Volal sa Andrej Jelík a v osemnástom storočí bol prvým Slovákom, ktorý zakotvil pri brehoch Ameriky. Vyučený krajčír, ktorý údajne nechcel narukovať do uhorského vojska, sa pred zvedmi skrýval v Paríži, neskôr nastúpil na loď smerujúcu do Indie. Lenže, koráb stroskotal a Jelík sa sotva zachránil na doske, ktorú aj s ním vlny vyplavili na pobrežie Anglicka. Tragédia ho neodradila a nechal sa najať na holandskú obchodnú loď, na ktorej sa v roku 1730 dostal do Ameriky.

Marek Slobodník je veľký cestovateľ. V Indii a cestou naspať zažil s kamarátmi veľa adrenalínu aj zábavy.
Zdroj: Archív MS

Zbohom tuláctvu

Nový svet Slováka neočaril, tou istou linkou sa vracal do portugalského Lisabonu, odkiaľ sa túžil presunúť do Uhorska. Lenže škuner, na ktorom mieril do Európy, prepadli piráti a Slovák padol do otroctva. Život mu zachránilo krajčírske remeslo, vďaka ktorému sa vykúpil a dostal až na ostrov Jáva. Oženil sa, dal zbohom tuláckym čižmám, no po smrti exotickej manželky sa vrátil do Budína, kde  pár rokov po nej zomrel. Sochu má v meste Baja na juhu Maďarska, kde mu hovoria András Jelky a kde už po Slovákoch niet ani chýru...

Vykúpila ho ambasáda

Príbeh, ktorý sa mal opierať o Jelíkove zážitky, publikovali ešte za jeho života vo Viedni aj v Prahe. Ďalšie publikácie už ale jeho dobrodružstvá spochybňujú.