Prišli sychravé dni a dlhé noci. Mnohým z nás sa nechce vystrčiť nos z domu, do zimy a skorej tmy. Ale čo robiť doma? Pivo je príliš studené a čaj vás nebaví. Prinášame vám pár receptov z prémiového alkoholu, ktoré vás zohrejú na tele i na duši.

Hrejivý grog s whisky

Už v 17. storočí dal Viceadmirál Edward Veron prezívaný ,,Old Grog“ svojim námorníkom piť rum s horúcou vodou. Táto prezývka sa samozrejme preniesla aj na samotný nápoj. Rum a horúca voda bol len základ, ktorý sa neskôr doplnil trstinovým cukrom a limetovou šťavou. Klasika je vždy dobrá, ale skúsme si uvariť niečo inovatívnejšie.

Nepoužijeme rum, ale whiskey Koval Millet. Jedinečná svojim telom, ktoré tvorí proso a tým je unikátna na celom svete. Jedine firma Koval si povedala, že nebudú používať len bežné obilie a preto zvolili túto zvláštnu ingredienciu a výsledok je v skutku úžasné jedinečný.

Young Grog

40ml Koval Millet
18ml Javorový sirup
20ml Limetová šťava
60ml Horúca voda

Príprava je úplne jednoduchá. Všetky ingrediencie vložte do hrnca a zohrejte.
,,Pozor“ nenechajte grog variť! Vyprchal by vám alkohol a to predsa nechceme 

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Kreatívny punč s rumom

Varené víno si vieme pripraviť doma všetci, ale stačí len pár trikov a z vína sa dá kreovať nádherný punč. Jedna z teórií je, že PUNČ pochádza z Indie. V preklade z Hindčiny znamená PÄŤ, pretože nápoj sa robil z piatich ingrediencií a to alkohol, cukor, ovocie, čaj a koreniny.

Vianoce, čas pokoja a hlavne návštev, sú pred dverami. Čo im ponúknete? Varené víno? Urobte pre svojich najbližších niečo viac.

Christmas hot punch

25ml Blue Stamp rum
50ml Ríbezľové víno
10ml Škoricový sirup
40ml Pomarančová šťava
Rez citróna
Štipka mletého kardamónu

Príprava sa nelíši od hore uvedeného grogu. Takže stačí si dokúpiť pár ľahko dostupných ingrediencií, dať si zásteru a byť pár minút v kuchyni. Určite sa vám to vyplatí.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Whisky kokteil

Ak budete mať to šťastie a prežijete toto obdobie niekde hlboko v lese, v rozprávkovej chate, kde nebudete počuť nič iné len praskajúce drevo v krbe, stratíte pojem o čase. Obdobie Vianoc Vám začne klopať na dvere a tieto krásne jedinečne chvíle si môžete vychutnať s klasickým cocktailom, ktorý jemne upravíme. Bude z koňaku.

Old fashioned

60ml ABK6 V.S.O.P
5ml sirup z arašidového masla
Barová lyžica mandarínkového džemu
Dash Aphrodite bitters

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Originálna príprava Old Fashioned je trochu komplikovaná, preto vám prinášam zjednodušený cocktail, ktorý si viete pripraviť aj doma.

Priamo do whisky pohára dáte všetky ingrediencie aj s ľadom. Všetko dôkladne premiešate, ak vám bude drink príliš sladký prilejte viac koňaku a naopak ak ho budete chcieť sladší pridajte sirup. Na vrch položte mandarínky a už stačí len vychutnávať.

Pri alkohole platí ,,oficiálne“ pravidlo - niekedy je menej viac, ale v súkromí zvoľte koľko hrdlo ráči.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk