Adršpach je turisticky príťažlivý región na severe Čiech, ktorý sa dotýka Poľska. Zo slovenského Makova cez Olomouc a Hradec Králové sem cesta autom trvá asi päť hodín, no po príchode do oblasti únavu okamžite strasieme. Adrpašsko-teplické skaly sú najväčšie a najdivokejšie kamenné mesto strednej Európy a pohľad naň je očarujúci. A hoci tento drsný kraj je osídlený oddávna, prví výletníci podobné emócie zažili až po požiari v osemnástom storočí. Les vtedy spálil oheň, no súčasne obnažil skryté pieskovcové ihly, dnes najväčšie lákadlo tejto časti Česka.

Ubytujeme sa v Dolnom Adršpachu. Za noc v peknom dvojposteľovom apartmáne s kuchynským kútikom zaplatíme necelých 20 eur za noc, výhľad máme na legendami opradený Krížový vrch. Majiteľmi penziónu sú mladí manželia, športovo založení rodáci z miestneho kraja, ktorí pôsobili aj na Novom Zélande. Neskôr sa do skál vrátili a prestavali rodičovský dom na hotelík. Súčasťou famílie je vyše osemdesiatročná stará mama, rodáčka z Terchovej. Radí, aby sme do skál vyrazili skoro ráno, potom sa cestičky pod bralami menia na korzá.

Výhľad na Teplické skalné mesto. Ak sem kráčate z Adršpachu, ste asi v polovici cesty.
Výhľad na Teplické skalné mesto. Ak sem kráčate z Adršpachu, ste asi v polovici cesty.
Zdroj: Ján Dzúr

Trest za lúpežníkov

 V informačnom centre, neďaleko ktorého je železničná stanica, suveníry, zmenáreň aj bufety, si kupujeme vstupenku do skál. Sú otvorené celoročne, na poriadok v nich dohliadajú strážcovia. Jeden vstup stojí asi 5 eur, lístok na kartu hosťa Adršpachu vyjde o 2 eurá viac, ale platí na celý pobyt. Vyberáme si druhú možnosť a najľahší okruh obídeme ešte večer. Najdlhšia trasa z Adršpachu až do Teplíc nad Metují je už oveľa náročnejšia. Meria asi 18 kilometrov a je plná stúpania a klesania, roklín, mostíkov a rebríkov. Do údolia, ktoré je spojené s príbehmi lesných žienok, lúpežníkov a kúziel, preto vkročíme už krátko po ôsmej ráno.

Všade sa týčia skalné veže, podľa povesti dávne mesto. Žili v ňom strážcovia, ktorí za peniaze pustili do Adršpachu lúpežníkov, za trest preto všetko skamenelo. Míňame bralá, ktoré sú vysoké až 70 metrov, aj osamotené kamenné ihly akoby obrovskou silou zapichnuté do zeme. Po nočnom lejaku svieti slnko,  zovšadiaľ sa ozýva spev vtákov. Obídeme jazierko aj vodopády, cez kamenné prahy sa prehupneme do Vlčej rokliny. Vedie ňou drevený chodník, na ktorom naberieme silu. Pred nami je totiž ďalšie prudké stúpanie nad Teplické skaly.

V Krakonošovej záhrade

Adršpašské skaly tvoria najmä piliere a izolované veže. Teplické skaly sú divokejšie, ponúkajú súvislejšie steny, ale aj preliačiny, do ktorých po celý rok nezasvieti slnko. Je tu šero a vlhko, okolím sa vznáša akási mágia. Z mnohých po celý rok ťahá ľadový vzduch a na vlastné oči vidíme, že v rokline, ktorá sa volá Sibír, sa sneh neroztopil ani v polovici mája! Posledná veľká výzva nás však čaká po bezmála šiestich hodinách chôdze takmer v samom závere túry.

Stúpame po tristo schodoch na zrúcaninu niekdajšieho zbojníckeho hradu Strmeň. V ostatných metroch na prudkom železnom rebríku to nie je nič pre bojazlivých, ale krajšie zakončenie výletu si nevieme predstaviť. Z kamenného labyrintu vychádzame v mestečku Teplice nad Metují, odkiaľ sa regionálnym vlakom dostaneme späť k nášmu penziónu. Je neskoré popoludnie, no všade okolo nás už vládne zhon a chaos. A to sa turistická sezóna v Adršpachu ešte len začína.

Benediktínske opátstvo sv. Václava v Broumove je mohutným komplexom, ktorý v odľahlom meste vznikol už v trinástom storočí.
Benediktínske opátstvo sv. Václava v Broumove je mohutným komplexom, ktorý v odľahlom meste vznikol už v trinástom storočí.
Zdroj: Ján Dzúr

Kam, keď prší?

Zámok Adršpach

Je v ňom prvé horolezecké múzeum v Českej republike. Expozícia približuje lezenie na pieskovcoch, sú tu fotografie aj vybavenie horolezcov. Za vstup dáte 2 eurá a žasnete nad tým, čím sa lezci v Adršpachu zabávali. Trebárs skákaním z jednej skalnej veže na druhú...

Broumov

Benediktínske opátstvo sv. Václava v Broumove je mohutným komplexom, ktorý v odľahlom meste vznikol už v trinástom storočí. Pri svojej návšteve v ňom môžete vidieť unikátnu kópiu Turínskeho plátna, nádherný kostol či revitalizovanú kláštornú záhradu. Vstupné je asi 5 eur.

Police nad Metují

Osud najslávnejšej českej stavebnice Merkur spoznáte v jej múzeu. Jeho najväčším lákadlom je oceľové mesto, ktoré vznikalo šestnásť rokov. Vstupné je asi 4 eurá.