Hoci ide o dobovú snímku, rieši aktuálnu tému – predsudky a rasizmus. Odohráva sa v Amerike a opisuje vzťah dvoch mužov. Prvý je beloch, ktorý si zarába ako vyhadzovač v bare. Lenže vyhodia jeho a on si musí hľadať prácu. Nájde ju tam, kde by to nečakal. U černocha.

Nie je mu veľmi pochuti pracovať pre čierneho muža, aj keď je to geniálny klavirista s množstvom fanúšikov. Prácu však potrebuje, tak ho začne rozvážať. A podniknú spolu turné naprieč Amerikou. Nielenže sa zblížia, ale začne sa meniť aj uhol jeho pohľadu. Na rasistickom juhu Ameriky je totiž v očiach miestnych aj nadaný, kultivovaný, uznávaný a bohatý muž len obyčajný „neger“. Niekto sa na ňom odbaví len slovne, v mnohých prípadoch je však vystavený skutočnému nebezpečenstvu. A jeho šofér začne svoje svaly využívať na ochranu a obranu človeka, ktorý si získal jeho uznanie.

Smutné dejiny

Čo je to Green Book? Názov vychádza z ročného cestopisu The Negro Motorist Green Book (Zelená kniha pre černošských motoristov), ktorý publikoval každoročne medzi rokmi 1936 až 1966 a ktorý zverejňoval podniky a iné zariadenia, ktoré obsluhovali čiernych zákazníkov. Vytvoril ho Victor Hugo Green, afroamerický poštár z New Yorku. Časopis sa stal nenahraditeľným nástrojom na prežitie pre Afroameričanov cestujúcich autom. Na juhu USA sa stal neoceniteľným sprievodcom, pretože segregačné zákony Jima Crowa sa odlišovali od okresu k okresu a od štátu k štátu. Neoficiálne pravidlá v mestách označovaných ako Sundown towns zakazovali čiernym Američanom (ale aj ďalším osobám označovaným ako „farebné“) vychádzať po zotmení. Časopis Green Book sa predával na benzínových pumpách a umožňoval černošským cestovateľom naplánovať si cestu, pričom im pomáhal vyhnúť sa obťažovaniu, zatknutiu či násiliu. Victor Hugo Green zomrel v roku 1960 a nedožil sa ukončenia segregácie. Jeho vdova Alma naďalej vydávala Green Book až do roku 1966.

Chémia na pľaci

Hlavné úlohy si v snímke zahral Mahershala Ali a Viggo Mortensen. Ich spojenie sa začalo ešte pred tým, ako čo i len tušili o plánoch na film Green Book. Oboch nominovali na Oscara v januári 2017 – Mortensena za hlavnú úlohu vo filme Toto je náš svet, Aliho za vedľajšiu úlohu vo filme Moonlight. Často teda na seba narážali na podujatiach počas sezóny udeľovania cien. „Hneď na prvom stretnutí sme si padli do oka,“ hovorí Mortensen a nadšený je aj režisér filmu Farrelly, ktorý ich dal dohromady na plátne. Výsledkom spolupráce je film, ktorý určite stojí za zhliadnutie.