Nezvyčajný úkaz, ktorý dokáže neskúsených turistov poriadne naľakať, prvýkrát zaznačil Nemec Johan Silberschlagen už v roku 1780, keď alpské lúky a kopce patrili skôr pastierom dobytka ako turistom.

Prvé vidmo, ktoré verne opísal, zaznamenali v pohorí Harz v Sasku. Fantáziu podnecujúci meteorologický úkaz zaskočil horolezcov pri výstupe na vrch Brocken.

Tieň človeka na stene z hmly ovenčený gloriolou môže dosiahnuť aj výšku päťdesiat metrov.
Zdroj: Ľubomír Klocok

Brockenské strašidlo

Na hmlovú stenu premietnutá postava jedného z horolezcov vstúpila do histórie vysokohorských záhad ako Brockenské strašidlo. Na štíte Brocken sú ideálne podmienky na vznik vidma. 

Štít a jeho okolie sú až tristo dní do roka zahalené do hustej hmly, ktorá je nevyhnutná na premietanie tieňa postavy. Tá môže na stene z hmly dosiahnuť výšku až päťdesiat metrov.

Vidmo z terasy

Aby vidmo mohlo počas vysokohorskej túry vystrašiť či potešiť turistov, musia byť na vznik vzácneho úkazu splnené viaceré podmienky. Pozorovateľ ho môže zazrieť iba vtedy, ak sa nachádza na vyvýšenom mieste, pred sebou má hustú hmlu alebo mraky a za chrbtom Slnko.

Vidmo má mnoho podôb.
Zdroj: tatry.cz, mapio.net, skiforum

„Preto na vidmo môžu mať šťastie iba ľudia pohybujúci sa medzi Slnkom a mrakmi. Teda vysokohorskí turisti, horolezci, ale aj piloti balónov či lietadiel,“ opísal pred šiestimi rokmi časopis Život. My sme vidmo, ktoré obyčajne vidno len vo vysokých horách, na pár sekúnd zazreli nad kopcom Kúpeľ na Liptove.