Možno nepatríte k hokejovým fanúšičkám, ale aj tak sa vám oplatí venovať trochu pozornosti tejto športovej udalosti. Prinajmenšom preto, že v našom národnom reprezentačnom tíme hrajú samí mladí fešáci. Preto sa uvoľnite a dajte sa aj vy strhnúť energiou súdržnosti, radosti, nádeje na víťazstvo a zmyslom pre férovú hru. A vychutnajte si zápasy spolu s partnerom či s priateľmi. Takéto príležitosti poskytujú šancu na prehĺbenie vzťahov, pretože sú plné silných, spoločne prežitých pocitov.

Čo na tom tí muži vidia...

Radí Lýdia Adamcová, psychologička, ambulancia klinickej psychológie, Zvolen

Dá ten gól či nedá? V takomto napätí má srdce vášho chlapa vydržať počas každého zápasu trikrát po dvadsať minút. Takže nápor na jeho srdce a nervy bude poriadny. Muž je podľa odborníkov svojou podstatou orientovaný na boj, dobýjanie, čo je dané evolúciou prežitia, keď lovil či bojoval o územie v záujme zachovania života celého rodu. „Postupne sa to pretransformovalo do bojových taktík, dobrodružstva, do vzťahu k zbraniam aj k športu. Hokej, futbal, basketbal, to sú novodobé vojny, novodobé výpravy. V hĺbke mužskej duše sa prastará pohnútka bojovať o prežitie spúšťa emóciami vznikajúcimi počas zápasu aj emóciami zjednotených mužských duší. Chlapská duša to všetko potrebuje, potrebuje takto prejaviť svoju silu. Ženám by som preto odporúčala, aby svojho muža na túto ‚výpravu‘, sledovanie hokejových zápasov, posielali s nadhľadom a vedomím, že sa z nich vráti ako víťaz,“ radí psychologička.

Infarkt vinou prehry?

Ale čo ak naše hokejové mužstvo na majstrovstvách pohorí na celej čiare? Muži prežívajú športové udalosti oveľa intenzívnejšie, rovnako aj sklamanie z prehry. Niektorým sa doslova zrúti svet, prepadnú pochmúrnej nálade, na pár dní stratia záujem o svoje okolie. „Ak sú muži iba pozorovatelia zápasu, naakumulovanie ich mužskej sily je najmä v mentálnej rovine a chýba jej fyzické odvedenie. Vtedy môže dôjsť k preťaženiu životne dôležitých orgánov, najmä srdca a mozgu. Poistkou proti takémuto preťaženiu je vedieť prijímať aj prehry a uvedomiť si, že ide o hru. Oplatí sa pridať i fyzický pohyb,“ dodáva Lýdia Adamcová.

Využite čas pre seba

Ak vás však predsa len nelákajú sympatickí hráči ani zápasy, nechajte partnera, nech si šampionát vychutná v pokoji sám. Bude vám vďačný. „Ak muži nemajú kde prejaviť svojho bojového ducha, svoju silu, hľadajú si náhradné formy, ako sú počítačové hry, adrenalínové športy, bojové hry či alkoholické párty, alebo môžu trpieť civilizačnými chorobami,“ upozorňuje psychologička. Čas, počas ktorého sa konajú majstrovstvá, môžete naplno využiť pre seba. Venujte sa svojim záľubám, doprajte si skrášľovaciu kúru, začítajte sa do dobrej knihy, prelistujte si svoje obľúbené časopisy. A kým vaša polovička bude sledovať dianie na ľade, vy si môžete zájsť do obchodu či vybehnúť na kávu alebo do kina s kamarátkou.

Kto to vlastne hrá?

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2012 sa konajú vo Fínsku a Švédsku od 4. do 20. mája. O titul majstra zabojuje aj Slovensko. Na týchto majstrovstvách sa prvýkrát bude hrať podľa nového formátu, 16 hokejových mužstiev bude rozdelených iba do dvoch základných skupín. V nich sa odohrajú vzájomné zápasy systémom „každý s každým“, čo znamená pre každý tím sedem zápasov. Prví štyria z oboch skupín postúpia do štvrťfinále, to sa odohrá ešte v rámci skupín. Víťazi sa stretnú v semifinále a zahrajú si krížovým spôsobom, navzájom tímy z A aj z B skupiny. Finále je naplánované na víkend 19. a 20. mája v Helsinkách. Skupina A: Fínsko, Kanada, USA, Švajčiarsko, Slovensko, Bielorusko, Francúzsko, Kazachstan Skupina B: Rusko, Švédsko, Česko, Nemecko, Nórsko, Lotyšsko, Dánsko, Taliansko

Z tatka chuligán

Hokej je tvrdá, útočná hra. Preto v niektorých fanúšikoch prebúdza aj netušené pudy a vášne. Usadnutí tatkovia oprašujú fanúšikovské dresy, na tváre si maľujú štátne vlajky. Tí odvážnejší si neváhajú vyzdobiť okná svojich príbytkov či dokonca autá. Tí náruživejší sa snažia dostať do čo najtesnejšej blízkosti svojho tímu či obľúbeného hráča, a to aj za cenu porušenia všetkých pravidiel slušnosti. Neraz si „fandenie“ zamieňajú s prenasledovaním športovcov v súkromí. Svoje počiny si natáčajú na video a o svoje „úlovky“ sa radi podelia na internete. Hovorí sa im stalkeri, divokí prenasledovači, a sú medzi nimi aj ženy fanúšičky. Nečudo, že slovo fanúšik, po anglicky „fan“, je vlastne skratkou zo slova „fanatic“, fanatický.