Tento film je ukážkovou hodinou histórie aj filmového umenia. ,, pretože životopis unikátnej osobnosti je tlmočený strhujúcim filmárskym jazykom.

Nešuští papierom

Snáď každý maturant vie, že tento politik, vojak a astronóm prežil nevšedný život. Menej sa však vie, že bol nielen plný politiky a vesmíru, ale aj dobrodružstva a žien. Hoci to nebol žiadny James Bond, ale malý muž s nepeknou pleťou a chorým trávením, Štefánik bol šarmantný bonviván, ktorého milovali Slovenky, Francúzky aj krásne ostrovanky. Bol to napríklad prvý Slovák, ktorý podnikol cestu okolo sveta. Pritom vzišiel z biednych pomerov. Namiesto majetku však dostal do vienka obrovský šarm, energiu, bystrosť, odhodlanie a vieru, že nič nie je nemožné. A takéhoto Štefánika ukazuje aj nový slovenský film, zostavený na základe faktov, denníkov, autentických spomienok, fotografií, historiek aj konšpiračných teórií, ktoré sa spájajú s jeho kariérou aj tragickou smrťou. Veď autori sa osobnosti M. R. Štefánika intenzívne venujú niekoľko rokov.

Nie je to náhoda

Táto lekcia dejepisu je navyše vyrozprávaná strhujúcou filmovou rečou. Filmári obsadili nielen výborných hercov, ale použili aj množstvo náročných vizuálnych trikov. Nie je to náhoda. Režisér Noro Držiak koprodukoval a vyrábal také výnimočné dielo, ako prvý český celovečerný rotoskopický film Alois Nebel, na ktorom pracoval ako supervízor animácií a vizuálnych efektov, kde sa výkony živých hercov realizovali do animovanej podoby. Za film spoluzískal Českého leva v kategórii Najlepšie výtvarne riešenie filmu a Cenu Európskej filmovej akadémie EFA za najlepší celovečerný animovaný film. Cesta do nemožna môže vykročiť rovnakým smerom.