Na Slovensku je viac ako dvestotridsať vodopádov, najviac v Slovenskom raji. Viacero z nich prekonáte pri výstupe z Bielych vôd cez Zejmarskú roklinu na Geravy. Ide o jedinú sprístupnenú tiesňavu v južnej časti Slovenského raja.

Hoci patrí ku kratším, sú v nej kaskády, rebríky, reťaze a ďalšie atrakcie, ktoré dokážu nadchnúť všetky vekové kategórie. Priemerný čas prechodu roklinou je asi hodina, za ten čas prekonáte približne dvestotridsať výškových metrov.

Najkrajšou časťou túry je oblasť pri vyše dvadsať metrov vysokom Vodopáde kapitána Nálepku.
Zdroj: JÁN DZÚR

Zdravé a krásne

Voda má v slovenskej mytológii očistnú a uzdravujúcu funkciu. Počas Veľkej noci sa ľudia umývali v potoku pred východom slnka, tento rituál mal odohnať choroby. V riave si vyplachovali aj zuby, aby ich neboleli. Na Veľkonočný pondelok chlapci polievali dievčatá, aby boli po celý rok zdravé a krásne.

Najkrajšou časťou túry je oblasť pri vyše dvadsať metrov vysokom Vodopáde kapitána Nálepku.
Zdroj: JÁN DZÚR

Spoznávajte kvety

Najkrajšou časťou túry je oblasť pri vyše dvadsať metrov vysokom Vodopáde kapitána Nálepku. Odtiaľto vyjdete na planinu, do výšky vyše tisíc metrov, kde aj na začiatku apríla fúkava studený severák. V lepších časoch je na Geravách otvorený hotel, pod ním sa pasú kone, teraz na lúkach môžete spoznávať prvé jarné kvety.

Šafran.
Zdroj: JÁN DZÚR

Pokračovať z plošiny môžete smerom na Spiš alebo po okružnom chodníku k vodnej nádrži pri obci Dedinky a odtiaľ na východisko výletu, Biele Vody. Hoci turistickí sprievodcovia o rokline píšu ako o pokojnom mieste, tento rok to zrejme pravda nebude...