Mladí čoraz častejšie oslavujú tridsiate narodeniny v domácnosti svojich rodičov a ani sa veľmi nechystajú „vyletieť z rodičovského hniezda“. Zabezpečiť si vlastné bývanie je pri dnešnej nezamestnanosti a nízkych mzdách niekedy takmer nemožné, no nebýva to jediná príčina...

Doma je najlepšie...

Bezpečie a istota. Dve základné veci, ktoré potrebuje dieťa cítiť odmalička. Láskavá náruč rodičov, dobré rady, pochopenie a pomoc sú pren do života tým najcennejším vybavením. Takto „vyzbrojený“ potomok by sa však mal najneskôr v dvadsaťpäťke začať obzerať, kde by si založil vlastnú domácnosť. Lenže čo, keď svet je taký krutý, mama tak dobre varí a otec si dokáže so všetkým poradiť? Odborníci sa zhodujú v názore, že toto nie je dobrý signál a všetkých dospelých, ktorí využívajú „mama hotel“, označujú za lenivcov alebo nachádzajú príčinu v ich problematickom detstve.

„Podľa našich skúseností sú k živeniu dospelých detí tolerantnejšie matky, tieto dokonca tolerujú aj ich dlhy, agresivitu, deštruktivitu. Na to reagujú spôsobom, ako by som ho mohla vyhodiť z domu, veď je to moje dieťa‘. Otcovia reagujú rôzne, často rezignujú a neriešia tento problém, sú agresívni alebo tiež pijú, čo býva veľmi častá kombinácia,“ konštatuje psychiatrička. No prečo nebývať v „hoteli“, kde je to lacné, či dokonca zadarmo, a pritom vás dokonale poznajú a vedia vám individuálne vyhovieť?

Lenivosť či nevyhnutnosť?

Dôvody, pre ktoré dospelé deti ostávajú v spoločnej domácnosti s rodičmi:

 • ťažko dostupné alebo drahé hypotekárne úvery
 • vysoké nájomné za privát 
 • neochota bývať v prenajatom byte s cudzími ľuďmi a prispôsobovať sa im 
 • nezáujem o budovanie vážneho partnerského vzťahu a hľadanie spoločného bývania
 • predĺžené štúdium, napríklad zahraničnou stážou alebo túžbou po cestovaní
 • pohodlnosť a neochota prebíjať sa životom
 • problém nájsť si prácu
 • neochota alebo neschopnosť samostatne financovať svoje životné náklady
 • strach z osamelosti
 • rodinné a citové problémy, zložité detstvo, rodičmi nezvládnutá výchova
 • ochota rodičov – predovšetkým mám, ich úslužnosť a kvalitný servis, ako pranie, upratovanie, varenie, nákupy, platenie účtov

Starý mládenec je nevhodný partner!

Z muža, ktorý aj v tridsiatke stále býva u rodičov, nebýva dobrý životný partner ani otec. Nie je naučený žiť v partnerských vzťahoch a deliť sa o každodenné povinnosti. Chýba mu aj to, co robí muža mužom, teda priebojnosť, odvaha, samostatnosť a zodpovednosť. Podobne je to s dospelými ženami, ktoré nedokážu opustiť svoju detskú izbu. Ani ony nebývajú prototypom dobrej partnerky a matky. Zvyčajne im totiž padne zaťažko, že by sa mali o niekoho starať a prevziať zodpovednosť za svoj život.

Dodržiavajte tieto pravidlá

Nech už sú dôvody, ktoré vás držia pod jednou strechou akékoľvek, je jasné, že každý vo vašej domácnosti má svoje predstavy o živote, o trávení voľného času ci o delení o domáce práce. Jednak preto, že ste z rôznych generácií, a aj preto, že ste dospelí. Dohodnite sa preto čo najskôr na veciach, ktoré by mohli byť čoskoro predmetom vašich hádok. „V rodine je v prvom rade potrebné dohodnúť si pravidlá, vzájomne ich rešpektovať, no tiež si dohodnúť a dodržať postihy platné v prípade nedodržania podmienok,“ odporúča odborníčka a dodáva: „Mnoho rodín zlyháva v takomto spolužití, lebo všetky problémy držia ,pod pokrievkou‘. Pritom by stačilo ísť sa poradiť s odborníkom.“

Predmetom vašej dohody by mali byť najmä také dôležité veci, ako je financovanie domácnosti a platenie účtov za elektrinu, vodu či za internet, dopĺňanie zásob v chladničke, návštevy kamarátov či sexuálnych partnerov, ale aj také „banality“, ako umývanie riadu, zabezpečenie opravára alebo čistota v kúpeľni a kuchyni.

Taliani sú poslední

 • Prví sa z rodičovského domu „pracú“ škandinávski mládežníci, v priemere len krátko po dvadsiatych tretích narodeninách.
 • Poslední odchádzajú z domova „mladí“ Taliani, tí využívajú all inclusive mama hotela, aj keď už majú po 33. roku.

Osamostatnenie je zdravé

Prvé samostatné bývanie vášho dospelého dieťaťa vôbec nemusí byť vo vlastnom byte a ani ho nemusí obývať so svojím snúbencom. Úplne bežným riešením je, ak si partia mladých ľudí prenajme spoločný viacizbový byt a podelí sa o platenie nákladov. Je to vždy lepšie, ako ostať u rodičov. Nezdá sa vám to? Osamostatnenie je zdravé, podporuje zodpovednosť, učí definovať a riešiť problémy, vychádzať s úradmi či so susedmi, rozumne hospodári s financiami, potravinami aj s časom, je prvou naozajstnou skúsenosťou s vedením domácnosti a každodennými starosťami. Pocit, že to všetko váš syn či dcéra dobre zvládol, je preň ďalším dôležitým krokom, ktorý z neho v živote napokon urobí úspešného a užitočného človeka.

Dostaňte ho z domu

Chcete, aby sa vaše dieťa konečne osamostatnilo?

 • Pochopte a prijmite myšlienku, že takýto stav nie je o.k. ani pre vás, ani pre vášho potomka.
 • Začnite sa venovať svojim potrebám a záujmom.
 • Pomôžte mu nájsť si prácu a podnájom, hoci aj v inom meste.
 • Oznámte dieťaťu, aby sa viac nespoliehalo, že mu operiete a navaríte, a trvajte na tom.
 • Zrušte svojmu potomkovi milostné návštevy.