veľmi nápomocná. Takisto sa môžete s kamarátkami dohodnúť, že si budete posúvať medzi sebou oblečenie po deťoch. Nie je to žiadna hanba, na západe je to úplne bežná vec,“ odporúča Daniela Bolgáčová.

Babička na nezaplatenie

Je výborné, keď sa osamelá mama môže oprieť o svojich rodičov alebo o blízku rodinu, ktorá je schopná pomôcť jej a zaskočiť ju. „Babička je nezaplatiteľný artikel. Vie nielen rozdávať lásku a poskytovať dieťaťu vzťah, ktorý ho rozvíja, ale je schopná pomôcť aj veľmi prakticky, napríklad vyzdvihnúť deti zo školy a postrážiť ich, ak je mama pracovne vyťažená,“ chváli rolu starej mamy odborníčka.

Najstarší súrodenec

Nie je výnimkou, že pod ťarchou životných okolností sa z najstaršieho súrodenca stáva mamina pravá ruka. Ak je najstaršie dieťa stredoškolák, dá sa to pochopiť a aj pre dieťa je to do určitej miery prijateľná „funkcia“. No čo ak je prvorodený sám ešte dieťaťom a už na seba čiastočne preberá zodpovednosť z otca či matky? „Závisí od vzájomného vzťahu detí, staršia sestra sa na túto povinnosť pozerá z pestúnskeho hľadiska. Ale starší brat nemá spravidla takú ochotu. Otázkou tiež je, či starší súrodenec vie svoj program prispôsobiť mladšiemu, najmä v puberte, keď ho láka fajčenie, alkohol, internet aj erotika,“ varuje psychologička.

Je ťažké určiť, koľko osamelých matiek je na Slovensku, pretože rodinný stav obyvateľstva sa mení často a rýchlo. Štatistický úrad Slovenskej republiky však uvádza, že v roku 2010 zo 60 410 živonarodených detí malo ako matku vdovu, rozvedenú alebo slobodnú ženu až 19 912 novorodencov. Teda mimo manželstva sa rodí asi 33 percent detí. Zaujímavé je, že tento údaj je takmer úplne rovnaký pre mestské prostredie aj pre dedinu.

Ak ju nemáte poruke

  • Rôzne kresťanské organizácie, napríklad saleziáni, sa bezplatne postarajú o vhodný program pre deti, krúžky aj bez toho, aby museli byť veriace.
  • Centrum voľného času v mieste vášho bydliska spravidla vyberá len mierne poplatky za voľnočasové aktivity, napríklad výtvarný krúžok či zaujímavé besedy.

Milenky, pozor!

Všetky ženy, ktoré zohrávajú úlohu milenky, by si mali dobre rozmyslieť prípadné tehotenstvo s partnerom, ktorý má svoju rodinu. Ak vás pokúša „klasická chyba“ cez dieťa si nárokovať na muža, vedzte, že v drvivej väčšine prípadov dovtedy milý chlap v priebehu tehotenstva zmení názor. Nechá na vašich pleciach tehotenské starosti s argumentom, že on to dieťa neplánoval a máte si s tým poradiť, ako viete. „Musíte po týchto slovách čeliť traume, ktorá sa prenáša na dieťa, ktoré sa narodí nepokojné, neurotické. A pravdepodobne sa ocitnete v role osamelej matky. Preto v pozícii ‚druhej ženy‘ používajte viac rozum ako city,“ odporúča Daniela Bolgáčová.

Myslite ekonomicky

Dnešná ekonomika núti ženu do rozhodnutia uprednostniť obživu pred starostlivosťou o dieťa, ak nechce byť neplatičkou alebo riskovať vyhodenie z bytu. Ženské ohodnotenie práce je pritom nižšie ako ohodnotenie mužov. Preto si veľa žien nachádza z nevyhnutných dôvodov aj druhú, rovnako slabo platenú prácu. Privyrába si prácou doma, večerným upratovaním a podobne, čo ide na úkor výchovy detí.

  • Ak máte hypotekárny úver alebo lízing, či splácate niečo iné, ihneď, ako sa ocitnete v zlej finančnej situácii, spojte sa s inštitúciou, ktorej platíte. Vysvetlite jej, v akej ste situácii a požiadajte ju o zníženie splátok alebo odloženie platieb. Hlavne sa nezatajujte.
  • Využite možnosť poistiť seba a svoje de ti, kým je ešte vaša rodinná situácia pokojná. Práve v katastrofickej situácii, napríklad pri nečakanom úmrtí manžela, vám potom môže finančná čiastka získaná z poistky prísť vhod. Ne musí ísť o drahé poistky, vyberte si také, ktoré budete môcť platiť.

Na čo máte nárok?

Radí Andrea Šestáková, Team Manager, Partners Group SK

Aké finančné kompenzácie od štátu môže získať osamelý rodič pre seba alebo svoje deti?

Okrem vdovského a sirotského dôchodku môže osamelý rodič využívať aj iné výhody štátu, záleží na konkrétnej situácii. Napríklad zo zákona o rodine vyplýva, že rodič, ktorý sa priamo nestará o dieťa, je povinný matke prispievať 30 percentami zo životného minima. Osamelá matka materskú dovolenku čerpá dlhšie, až 37 týždňov. Nadčasy v práci môžu vykonávať osamelí rodičia, ktorí sa starajú o dieťa do 15 rokov, len ak s tým súhlasia...

Aké sú šance osamelého rodiča na získanie hypotéky, úveru a podobne?

Pri výške požadovaného úveru sa prihliada na životné minimum, z ktorého sa vypočítava splátka aj výška úveru. Ak máte len jeden príjem alebo živíte viacero nezaopatrených členov rodiny, tak sa na to v banke prihliada a môže to byť komplikovanejšie. Často je potrebné prizvať spoluručiteľa, závisí to od výšky príjmu. Žiaľ, ak nastane situácia, keď rodič siahne po takzvaných rýchlych peniazoch, zaručene sa dostane do väčších podlžností. Tieto úvery mimo bánk sú hrou, ktorú nemôžete vyhrať.