Striptíz síce vznikol z burlesky, ale kým pri tyči ide o to, vybaliť všetko, čo máte, burleska iba jemne dráždi. Populárna je najmä za veľkou mlákou, v Británii a v Nemecku. Atmosféra tridsiatych až päťdesiatych rokov, kostýmy, doplnky a mejkapy... Muži sa radi dívajú na nahú ženskú pokožku, to ostatné dokážu oceniť najmä ženy. V pražskom podniku Bar & Books vás pobaví amatérsky súbor piatich dievčat Burlesque Prague.

Tam-ta-da-dá

Dámy a páni, lady Maugelica! V civile dvadsaťtriročná Anička vystupuje ako gejša. Pomaličky si vyzlieka červené kimono, jedno rameno, potom druhé, otočí sa chrbtom a kimono sa jej zvezie dole po bokoch až na zem. Otočí sa. V rukách jej ostane len červený dáždniček a na tvári výraz: Hop, prepáčte! Muži tlieskajú, pískajú, povzbudzujú, aby Anička ukázala viac. Nie je to prejav zlých mravov, to sa pri burleske očakáva. Lady Maugelica odhodí aj poslednú rekvizitu a na sebe má už len korzet, gatky s podväzkami a nálepky na bradavkách, ktorým sa hovorí pasties. Bravo! Ozýva sa z publika. Anička sa usmieva, odchádza za zlatú oponu, ktorá ukrýva maličký priestor, kde sa dievčatá prezliekajú. Je so sebou spokojná, páčila sa im.

Medzi dievčatá sa dostala na osobné odporúčanie. Tak to už chodí, nevezmú medzi seba hocikoho. Kedysi tancovala scénický tanec, teraz sa inšpiruje starými hollywoodskymi hviezdami. Komické čísla spája spev Angeliny Angeliny. Nie, nepomýlila som sa. Za týmto umeleckým menom sa skrýva Emila (25). V súbore je to najnovší prírastok a toto bolo jej siedme vystúpenie. „Dostala ma sem Anička. Páčil sa jej môj osobný štýl. Konferujem, spievam, a nevyzliekam sa, ale to je asi jasné,“ usmeje sa Angelina Angelina, ktorá naráža na svoje oblé krivky. Tie však pri burleske nie sú prekážkou. Práve naopak.

Na čo mne je perie?!

Burlesky sú nadšenkyne mejkapu a bláznivých sexi kostýmov. Vizáž si robia samy, červený rúž je povinnou výbavou, zvlnené vlasy, ozdoby, korzety, podväzky... Divinu de la Muerte, tridsaťpäťročnú Ditu, oslovil človek, ktorý burlesku v Prahe pred piatimi rokmi zakladal. V súbore Burlesque Prague je vyše dvoch rokov. Kostýmy si dáva šiť podľa vlastných návrhov, objednáva ich z internetu zo Spojených štátov alebo svoje predstavy realizuje rovno sama. „Mesiac som mala nervy zo pštrosieho peria. Nakúpila som ho na farme a doma, pierko po pierku som ho farbila a sušila fénom.“ Dita sa snaží vymýšľať stále niečo nové. S grotesknými scénkami jej pomáha otec, herec komediant. „Tancovala som ako go-go tanečnica. Už vtedy ma bavili bláznivé kostýmy a šou. Začiatky však boli rozpačité, ľudia nevedeli, čo majú od burlesky čakať. Pán z prvého radu na nás kričal: Tak už ukážte tie trojky! To sme mu, samozrejme, ani nemohli ponúknuť,“ naráža Dita na to, že dievčatá majú štíhle postavy. Do pražského baru už chodí informované publikum. Oblieka sa do vintage štýlu, nakoniec aj na vstupenke je napísaný dress code: trés chic. Neviete, o čo ide? Mali by ste na seba hodiť niečo elegantné, ale tiež veľmi sexi. Cez ramená boa a tvár ukryť do sieťky. Aj tak sa chodí na burlesku. Páni sa zasa snažia o eleganciu v štýle Ala Caponeho.

Hore Anička, zľava
Kristína, Veronika, Emila
a Dita po predstavení.
Hore Anička, zľava Kristína, Veronika, Emila a Dita po predstavení.
Zdroj: Michal SMRČOK

Foto: Michal Šmrčok

Za telo sa nehanbím

Jedno z čísel, ktoré publikum najviac pobavilo, predviedla Veronika (26), alias Miss Brookes, a Kristína s umeleckým menom Kristína Ulrich (22). Domina a otrok, ktorý sa nenechá vyplieskať bičíkom po zadku. Veronika sa rada prezlieka aj za sestričku s obrovskou injekčnou striekačkou. „Tiež som tancovala go-go ako Dita,“ povie Veronika. „Som veľká exhibicionistka a toto je miesto, kde sa môžem ventilovať. Inak by som sa v bežnom živote správala ako šialenec.“ S vyzliekaním nemá najmenší problém: „Hanbím sa za veľa vecí, ktoré som urobila, ale za nahotu nie.“ Kristína je v súbore asi rok. „Videla šou na lodi a tam si vymenila kontakt s pôvodným manažérom skupiny. Ozval sa mi, keď potrebovali záskok, a už si ma nechali,“ spomína, ako sa k súboru dostala. Okrem toho, že chodí do školy, tancuje aj ako topless tanečnica v jednom pražskom klube. Začala som s tým pred dvomi rokmi, keď som sa presťahovala do Prahy. Predtým som vo svojom rodnom meste, v Pardubiciach, tancovala ako divoká mačka na bare.“

Posledné kolo

Ešte záverečné vystúpenie a Angelina Angelina ešte raz predstaví dievčatá, ktoré obchádzajú v sexi spodnej bielizni obecenstvo. Muži im strkajú za podprsenky a gatky bankovky. Niečo skončí aj v klobúku. A potom už miznú za zlatou oponou, kde zrátajú svoju dnešnú „korisť“. Delia sa fifty fifty. Je toho dosť. Vyžiť sa z toho síce nedá, ale ako prilepšenie popri škole? Celkom dobré!