Ak sa chystáte stráviť pár dní na Liptove a oddýchnete si aj na prechádzke na chladnom vzduchu, nevynechajte magický vŕšok nad Liptovskou Marou. Volá sa Havránok a stojí na ňom prvý slovenský archeologický park pod holým nebom. Aj v neskorej jeseni láka výletníkov, ktorí sú zvedaví na život Kotínov, liptovských Keltov. Ako na kopci s krásnym výhľadom žili ich ženy?

„Boli fešandy a parádnice. Tie najbohatšie sa zdobili bronzom, čo bol znak vyššieho spoločenského postavenia,“ prezradila nám nedávno Brennear, milovníčka keltských tradícií, ktorá na Havránok dorazil z Česka aj so svojim koňom!

Havránok je mystický kopček nad Liptovskou Marou.
Zdroj: JÁN DZÚR

Skrášlili sa korálikom

„Som bojovníčka. Obliekam si tuniku a nohavice, ktoré som si ušila z doma vypracovanej látky. Na nohách mám vlastnoručne ušité topánky. No súčasne som žena a chcem sa páčiť. Skrášlila som sa korálikom,“ uzatvorila Brennear.

Kým v lete a lepších časoch sa na chodníkoch keltských krások stretávajú najmä nadšenci dávneho spôsobu života, teraz sem prichádzajú výletníci z okolia, ktorí si chcú spestriť dlhú jeseň.

Havránok je mystický kopček nad Liptovskou Marou.
Zdroj: JÁN DZÚR

Výlet za výhľadom

Havránok je voľne prístupný, vyjdete naň od známeho kostolíka na brehu Liptovskej Mary. Uvidíte keltské obydlia, obetné miesta, obrannú priekopu zo stredoveku, dláždené nádvorie, či strážne veže. A odvšadiaľ sa vám otvorí  čarokrásny výhľad na krajinu...