V čase pandémie koronavírusu sa ho trochu obávame, no inak po ňom túži každá žena. Encyklopédie o bozku píšu ako o cielenom priložení pier jednej osoby k perám druhej. V závislosti od vášnivosti  a spoločenskej situácie môže byť tento akt vnímaný rôzne, najčastejšie ale ide o prejav citovej náklonnosti alebo neverbálny pozdrav.

Ťažký hriech

Vedci z Oxfordu tvrdia, že už z bozkávania vieme podvedome vycítiť kvalitu spoločného sexu a skutočnosť, či je dotyčný z genetického hľadiska vhodným partnerom. Dobrý bozk spúšťa v tele tvorbu oxytocínu, takzvaného hormónu lásky, ktorý podporuje medziľudské putá. Ale pozor, vášnivý bozk, pri ktorom sa zapája aj jazyk vnikajúci do úst partnera, považuje katolícka cirkev stále za obdobu súlože.  V neskorom stredoveku ho považovala za ťažký hriech aj vtedy, ak sa takto pobozkali manželia!

NEODOLATEĽNÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ Nejde však len o sex, ale o pocit, že toho druhého poznáte veky, že je vašou chýbajúcou polovicou.
Zdroj: PROFIMEDIA

Horúce vyznanie

Ako sa na bozkávanie pozeráme dnes? Správne splynutie pier je celá veda. Expertka na vzťahy a randenie Dina Colada tvrdí, že pre mnoho ľudí sa stal bozk nástrojom rovnako mľandravým ako podanie slabej ruky. „A práve to je chyba. Bozk s partnerom by nemal byť samozrejmosť, ale horúce vyznanie. Vôbec nie automatické, samozrejmé a neosobné, ale naopak. Plné vášne a osobného vyznania,“ tvrdí na svojom webe.

Každý túži po bozku
Zdroj: Shutterstock

Bozkávajte sa dušou

Kedy to naberie správne obrátky? Keď so bozku vložíte hravé úmysly. To znamená, že sa nebudete bozkávať ako podľa predlohy, ale s perami, jazykom a zubami aj zaexperimentujete. „No a potom je tu tá stránka zmyselnosti. Vyhrajte sa s tempom, prístupom, skúste si dať bozky aj inde ako na pery a hlavne zapojte do bozkov aj samú seba. Partneri vedia, ak sa niekto bozkáva len ústami a ak aj dušou,“ uzatvára Dina.