Naša čitateľka Ľuba Velecká (42) sa korčuľovaniu venuje už viac ako 15 rokov. Na in-liny nedá dopustiť a aj vďaka nim je stále fit. Skôr, ako vyrazíte, dôkladne si skontrolujte výbavu. Korčule by mali byť aspoň o pol čísla väčšie, ako máte nohu, a hoci musia pevne držať členok, vyhnite sa privysokým modelom. Rešpektujte rozdelenie na dámske, pánske a detské. Žiadne požičiavanie, aj keď máte rovnako veľkú nohu! Inak si odriete členky alebo sa nepekne zraníte.

Všetko o kolieskových korčuliach: Aké sa vám hodia a koľko spálite za hodinu?

Chráňte sa

Riziko nepríjemných úrazov minimalizuje aj vhodná výbava:

Helma

Musí dobre sedieť, nesmie byť primalá ani priveľká. Je dobré, ak má antibakteriálnu výstelku a odvetrávanie.

Chrániče

Pre deti a začiatočníkov sú nutnosťou. Kúpte rovno celú súpravu: na kolená, lakte a na dlane.

Zvonček na prst

Praktická vychytávka, vďaka ktorej zabránite bolestivým stretnutiam a nehodám. Funguje rovnako ako zvonček na bicykli.

Slnečné okuliare

Použite iba tie, ktoré sú určené na športovanie. Sú zo špeciálneho materiálu, s gumičkou vzadu a v prípade pádu neporežú oko ani tvár.

Pite

Pred kŕčmi a úpalom vás ochráni čistá voda, vychladený čaj alebo minerálka. Ak je horúco, pite po menšom množstve každú polhodinu.

Vysoké ponožky

Rovnako dôležité ako správny výber in-linov sú aj vhodné ponožky. Mali by byť vysoké až nad sáru korčúľ, mäkké a musia dobre sať. V športových obchodoch zoženiete od 9 eur aj modely určené priamo na korčuľovanie.

Aby "nezanášali"

Ak s korčuľovaním iba začínate, vyberte si menšie kolieska. Sú síce pomalšie, ale stabilnejšie. Ľahšie na nich udržíte rovnováhu. Na betón sú ideálne stredne tvrdé. Stlmia otrasy a dobre „sedia“ aj na hladkom povrchu. Samotná údržba závisí od intenzity, spôsobu korčuľovania a terénu, na ktorom jazdíte. Pred sezónou ich vždy pritiahnite, vyčistite a vonkajšie kolieska vymeňte s vnútornými. Ak sa vám zdá, že zanášajú, zájdite s nimi do servisu a raz za tri roky ich kompletne vymeňte.

Foto: Júlia Šimáková

Technika brzdenia

Nehazardujte

Láka vás brzdiť na tráve, o strom alebo o múrik? Čo najskôr s tým prestaňte! Ani jedno nie je bezpečné! Pri prvom môžete naraziť na skrytú prekážku a preletieť, pri druhom a treťom sa doudierať. Radšej si nájdite trénera alebo poproste niekoho zo svojho okolia, nech vás naučí brzdiť tak, ako sa má.

Pomocou brzdy

Ak ste začiatočníčka, brzdite na pätovú brzdu. Ako na to? Hmotnosť tela preneste najprv na nohu bez brzdy. Brzdovú dajte mierne dopredu, pokrčte kolená, opatrne dvihnite predok korčule, brzdu oprite o asfalt a pomaly sa na ňu prevážte.

Pluhom

Brzdenie pluhom je rovnaké ako na lyžiach. Ak ste zdatná lyžiarka, možno práve toto je forma zastavovania, ktorú si zamilujete.

Do T-čka

Zastavenie do T-čka je náročné, brzdia ním profíci. Ak ste na korčuliach ešte neistá, neskúšajte ho.