Viac ako päťstostotisícová divácka základňa Paneláka uprie svoj zrak na novú hviezdu populárneho seriálu. Od septembra totiž medzi papundeklové steny a rekvizity v hangároch jojkárskej Koliby zavíta veľká dáma z divadelných dosiek – herečka Zuzana Fialová. Príchodom do rozbehnutého projektu JOJ-ky poteší nielen svojich fanúšikov, ale aj samotného pôvodcu seriálu – Andyho Krausa. Ten si azda popri Božidare Turzonovovej a Jurajovi Slezáčkovi svoju ďalšiu hereckú múzu vymodlil či vydupal u kompetentných v televízii. A čo by tí neurobili pre svojho kohúta, ktorý im paradoxne znáša zlaté vajíčka... Vynára sa však otázka – prečo rolu v dennom seriáli, plnom hektiky a časového stresu, prijala Zuzana Fialová, ktorá preferuje pokoj a z iného seriálu v konkurenčnej televízii ušla doslova zo dňa na deň?

Nechala ich v štichu

V roku 2007 adaptovala televízia Markíza pôvodný český seriál Ordinácia v ružovej záhrade a mama syna Dávida dostala šancu pripomenúť svoj nesporný talent divákom. Odhodlanie jej vydržalo iba rok a v tretej sérii sa ako lekárka Soňa Petrovičová z deja nepochopiteľne pobrala preč. Kým v Ordinácii sa pozostalí na čele s dcérou Nelou Pociskovou zadúšali od plaču, keď s ňou akože spadlo lietadlo v pralesoch Afriky, odhodlaná herečka vyhlásila, že má rada dynamiku, neznáša stereotyp a vo svojej postave sa mohla rozvíjať len na desatinu. Fialová sa dokonca vyjadrila, že nechce, aby si diváci preto nemysleli, že je zlá herečka. Istý čas sa špekulovalo, že si pobalila svojich sedem slivák pre moderátorku Mariannu Ďurianovú, ktorá si v Ordinácii zahrala epizódnu rolu letušky. Pre to vraj mali nastať rozbroje a herečku niektorí obvinili zo samoľúbosti. „Ak môže ona hrať v seriáli, tak ja môžem ísť moderovať správy,“ vyhlásila pre médiá temperamentná herečka. A Ďurianová nedala na odpoveď dlho čakať. „Všetci vieme, aká je. Je to skrátka herečka,“ vyhlásila posmešne. Napokon nepomohol ani fakt, že Fialová spolu s kolegom Tomášom Maštalírom inkasovali za jeden natáčací až sedemsto eur.

Foto: TV JOJ

Zlaté časy

Netrvalo dlho a víťazka tanečnej šou, neskôr porotkyňa v druhej a moderátorka v jej tretej sérii zažívala veľký comeback. Do análov si Zuzana Fialová istotne zapísala rok 2009. Vtedy začala veľké ťaženie pod krídlami konkurenčnej JOJ-ky. Objavila sa v epizódnych postavách sitkomu Profesionáli či v zhluku televíznych príbehov Ako som prežil. Hlavnú rolu získala aj vo výpravnom diele Andyho Krausa s názvom Keby bolo keby. Tomu dožičili dve série. Summa summarum, za jeden diel Profesionálov Fialová zhrabla okolo tisícpäťsto eur, v Krausovom superdiele dokonca o niečo viac. O rok neskôr si strihla moderátorku v tanečnej šou Show Dance a na účet si vraj pripísala 16,5 tisíca eur. Zuzanin krásny úsmev na tvári rozšíril najmä seriál Kriminálka Staré Mesto, na ktorom sa aj spoluautorsky podieľala. Sedem dielov, v ktorých si zahrala po boku Milana Lasicu, vysielala slovenská i česká televízia a stáli okolo dvoch miliónov eur. Okrem hereckého honoráru cinklo Fialovej do kešene aj za námet, ktorý predala. Keď k tomu všetkému prirátame účinkovanie v áčkových filmoch, ako sú Obsluhoval som anglického kráľa či Medvídek, bankové kontá brunetky pulzovali zaslúženým životom.

