Romantickú podobu vtlačil Bojnickému zámku jeho posledný majiteľ z radov šľachty, Ján František Pállfy. Vo veku 42 rokov sa stal bratislavským županom, no tento svoj príjem venoval bratislavskej chudobe. Nadchli ho francúzske zámky na rieke Loira a pri prestavbe Bojníc, nezabudol ani na jeho záhradu. Tá sa dodnes zachovala iba v najbližšom okolí budovy, napriek tomu má čo ponúknuť.

Neďaleko vstupnej brány do zámku stojí lipa, vek ktorej je až sedemsto rokov a podľa povesti pod ňou sedával už kráľ Matej Korvín. Traduje sa, že vo svojich najlepších časoch mala koruna lipy priemer 36 metrov a bývali pod ňou nielen bujaré hostiny, ale v jej tieni podpisovali aj dôležité dokumenty.

Lipu zasadil prezident

Od roku 1969 je lipa chráneným prírodným výtvorom, od roku dvetisíc päť má spoločnosť: vedľa nej rastie druhá lipa, ktorú zasadil bývalý prezident Ivan Gašparovič. Ďalší mohutný strom, ktorý je možné nájsť počas prechádzky v zámockom parku je Ginko dvojlaločné.

Bojnice lákajú aj svadobčanov.
Zdroj: JÁN DZÚR

Potulky parkom ponúkajú pohľady na zámok zo všetkých strán, málokto ale vie, že jeho súčasťou je aj najstaršia zoologická záhrada na Slovensku. Park z nej pokračuje ďalej lesoparkom v Strážovských vrchoch.