Namiesto Viedne

História mohutného areálu siaha do štrnásteho storočia. Do konca druhej svetovej vojny v ňom žil aristokratický rod Collaltovcov, korene ktorého vedú do Talianska, no jeho rakúska vetva získala v sedemnástom storočí majetky na dnešnej Morave.

Rodina vlastnila tiež dva prepychové paláce a vilu vo Viedni, Manfred Collalto a jeho syn Oktavián si ale za svoje sídlo zvolil komplex v odľahlých Uherčiciach. Zámok je veľkolepý, má štyri nádvoria, obklopuje ho park a záhrady, v ktorých stále objavíte stopy fontán a drobných stavieb.

V Uherčiciach vznikla populárna rozprávka Hodinárov učeň.
Zdroj: JÁN DZÚR,ČESKÁ TELEVIZE

Uherčice Collaltovcom spočiatku slúžili ako nie práve skromná odpočinková rezidencia. Ich zámok mal pred prvou svetovou vojnou deväťdesiat miestností: šesťdesiat izieb, štyri kúpeľne a šestnásť záchodov. Vykurovali ho drevom a uhlím, voda tu tiekla z vodovodu. Prosperitu Uherčiciam zabezpečovali tri lesné revíry, liehovar, tehelňa, vápenka, mlyn a píla.

Otec so synom Collaltovci si ale hospodárstvo dlho neužili. Manfred zomrel v roku 1940, o šesť rokov neskôr Oktaviánovi celé panstvo bez náhrady skonfiškovali úradníci československého štátu.