Už som zodpovednejšia

Alena (27): "Tabletku som použila pred rokmi ako pomerne neskúsená žaba po jednej z prvých skúseností. Nemali sme kondóm a ja som ešte hormonálnu antikoncepciu nemala, takže to nedopadlo ideálne. O tom, že je tu takáto tabletka proti tehotenstvu, mi povedali kamarátky, ale konzultovala som to aj s mamou. Celá situácia bola v tom čase veľmi nepríjemná, ale užitie tabletky mi veľmi psychicky pomohlo a tehotná som neostala. Užila som ju asi po desiatich hodinách a jedinou vecou, ktorú som na sebe spozorovala, bola o pár dní skoršia menštruácia, ale nemala som úplne pravidelný cyklus, takže to hodnotiť ťažko. Nemala som žiadne iné vedľajšie účinky, žiadne problémy a ani neskôr sa nič neprejavilo. Odvtedy nebola u mňa tabletka po styku nutná, ale som oveľa zodpovednejšia, mám antikoncepčné náplaste. Nehoda vo mne zanechala väčšiu zodpovednosť, ale hlavne som rada, že existovalo a existuje riešenie, keď sa čosi pokazí."

V prípade tabletky Escapelle platí, že ju treba užiť čím skôr po styku – najneskôr však do 72 hodín. V stave, kedy je žena v strese a na pochybách, sa treba nadýchnuť a rozhodnúť sa, lebo čas hrá dôležitú úlohu. Čím skôr sa núdzová antikoncepcia užije, tým vyššia je jej účinnosť. Rýchla reakcia na 99% zaistí, že k neželanému otehotneniu nedôjde.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: shutterstock

Mýtov o tabletke po som sa nebála

Lenka (22): "Mám okolo seba viacero kamarátok, ktoré s tabletkou po majú skúsenosti a ja som ju mala dlhšie kúpenú v zásobe. Ako takú poistku, keby sa nebodaj čosi prihodilo, rovnako mám pri sebe vždy aj kondóm. Užiť som ju musela iba raz a nebála som sa spomínaných mýtov, lebo som už počula, ako funguje a tiež aj čítala. Zachránila ma, lebo v dvadsiatke som naozaj nechcela ostať tehotná kvôli škole, nebol na to správny čas. Plánujem dieťa až neskôr a hoci sa stále chránim, mám tabletku Escapelle aj tak v kabelke. Má sa užiť čo najrýchlejšie, takže nechcem nič riskovať. Nijaké vážne ťažkosti som po nej nemala, cítila som trochu nevoľnosť, ale nič závažné ani žiadne zvracanie. Po menštruácii som už nijaké vedľajšie účinky antikoncepcie nepociťovala."

Núdzová ochrana, ktorá je riešním, ak iné metódy zlyhali alebo chýbali, pôsobí hlavne prostredníctvom zabránenia ovulácie a oplodnenia. Nie je teda pravdou, že spôsobuje potrat či inak radikálne zasahuje do tela. Väčšinou nedochádza k žiadnym výrazným vedľajším účinkom, v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť nevoľnosť, bolesť hlavy, precitlivelosť prsníkov, bolesť žalúdka, hnačka, závrať alebo únava. Tieto symptómy sú zvyčajne mierne a odznejú v krátkej dobe.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: shutterstock

Vedela som, že netreba strácať čas

Vladimíra (32): "Príbehov s tabletkou po je strašne veľa a počula som aj o tom, že žena ostala tehotná. Ja som ale z tých, ktoré sa poponáhľali, mala som ju do polhodiny a verila som tomu, že bude všetko v poriadku. Bolo to tak, tehotná som nebola a tabletka po a menštruácia boli v poriadku - perióda prišla načas, aj intenzita bola úplne bežná. Bolo pre mňa záchranou, že je bez predpisu a že sú lekárne otvorené aj v noci. S takým stresom by som nevedela fungovať, takže v mojom prípade určite veľká pomoc v núdzi."

Tabletka Escapelle je dostupná bez lekárskeho predpisu a možno ju kúpiť vo väčšine lekární či cez internet. Je S.O.S. riešením, ak sa v posteli niečo stane a dieťa neplánujete. Za desaťročia už pomohla vo viac ako 400 miliónoch prípadov, pretože hoci môžeme akokoľvek plánovať, stáva sa všeličo…

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Escapelle