Kamkoľvek sa v Banskej Štiavnici pohnete, vždy ju budete mať na očiach. Kalvária, ktorá stojí na kopci Scharffenberg, teda Ostrý vrch, je jedným zo symbolov mesta. Vidno ju zo všetkých kútov starodávnej baníckej metropoly, no ešte pred desiatimi rokmi bola v troskách a zablúdil k nej máloktorý turista. Dnes je to iné. Kalvária, ktorú kedysi zaradili na Zoznam sto najohrozenejších pamiatok sveta, sa v polovici októbra opäť zaskvela do krásy. Po rekonštrukcii Horného kostola je väčšina z nej opravená a návštevníci pribúdajú.

Z dvadsiatich
štyroch objektov
vynovili dvadsaťdva,
na Svätých schodoch
a na Božom hrobe sa
stále pracuje.
Z dvadsiatich štyroch objektov vynovili dvadsaťdva, na Svätých schodoch a na Božom hrobe sa stále pracuje.
Zdroj: Ján Dzúr

Ako na dlani

Za tie roky si pamätám dva páriky, ktoré sa zoznámili na brigáde pri oprave kaplniek. Neskôr sa dali dokopy a po čase sa vrátili ako manželia, raz už aj s bábätkom,“ usmieva sa Martin Macharik, muž, ktorý stál za znovuzrodením štiavnického vŕška viery. Na kalváriu hľadíme od tajchu, ktorý sa volá Ottergrund, a pripadá nám akoby na Ostrom vrchu stála odjakživa. Horný kostol a pod ním jednotlivé zastavenia kalvárie sa vŕšia ďaleko pred nami, no máme ju ako na dlani.

Kalvária je prístupná počas celého roka cez víkendy, v letnej sezóne sú kostolíky
a kaplnky otvorené denne. V Dolnom kostole je malá expozícia, môžete si tu
dohodnúť prehliadku so sprievodcom. Z 24 objektov vynovili 22, na Svätých schodoch
a na Božom hrobe sa stále pracuje. Vynovené objekty má pred vandalmi
a zlodejmi po novom chrániť aj kamerový systém s online zábermi.
Kalvária je prístupná počas celého roka cez víkendy, v letnej sezóne sú kostolíky a kaplnky otvorené denne. V Dolnom kostole je malá expozícia, môžete si tu dohodnúť prehliadku so sprievodcom. Z 24 objektov vynovili 22, na Svätých schodoch a na Božom hrobe sa stále pracuje. Vynovené objekty má pred vandalmi a zlodejmi po novom chrániť aj kamerový systém s online zábermi.
Zdroj: Ján Dzúr

Z darov ťažiarov

Štiavnická kalvária má sedemnásť zastavení, tri kostoly, Žalár aj Svätý hrob. Za ich zrodom stojí František Perger (1700 – 1771), jezuita zo západných Čiech. Po zastávkach v Budíne a v Košiciach sa na pár rokov usadil v Banskej Štiavnici, metropole, ktorá všetky jeho predošlé pôsobiská skryla do vrecka. Vtedy najväčšie a najvýznamnejšie slobodné kráľovské mesto Uhorského kráľovstva prežívalo zlatý vek a na ničom nešetrilo. Perger svoje životné dielo vybudoval z darov bohatých ťažiarov, hodnostárov i bežných baníckych rodín.

Po poslednom
ničivom ataku
vandalov na jar
2004 originálne
prvky výtvarnej
výzdoby postupne
premiestňovali
do bezpečia.
Dnes ich môžete
vidieť vo výstavných
priestoroch
Slovenského
banského múzea
na Starom
zámku.
Po poslednom ničivom ataku vandalov na jar 2004 originálne prvky výtvarnej výzdoby postupne premiestňovali do bezpečia. Dnes ich môžete vidieť vo výstavných priestoroch Slovenského banského múzea na Starom zámku.
Zdroj: Ján Dzúr

Donátorky herečky

Ako prvý vznikol Horný kostol, postupne pribúdali ďalšie stavby a kaplnky, ktorých usporiadanie nie je obvyklé. Banskoštiavnická kalvária sa začína už v Nazarete, odkiaľ Ježiš odchádza, aby verejne začal svoje dielo vykúpenia. Prvé tri kaplnky zanikali v rozširujúcej sa mestskej zástavbe, preto ich neskôr premiestnili. Viaceré si za sumu tisíc eur na rok adoptovali rodiny zo Slovenska, donátorom jednej sú Štiavničanky Milka a Magda Vášáryové.

Skazou blízka minulosť

„Horný kostol je vysoký asi dvadsať metrov, pri inštalovaní zlatých sĺnc museli ísť horolezci na jeho samý vrchol. Rovnako balansovali aj pri nasadzovaní hromozvodov. Rizikovou prácou bolo tiež vozenie materiálu, svoju životnú púť tu skončili tri terénne autá. Ja som tam raz odtrhol koleso a viackrát som mal pocit, že už to neubrzdím,“ opisuje rekonštrukciu Martin Macharik. Na najkrajšej slovenskej kalvárii kedysi pracovali miestni murári, tesári, kamenári, ale aj drevorezbári či maliari.

Na oprave objektu pracovali stovky
odborníkov a tisíce dobrovoľníkov.
Na oprave objektu pracovali stovky odborníkov a tisíce dobrovoľníkov.
Zdroj: Ján Dzúr

Päťtisíc dobrovoľníkov

V časoch tureckých výbojov stála na Scharffenbergu strážna veža, ktorá vystríhala Štiavničanov pred nepriateľom. Najväčšiu skazu však kalvárii priniesla nedávna minulosť, keď sa stala obeťou ľudskej zloby. Oltár, ktorý je dnes v Hornom kostole, bol pred pätnástimi rokmi len hromadou triesok. Kaplnky boli ošarpané, prístupové cesty zarastené a nebezpečné. Na ich oprave pracovalo asi dvesto odborníkov, na brigádach sa za jedenásť rokov vystriedalo päťtisíc dobrovoľníkov.

Z dvadsiatich
štyroch objektov
vynovili dvadsaťdva,
na Svätých schodoch
a na Božom hrobe sa
stále pracuje.
Z dvadsiatich štyroch objektov vynovili dvadsaťdva, na Svätých schodoch a na Božom hrobe sa stále pracuje.
Zdroj: Ján Dzúr

FOTO VNÚTRI: Rytmus pobozkal Jasminu na nečakanom mieste. A potom POKĽAKOL...

VIEME PRVÍ: Herec Tomáš Maštalír sa tajne oženil. TOTO je jeho krásna manželka!

Vojvodkyňa Meghan IGNORUJE Victoriu Beckham pre TENTO dôvod!