Mestu na severe Moravy kedysi hovorili oceľové srdce republiky. Areál bývalých vysokých pecí Dolné Vítkovice sa ale nedávno zmenil na obrovité technické múzeum, aké v našom regióne nemá obdobu. Vchádza sa doň cez dvere bývalej šiestej energetickej ústredne, U 6, kde je Malý svet techniky.

Najkrajší pohľad na expozíciu, pri ktorej sa tvorcovia inšpirovali románmi Jula Verna, si vychutnáte z vyhliadkovej plošiny. Dovidíte odtiaľ nielen na ponorku Nautilus, ale aj na repliku obrovitého parovozu.

Pokrstil ju šprintér

Výstava na troch poschodiach v susednom Veľkom svete techniky približuje Detský svet, Svet vedy a objavov, Svet civilizácie, či pre mnohých asi najzrozumiteľnejší Svet prírody. Odtiaľto sa za pár minút chôdze dostanete k ďalšej atrakcii Dolných Vítkovíc, Bolt Tower, veži ktorú pokrstil najrýchlejší muž planéty, šprintér Usain Bolt.

Ostrava je banícke mesto s neopakovateľnou atmosférou.
Zdroj: Ján Dzúr, Dul Michal

Na niekdajšej vysokej peci je dnes kaviareň a vyhliadková plošina, ktorá je najvyšším miestom Ostravy. Tá je až do polovice decembra plná kultúrnych akcií a koncertov: za všetky spomenieme aspoň vystúpenie slávnej kapely Smokie!