Veľkofilm Spider-Man: Ďaleko od domova, ktorý mal v júni celosvetovú premiéru v Los Angeles, má prekvapujúco blízko k Európe. Je to prvý film o modro-červenom superhrdinovi, ktorého dej sa neodohráva v New Yorku. Niektoré scény sa nakrúcali v Benátkach, iné v Británii a niektoré dokonca v Česku. A okrem Toma Hollanda, Zenday či Samuel L. Jacsksona si tu zahral aj český televízny moderátor Michal Kubal. Stvárnil sám seba, keď v spravodajskej relácii informoval o stretnutí superhrdinov na území Českej republiky.

Naštvali Čechov

Za to, že sa nejaké mesto objaví v tomto „kasaštyku“, musí zaplatiť. Prahu to vraj stálo päť miliónov českých korún, ktoré zinkasoval Marvel. Za to sa nakrúcalo v Divadle na Vinohradoch, na Karlovom moste, ostrove Kampa či pri Rudolfíne. Filmári však využili aj ďalšie české mestá, napríklad Liberec. Tam dokonca na vlastné náklady opravili fontánu. Napriek tomu sa stretli s kritikou. Pri nakrúcaní totiž zakryli plachtou Pamätník obetiam ruskej okupácie, čo miestnych politikov rozhorčilo, že zneuctili pietne miesto. Filmári sa ospravedlnili a pamätník upratali. A ešte im tam postavili lunapark.

Osvedčil sa

Hlavnú úlohu opäť stvárnil Tom Holland. Je to už štvrtý raz, čo hrá Spider-Mana, čím tromfol svojich predchodcov Tobeyho Maguirea a Andrewa Garfileda. Fanúšikovia sú s jeho výberom mimoriadne spokojný. V novej snímke sa Peter Parker vydal na prázdniny do Európy. Pôvodne si myslel, že od superhrdinstva bude mať voľno, lenže cesty mu skríži agent Nick Fury, ktorý po ňom chce, aby chránil starý kontinent pred útokom elementálov.