Skôr alebo neskôr má človek, aspoň čo sa týka sexuálnej orientácie, jasno. Teda vo väčšine prípadov. Existujú však i výnimky, pri ktorých tento predpoklad neplatí. Najznámejším z nich je priateľka amerického herca a milovníka výstredností Johnnyho Deppa, extravagantná a krásna herečka Amber Heardová, verejne sa pýšiaca údajnou bisexuálnou orientáciou. Je naozaj možné, aby niektorých ľudí uspokojovali obe pohlavia rovnako, alebo vždy prevažuje jedna z orientácií?

Orientácia či nezrelosť?

Najmä partneri, ktorí vedia o búrlivej minulosti svojich polovičiek, často prosia pred svadbou sexuológov o radu. Je viac na mužov alebo na ženy? - pýtajú sa. A zdá sa, že nekladú zbytočné otázky. „Bisexualita ako sexuálna orientácia neexistuje. Buď je človek homosexuál, alebo je heterosexuál. Nič medzi tým. Ak mal partner v minulosti sexuálnych partnerov oboch pohlaví, môžeme u neho hovoriť o takzvanom bisexuálnom správaní,“ hovorí psychologička a sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov. Pripomína, že také správanie je často prejavom experimentovania v sexe alebo hľadania vlastnej sexuálnej orientácie. S bisexuálnym správaním sa možno pomerne často stretnúť aj u homosexuálov, ktorí neprijali svoju sexuálnu orientáciu a snažia sa začleniť k väčšine. Divoké a promiskuitné správanie partnera podľa odborníčky nevypovedá nič o jeho sexuálnej orientácii. „Určite však prezrádza čo-to o sexuálnej nevyzretosti dotyčného jedinca, ktorá môže mať podobu početných, emocionálne odosobnených vzťahov, prinášajúcich riziko pohlavne prenosných chorôb,“ varuje Janáčková.

Módny pojem

Mnoho odborníkov dokonca termín „bisexuál“ vôbec neuznáva a radí ho k módnym pojmom, akým je napríklad „asexualita“. Nič na tom nemenia ani štatistiky, podľa ktorých si až tri štvrtiny žien dokážu predstaviť nežnosti s inou ženou, pričom každá piata z uvedeného percenta si to aspoň raz za život vyskúša i v praxi. Kým laikov môže táto informácia šokovať, odborníci nie sú prekvapení. Ženy sa podľa nich priznávajú k sexuálnym dobrodružstvám s rovnakým pohlavím neporovnateľne častejšie a ľahšie ako muži, keďže sexuálne hry medzi príslušníčkami nežného pohlavia spoločnosť akceptuje skôr ako sexuálny pomer medzi mužmi. Muži sú v tomto smere tajomnejší a hlavne konzervatívnejší. Desia sa, že by ich homosexuálne skúsenosti mohli vyjsť najavo. Potvrdzuje to i prípad Petra, ktorý svoj príbeh zverejnil na jednom z internetových diskusných fór. „Ako správny heterosexuálny chlap sa v spoločnosti tvárim, že homosexualitu nechápem a je mi odporná. Keby však známi alebo kolegovia v práci vedeli, čo som prežil počas dovolenky s dlhoročným kamarátom, poriadne by sa čudovali. Z ničoho nič mi povedal, že ma dlhé roky miluje, začal ma objímať a ja som sa vôbec ne bránil,“ opisuje Peter svoju skúsenosť. Sex s mužom bol pre neho jednorazová záležitosť, ku ktorej sa nechce vracať. „Ale som rád, že sa to stalo. Nehnusí sa mi to. Objavil som v sebe niečo, čo by som asi nikdy neobjavil,“ dodáva Peter. Sexuologička Janáčková tvrdí, že podobnú homosexuálnu skúsenosť môže prežiť takmer každý. Aj ten, kto gayov a lesby odsudzuje. Ubezpečuje, že na tom nie je nič nezvyčajné ani to neznamená, že by sa sexuálna orientácia dotyčného jedinca menila. „Treba rozlišovať medzi bisexuálnym správaním, pri ktorom sa jedinec vrhá do sexu s osobou nepreferovaného pohlavia napríklad z rozmaru, v alkoholovom opare, za peniaze a podobne, aby sa vzápätí vrátil k tomu, čo ho naozaj vzrušuje. A medzi ‚bisexuálom‘, ktorý berie každého bez rozdielu pohlavia a je mu to úplne jedno.“ Povedané slovami kultového amerického režiséra Woodyho Allena: „Byť bisexuálom znamená o polovicu väčšiu šancu zbaliť niekoho na večer.“

On alebo ona

Čo však v prípade, ak si človek skutočne nevie „vybrať“? Je dobré zveriť sa rodičom a priateľom alebo vyčkať? Odborníčka upozorňuje, že takéto tajomstvo môže byť veľmi stresujúce. Odporúča vyrozprávať sa zo svojich pocitov niekomu, kto rád počúva a komu dôverujeme. „Je dobré urobiť to čo najskôr. Vhodnejšie je obrátiť sa na matku. Muži ako otcovia to spravidla zle znášajú. Matky, naopak, sú schopné pochopiť i takúto situáciu,“ poznamenáva. Hoci prvotná zmienka ich môže šokovať, neskôr sa s tým zmieria a synovi či dcére poskytnú lásku, pochopenie a porozumenie. V prípade pretrvávajúcich problémov treba navštíviť odborníka. Čo sa týka percenta „skutočných bisexuálov“ v populácii, podľa Janáčkovej sa blíži či skôr zodpovedá nule. „Štatistiky hovoria o štyroch percentách homosexuálov, no podľa mňa ich je v skutočnosti menej. A podobne je to i s bisexuálmi. Tých ‚naozajstných‘ je asi ako pravdovravných politikov takmer nie sú.“ Ešte výstižnejšie to v minulosti povedal sexuológ Zlatko Pastor: „Pravdepodobnosť stretnutia so skutočným bisexuálom sa vyrovná riziku, že vás zrazí rozzúrený španielsky býk na priechode pre chodcov pred Národným divadlom,“ reagoval so smiechom. A vzápätí o čosi vážnejšie dodal: „Sám som ani jedného ešte nikdy nestretol.“

Deppova bisexuálka

Najznámejšou bisexuálkou súčasnosti je priateľka extravagantného amerického herca Johnnyho Deppa, ktorý pred časom verejne oznámil rozchod so svojou dlhoročnou partnerkou a matkou svojich dvoch detí Vanessou Paradisovou. Miláčik žien, známy okrem iného i bizarnými filmovými postavami ako Nožnicovoruký Edward z rovnomenného fi lmu či Jack Sparrow z Pirátov Karibiku, prežíva pikantný románik s herečkou Amber Heardovou. Dvojica sa vraj zblížila počas nakrúcania fi lmu Rumový denník. Dvadsaťdeväťročná kráska v minulosti žila s fotografkou Tasyaou van Ree.

Buď je človek homosexuál, alebo heterosexuál, tvrdí sexuologička

Foto: Profimedia.sk