Nútená pauza

Rok 2011 však znamenal pre výstrednú činoherníčku veľký zlom. Na obrazovky Markízy sa síce dostala v úlohe barmanky v sitkome Zita na krku, tým však všetko akoby zhaslo. Niežeby sa o divokú Bratislavčanku netrhali slovenskí či českí producenti a nedostávala tie najlepšie ponuky, ona vďaka reálnym zbraniam zložila tie svoje, umelecké. Pre teroristický útok na letisku v Moskve, kde ju zranili úlomky bomby kaukazského gaunera, hranie utlmila na minimum a stiahla sa aj z verejného života. Na istý čas sa zdalo, že sa stala sociálne plachou. „Viem, že ľudí zaujímajú moje pocity, no je to naozaj také hnusné, že sprostredkúvať ich by vôbec nebolo dobré. O pocitoch treba hovoriť, keď stoja za to. No toto je niečo, o čom nemám chuť baviť sa ani s najbližšími,“ priznala Šarmu v jednom z rozhovorov. Nechcela byť obeťou v očiach svojich fanúšikov, dosť, že jej pred jej hlbokými očami sa často premietal krvavý film, na ktorý chcela zabudnúť. Mnoho ľudí vtedy zaujímalo, koľko za traumu zinkasovala. „Peniaze som dostala a uložila ich v banke. Suma nie je podstatná, malé auto by som si za ňu však kúpila,“ povedala nám. Ruská strana údajne vyvážila Zuzanino krvavé peklo štyridsiaťšesťtisíc eurami.

Návrat späť

Hoci sú to pre mnohých smrteľníkov nepredstaviteľné peniaze, pre herečku, ktorá si život užíva naozaj naplno, je to normálny štandard. Matka dospievajúceho syna si totiž rada dopraje. Pravidelne jazdí s kamarátkami na predĺžené víkendy po Európe, rada sa značkovo oblieka a letné prázdniny trávi vždy mimo Slovenska. A hoci býva na bratislavskej Kolibe pod jednou strechou s otcom svojho syna, na Kramároch platí svoj zariadený byt, ktorý odmieta dať do prenájmu. Všetko niečo stojí a Zuzana to dobre vie. Aj preto vraj vôbec neváhala nad ponukou, ktorú jej dal Andy Kraus. „Teším sa, samozrejme, no hovoriť s vami budem až v septembri. Naozaj, teraz mám prázdniny, užívam si ich a noviny neriešim. Potom som vám plne k dispozícii,“ povedala nám do telefónu spokojným hlasom, no tvorcovia seriálu Panelák, kde sa herečka už čoskoro objaví, boli o niečo zhovorčivejší.

Pod cenu

„Je to skvelá herečka a tešíme sa, že prijala našu ponuku,“ prezradil nám hneď v úvode Andy Kraus, no to, aký honorár má pre Zuzanu pripravený, povedať nechce: „Menej, ako je jej talent hodný, a jej postava v seriáli je veľmi zaujímavá,“ doplnil scenárista, ktorý s ňou počíta minimálne v celej desiatej sérii Paneláka. Nám sa podarilo zistiť, že herečka zdvihne svoj pekný zadok za sedemsto eur na deň a na nakrúcanie sa dostaví najviac sedemkrát za mesiac. Mesačne jej tak na účet pribudne päťtisíc eur. Pre Andyho Krausa možno pod cenu, no pre herečku, ktorá v divadle zarobí sedemsto eur za štyri týždne, celkom slušná ponuka. Aj preto po nej Zuzana okamžite chňapla. Ako dlho však v seriáli vydrží a jej tvorcom opäť nenarobí iba zbytočné problémy predčasným odchodom, to ukáže až čas.