Balaton, ktorý leží asi hodinu a pol jazdy autom z Komárna, je od mája do konca októbra plný turistov, no ako žije najväčšie jazero strednej Európy počas adventu?  Takmer všetky mestečká na brehu sa premenia na jarmočniská, kde rozvoniavajú pečené gaštany a varené víno.

Práve súťaž vo varení sladkého moku láka turistov do dediny Badacsonytördemic. V Keszthely sa konajú koncerty gospelových kapiel a v jeho blízkosti si počas adventu môžete vyskúšať aj otužovanie v jazere.

Kúpanie v kostýmoch


V Alsóörs zažijete vianočný beh, Balatonlell preslávil jarmok plachetníc. Pri Hevíze, ktorý preslávilo najväčšie termálne jazero Európy, sa môžete vybrať na výlet po kanáloch na kajaku a v mestečku Tapolca si užijete kúpanie sa vo vtipných kostýmoch.

Ochutnáte výrobky cukrárov.
Zdroj: CSOLADÁTOS MAGYARORSZÁGH

Spestrením adventného programu v Balatonfüred je prehliadka najznámejších kúpeľných víl  a v dedine Vörs očarí výletníkov najväčší betlehem v Európe z prírodných materiálov. Rozkladá sa na ploche šesťdesiat metrov štvorcových...

Ako je to inde?

Jediné vianočné trhy, ktoré získali status najlepších v Európe trikrát po sebe sa konajú v chorvátskom meste Záhreb. Koná sa tu aj gastronomické podujatie, kde si ľudia môžu pri tanci na ulici vychutnať rôzne varené vína a koláče.

Vianoce v chorvátskom meste Záhreb.
Zdroj: THIS IS CROTIA

Rynek Glowny v Krakove, najväčšie stredoveké mestské námestie v Európe, rozvoniava cez advent klobásou a vínom. Na osvetlených stánkoch nájdete vianočné drevené ozdoby, sladké cukríky i vence z borovíc.