Lokalita, ktorá sa volá Pažica, síce leží neďaleko Spišského hradu, no svojou koncepciou pripomína staroveký Jeruzalem. Podľa historikov, v časoch vojen s Turkami nemohli veriaci zo Slovenska putovať do Svätej zeme, preto si vernú kópiu tamojšej krížovej cesty postavili doma. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza. 

Spišský Jeruzalem je magické miesto.
Spišský Jeruzalem je magické miesto.
Zdroj: JÁN DZÚR

Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule v projekte predstavuje miesto Poslednej večere Pána Ježiša. Kaplnka sv. Rozálie je palác Herodesa, vrchol Sivej Brady je Golgota, miesto ukrižovania Ježiša Krista.

Videli ste vo filmoch

Súčasťou Spišského Jeruzalema sú aj menšie kaplnky, nazývané Božie muky. Je ich sedem, vyrástli na skalných vyvýšeninách, chrbtom sú otočené ku kalvárii. V projekte naznačujú priebeh pomyselných jeruzalemských hradieb.

Spišský Jeruzalem je magické miesto.
Spišský Jeruzalem je magické miesto.
Zdroj: JÁN DZÚR

Miesto je doslova nasiaknuté legendami, vykročiť naň môžete z viacerých strán, trebárs od chýrneho salaša, pri ktorom je parkovisko. Trasa je nenáročná, dlhá necelé štyri kilometre, prejdete ju za necelé dve hodiny a ak vám okolité scenérie budú povedomé, nemýlite sa. Videli ste ich vo filmoch Dračie srdce aj Kull Dobyvateľ, Lev v zime, či Posledná légia.

Ozajstný Jeruzalem si môžete pozrieť v našej fotogalérii.