Takmer dvojmiliónová Budapešť vyžaruje aj v neskorej jeseni zvláštnu zmes energie, kaviarenského života a uhorskej revolty, v dnešnej podobe ale vznikla až v roku 1873. Vtedy sa do jedinej metropoly zlúčili hneď tri do tých čias samostatné mestá: Budín, Starý Budín a Pešť.

Dokopy v nich žilo viac ako sto tisíc Slovákov, čo z Budapešti urobilo najväčšie slovenské mesto. Zatiaľ čo jej ľavý breh je rovinatý, Budínske vrchy na opačnej strane rieky sa dvíhajú do výšky cez päťsto metrov a ponúkajú výhľad na panorámu maďarskej metropoly.

Luxus aj originalita

Mesto je plné víl, moderných barov aj kaviarní s noblesou rakúsko-uhorskej monarchie. Všade sú sochy kráľov a pamiatky, niektoré sú spojené so Slovenskom, stánky s originálnymi výrobkami aj obchody s luxusným tovarom. Žiadny turista ale nevynechá budovu Parlamentu, Baziliku svätého Štefana, Széchenyiho reťazový most a  Hradný kopec, kde je tiež populárna Rybárska bašta, Šándorov palác či Budínsky palác.

V predvianočnom čase v centre metropoly zažijete množstvo koncertov.
Zdroj: JÁN DZÚR

Ak vám v hlavnom meste Maďarska nestačia prechádzky jeho centrom, 28. 11. tu zahrá skupina Nazaret a v Múzeu výtvarného umenia je unikátna výstava o starovekom Egypte.